Ana Sayfa Dahiler İş İnsanları Nihat Gökyiğit Kimdir?

Nihat Gökyiğit Kimdir?

0
3561
nihat gökyiğit

İş insanı ve dünya barışına hizmet eden çalışmalarıyla hafızlara kazınan Nihat Gökyiğit Kimdir? Ali Nihat Gökyiğit; 1956 yılı itibari ile Tekfen Holding ve diğer grup şirketlerinin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanlık görevini üstlenmektedir. 2015 Mayıs ayından itibaren ise Tekfen Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı’dır. Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı kurarak dünya barışına önemli katkılarda bulunmuştur.

Nihat Gökyiğit Hayatı

Artvin’in köklü ailelerinden olan Gökyiğitoğulları’nın üyesi olarak dünyaya gelmiştir. Ahmet Hamdi Bey; Nihat Gökyiğit’in babası olup, manifatura işi yapmaktaydı. Babasından, kardeşiyle birlikte dükkânı devralan Gökyiğit, 15 yaşına kadar Artvin’de oldukça mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Doğduğu yeri masal kenti olarak betimliyor.

Gökyiğit Kaç Yaşında?

23 Şubat 1925 Artvin doğumlu olan Nihat Gökyiğit’in yaşamına sığdırdığı birçok şey örnek niteliğinde. Yaşamına sığdırdığı hayaller, başarılar, eğitim ve özel hayatı ile mutlu bir hayat süren Gökyiğit, 95 yaşında. Eşinin vefatının ardından yaptırdığı, 50 hektar büyüklüğünde, adını eşinin adını verdiği Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi hem vefa temsili hem de eğitim ve araştırma merkezi olarak büyük öneme sahip.

Nihat Gökyiğit İş Hayatı

Amerika’da üniversite öğrenimini bitirdikten sonra, en merak ettiği iş hayatını bizzat yaşamak adına orada kaldı. Pennsylvania, Gannet Fleming Corddry and Carpenter Inc. Çalıştığı ilk firmadır. 1 yıl sonra ise Türkiye’ye dönüş yaparak askerlik görevini tamamlamak adına başvuru yaptı.

Askerlik görevinin yanı sıra tercümanlıkta yapan Gökyiğit, görevinin tamamlanmasına yakın, İstihkam Okulu’nda inşaat ekipmanlarına yönelik eğitmenlik yaptı. Askerlik sonrası ise çalışma hayatı büyük başarılarla devam etti.

Çalışmaları;

 • Metcalfe Hamilton and Grove Amerikan Konsorsiyum’da çalıştı.
 • Konya Hava Meydanı Kontrol Amirliği yaptı.
 • 3 yıl TÜSİAD, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.
 • Gürcistan ve Kırgızistan Fahri Konsolosu olarak görev yaptı.
 • 10 yıl Türkiye BDT, İş Konseyleri Başkanlığı yaptı.
 • 10 yıl Karadeniz İş Konseyi, Türkiye Temsilcisi olarak görev yaptı.
 • 15 yıl Dış Ekonomik İlişkiler Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Şuanda Şeref Üyesi olarak devam etmektedir.
 • TEMA Kurucu ve Mütevelli Heyet Başkanı
 • Camili Beldesi Sürdürülebilir Kalkınma Projesi ile Johannesburg Dünya Zirve Konferansı’nda ödüle layık görülmüştür.
 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni eşi adına yaptırmıştır.
 • 3 Denizin Öyküsü isimli Enerji Konferansı’nın Kurucusu, aynı zamanda Eş Başkanı’dır.
 • Tekfen Filarmoni Orkestrası Kurucusudur.
 • Gürcistan’da Fahri Vatandaşlık almıştır.
 • Akdeniz Üniversitesi tarafından verilen Çevre Hizmet Ödülü’nü almıştır.
 • Boğaziçi Üniversitesi ve Gazi Osman Paşa Üniversite’sinden Fahri Doktora unvanı almıştır.
 • 1997 yılı itibariyle Devlet Üstün Hizmet Madalyası alarak onurlandırılmıştır.

Başarılarla dolu bir yaşama sahip olan Ali Nihat Gökyiğit; kazanımlarını ailesinden ve yaşadıklarından edindiği tecrübelerden almıştır.

Nihat Gökyiğit Aile Hayatı

Artvin’de ilkokul ve ortaokulu bitirdikten sonra, bölgedeki en üst okul seviyesi bittiği için liseye Artvin dışında bir yerde gitmesi gerektiğini biliyordu. Babasının desteğiyle yabancı dilini geliştirmesi adına Robert Koleji’nde okumaya başlayan Gökyiğit, 6 yıl süren eğitim sürecini başarıyla tamamlamıştır.

Kolejin kendisine kattığı avantajların öneminden bahseden Gökyiğit, bu anlamda öğrencilerin teşvik edilmesinin büyük yararı olduğunu vurguluyordu. Amcalarının mühendis olması ise Gökyiğit’in mühendislik hayalini tetikleyen bir unsurdur. Robert Koleji’nde en yakın arkadaşı olan Feyyaz Berker ile daha sonra ortak olacaklarını ise tahmin edemezdi. Robert Koleji eğitiminden sonra ise Feyyaz Berker ile bağları kopmadı.

Üniversite eğitimi için arkadaşının okuduğu okul olan Michigan Üniversitesi’ni tercih etti. Üniversite hayatına gemi ile yaptığı yolculuk sonrası ulaşan Gökyiğit, dikkatini ilk çeken şeyin, New York’ta bulunan mühendislik harikası binaların olduğunu söylüyor. Üniversite öğrenimi burslu olmadığı için çalışma hayatı erken başlamıştı.

Umarım “Nihat Gökyiğit Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “İş İnsanları” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz