Çarşamba, Şubat 28, 2024

Açık Öğretim Lisesine Nasıl Kayıt Yapılır?

Açık Öğretim lisesine ilk defa kayıt yaptıranlar. AÖF 2016/-2017 2.dönem yeni kayıt işlemleri 23 ocak – 03 şubat 2017  tarihler arasında yapılacaktır. Bu tarihler arasında başvuru yapan kişilerin sahip olması gereken maddeler şunlardır. Açık öğretim lisesine yeni kayıt yaptırabilirler (AÖL).

Açık Öğretim lisesine kayıt işlemleri tüm Halk Eğitim Merkezleri (HEM) ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılmaktadır (MEM).Açık Öğretim lisesine ilk defa kayıt yaptıranlar, kayıt için istenen belgeleri hazırlayanlar 23 Ocak 2016 ile 03 Şubat 2017 tarihleri arasında en yakın irtibat bürolarına kayıt başvurusunda bulunabilirler.

 1. Bankaya Yeni Kayıt Ücretini Ödeyeceksiniz. Yatırdıktan sonra dekontunuzu alacaksınız.
 2. Dekont ve gerekli bilgileri alıp. HEM yada MEM’ kayıt başvurunuzu yapınız.
 3. Açık Öğretim lisesine öğrenciliğiniz aktif olduktan sonra ders seçimlerinde bulunuz.
Bankaya Ücret Nasıl MI Ödenir?

Açık Öğretim lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci belirlenen her yıl sınav ücret bedelini ödemek zorundadır.

Sınav ücreti her yıl değişkenlik gösterebilir. T.C. kimlik numaranız beraber başvuruda bulunabilirsiniz.aol-bankaya-par-yatirma

Bankalar

Vakıflar Bankası

Ziraat Bankası

Halk Bankası

 

Kayıt yenileme yaptıracağınız HEM yada MEM yaptırdığınız yerden dekont makbuzu karşılığında belirli güncel kayıt bedelini ödeyiniz.

Açık Öğretim lisesine ilk defa kayıt yaptıranlar. HEM yada MEM gerekli belgeler şunlardır; tasdikname, diploma, denklik belgesi, resminizi ve nüfus kayıt ve ikametgah adresini doğru olup olmadığını kontrol ediniz. AÖL sitemine bilgilerinizin girişi yapılacaktır. Kayıt sonunda size öğrenci numaranızı ve şifrenizi oluşturup verecektir. İşlemleriniz bittikten sonra işlenip kaydedilen bilgilerin bir kopyasını size verecektir. İşlemler sonucu ön kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Bundan sonrası irtibat büroları sizi giren bilgileriniz kaydeder ve aktif öğrenci durumuna getirir. AÖF kontrol edildikten sonra aktif olunup olunmadığına bakılıp ders seçimleri yapılabilir. Aktifleşmeyen öğrenci ders seçiminde bulunamaz. Aktif öğrenci durumuna geçtikten sonra aldığınız öğrenci numarası ve şifrenizle beraber girip ders seçiminde bulunabilirsiniz.

AÖL Kimler Mi Kayıt Yaptırabilir?aol-kimler-kayit-yaptirabilir
 • İlköğretim –ortaöğretim okulundan mezun öğrenciler.
 • Meslek Lisesi ve genel diğer liselerden tasdikname alanlar.
 • Askeri, Polis, güzel sanatlar lisesi, sosyal bilimler lisesi vb. genel tüm liselerden ayrılanlar.
 • Yurt dışında eğitim almış, öğrenim gördüğü kurumun İl Milli Eğitim Müdürlüklerine (İMEM) veya Yurt dışı elçiliğinden Denklik Belgesi alanlar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

 1. Açık öğretim aslında büyük bir nimet ama buraya kayıt yapılırken yapılan en büyük hata en kolay bölüm diye direk işletmenin seçilmesi. Bu bölüm sayesinde Türkiye’nin büyük bir kısmının işletme mezunu olduğunu düşünürseniz eğer iyi bir iş bulmak için bölüm seçecekseniz daha farklı bir bölüm tercihinde bulunabilirsiniz. Çoğu dersin aynı olduğu ama çok az daha zor olan iktisat bir seçenek olabilir.

  Tabi birde maddi kısmı var istanbulda oturuyor ve full akbil kullanıyorsanız her hangi bir bölüme kayıt yaptırın hesaplamalara göre kayıt parası vs. hesaplandığında yıllık 600 TL gibi bir karınız olabiliyor. Bunun için bile okunabilir. İstanbul haricinde açık öğretimi öğrenci yerine koyan başka şehirler var mı onu tam olarak bilmiyorum tabi.

  Kayıt yaptıranlara şimdiden başarılar.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler