Cuma, Aralık 1, 2023

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Günümüzde birçok kişinin ortak sıkıntısı haline dönüşen “hayır diyememe” problemi, çoğu zaman bizleri istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda bırakabiliyor. Peki, neden hayır diyemiyoruz? Bu konuya parmak basan bilim adamları, bireylerin “hayır deme” yetisine sahip olmaları için keskin çizgileri olması gerektiğini vurguluyor. Peki, “hayır” diyebilmek bize ne tür kazançlar sağlayacak?

 • İstemediğiniz şeylere “hayır” diyerek saygınlık kazanırsınız.
 • Kimse sizlere istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz.
 • Gündelik yaşantınızda daha mutlu olabilirsiniz.
 • Kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.
 • “evet” deyince iyilik meleği olmayız. Sadece karşı tarafı sevindirmek, sizlerin mutluluğundan daha mı önemli?

Neden hayır diyemiyoruz?

Neden Hayır Diyemiyoruz? Gündelik yaşantınızda “hayır” diyebilmeyi öğrenmelisiniz!

Arkadaşlarınız bazen sizlere “şuraya gideceğiz, sen de gel lütfen” diyebilirler. Siz oraya her ne kadar gitmek istemeseniz de, insanları kırmamak adına bu durumu kabul edebilirsiniz. Fakat bulunduğunuz ortam bu noktada sizlere herhangi bir mutluluğu getirmez! Bu sebeple önemli olan faktör, istemediğiniz durumlar için hayır demeyi öğrenmekten geçmektedir.

Akşam bir işiniz var, patronunuz mesaiye kalmanızı istedi. Böyle bir zorunluluğu yok fakat siz onu kırmamak adına “tamam” dediniz. Bu durumdan memnun kalacak mısınız? Kişisel gelişim uzmanlarının büyük bir bölümü, “hayır” deme yetisine sahip olabilen kişilerin, gündelik hayatlarında çok daha mutlu olduklarını söylüyorlar. Bunu yapabilmek ilk aşamada zor olabilir, karşı tarafın bakış açıları dahi değişebilir fakat memnun olabilmek açısından daima önemli olan faktör, istemediğiniz şeyleri insanların sizlere yaptırabilmesine engel olmaktan geçiyor!

Hayır diyememe

Bugün itibariyle “hayır” demeye başlayın!

İnsanların mutluluğunu, kendi mutsuzluğunuzla örtüştürmeyin. Unutmamalısınız ki hayata bir defa geliyorsunuz ve zaman çok çabuk geçiyor! Bu sebeple önemli olan faktörün daima sizlerin mutluluğu olmasını öğrenmelisiniz! Çevrenizde ki insanlara hayır demeyi öğrenmeli, istemediğiniz şeyleri yapmamalısınız!

Bu alanda yazılan onlarca kişisel gelişim kitabı ve tespitler, birçok mutsuzluk sebebinin bulunmak istemediği ortamlardan veya hayatlardan kaynaklandığını söylüyor. Günümüzde de bu tip olasılıkları gözden geçirebilmenin önemi çok fazla! Onun yerine, yapabileceğiniz birçok işiniz olduğunu ve bunları çözüme kavuşturmayı deneyebilirsiniz. Vaktimizi boşa harcamak, büyük bir depresyon belirtisi ve birçok hastalığı beraberinde tetikleyebiliyor.

 • İnsanların kırılacağını mı düşünüyorsunuz?
 • Onları mutlu etmekten keyif mi alıyorsunuz?
 • Eğer gitmezseniz, sizlere bakış açılarının değişeceğini mi düşünüyorsunuz?
 • Bulunacağınız ortamda mutsuz olacağınızı bildiğiniz halde, hayır diyemiyor musunuz?

Tüm bunların üstünü çizin! Çünkü sizlerin mutluluğundan daha önemli bir şey yok! Hayır diyememe sorunlarını bir kenara bırakabilme konusunda hemen bir özgüven yüklemesi yapabilir, siz de istemediğiniz bir şey sunulduğu vakit, net ve keskin bir dille “hayır” demeyi öğrenebilirsiniz. Böylelikle göreceksiniz ki, zamanla çok daha mutlu ve huzurlu bir hale dönüşeceksiniz. Birçok insan, kendi çıkarları doğrultusunda sizlerin yapmak istemeyeceği şeyleri yöneltmektedir. Hayır demenin ne denli zor olduğunu bilen kişiler bu tip durumları daha fazla gündelik yaşantısında kullanmaktadır.

Umarım “Neden Hayır Diyemiyoruz?” adlı makalemizi beğendiniz ve ayrıca sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Her hangi bir düşünceniz veya yorumunuz varsa bunu öğrenmekten mutluluk duyarız.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

 1. Başarılı olmak için her şeyi akışına bırakarak gerektiğinde hayır diyebilmeliyiz. Umutlarımızı belirli sonuçlara bağlamayalım.

 2. Mücahide Zeytin

  Hayır diyememe problemi olan çok kişi kalmadı diye düşünüyorum artık herkes kendini düşünüyor 🙂 ben bu faydalı bilgileri okuyup hala hayır diyemeyenlerden olacağım sanırım. Yazı için teşekkürler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler