Ana Sayfa Sağlık Beslenme Ekmeksiz Diyet Olur mu, Sağlıklı mı?

Ekmeksiz Diyet Olur mu, Sağlıklı mı?

3
2725
Ekmeksiz diyet olur mu?

Ekmeksiz Diyet Olur mu, Sağlıklı mı? Ekmek yenmeden yapılan bir diyette amaç hızlı bir şekilde kilo vermektir. Bu tip diyetlerde sağlık ön planda olmaz. Vücudumuzun diğer besinlere olduğu gibi ekmeğe de ihtiyacı vardır. Ekmek yenmese bile bulgur ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinler mutlaka tüketilmelidir. Ekmek yerine başka besinler tüketmek için denge sağlamak gerekir ve bu denge hemen kurulamayabilir. Bu nedenle diyet yaparken az miktarda olsa ekmek tüketmemiz sağlımız ve iştahımızı kontrol edebilme açısından gerekir. Araştırmalara göre diyetlerde yapılan hataların en başında ekmek yemeyi tamamen kesmek gelir. Çünkü ekmeksiz bir diyet kısa bir süreliğine kilo verdirse bile verilen kilolar kalıcı olmaz ve ileride fazlasıyla geri alınır. Ekmek yemediğimizde karbonhidrat eksikliğimiz oluşur ve bu eksiklik şekerle kapatılmaya çalışılır. Böylece sağlığımız için daha da zararlı bir durum oluşur. Bu yüzden sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için diyet listelerinde ekmeğe mutlaka yer verilmelidir.

ekmek-cesitleri

Ne Tür Ekmekler Yenmeli?

Diyet yaparken ekmeği tamamen kesmek yerine daha az kalorili ekmekler tercih edilmelidir. Tam tahıllı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Bu nedenle de zayıflamak için yapılan diyetlerde bu tip ekmekler ölçülü bir şekilde yenmelidir. Tam buğday ekmeği karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Beyaz ekmek yapılırken buğday ayrıştırılır ve buğdayın vitamin ve mineral açısından yoksun olan ve daha kalorili kısmı kullanılır. Beyaz ekmekte kullanılan kısmın tok tutucu özelliği de azdır. Buğday ayrıştırılmadan ekmek yapıldığında tam buğday ekmeği olur. Tam buğday ekmeği de hem vitamin, mineral içeren hem de tok tutan kısmı içinde barındırır. Beyaz ekmeğin yapıldığı una kepek ilave edildiğinde de kepekli ekmek yapılır. Kepekli ekmek de beyaz ekmeğe kıyasla daha liflidir ancak demir eksikliği gibi durumlara yol açar. Tam buğday ekmeği kadar besleyici ve vitaminli olmasa da kepek ekmeği de tok tutar.

Diyet Yaparken Ne Kadar Ekmek Tüketmeli?

Bir bireyin günde ne kadar ekmek tüketmesi gerektiği gün içerisinde harcadığı enerjiyle ilgilidir. Genel olarak diyet yapan bir yetişkin günde 5-6 dilime kadar ekmek tüketebilir. Erkeklerle kadınların da günlük ekmek ihtiyacı farklıdır. Bu vücuttaki kas oranından ve yapısal farklılıklardan kaynaklanır.

ekmeksiz-diyet

Ekmekte Hangi Vitaminler Bulunur?

Ekmek B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. B vitaminlerinden sadece B12 vitaminini içermez. Ekmek antioksidan özelliği olan vitaminler içerir. E vitamini ve fosfor da içerir. En sağlıklı ekmek tam buğday ekmeğidir.

ekmegin-faydalari

Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Ekmek kolesterol içermez ve mide sağlığınızı korumak için önemlidir. Ekmek stresi azaltır. Kan dolaşımında bozukluğunu azaltır. Kandaki ürik asit miktarını kontrol altında tutmak gibi faydaları vardır. En önemlisi de iştah kontrolünü sağlar ve acıkma sıklığını çok iyi bir şekilde dengeleyerek diyet yaparken bize yardımcı olur.

Makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Her hangi bir düşünceniz veya yorumunuz varsa bunu öğrenmekten mutluluk duyarız.

Bunu da okuyabilirsiniz: Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

3 YORUMLAR

  1. Türk toplumu olarak ekmek yemeden yemek düşünemeyiz. Diyette yapsak tüm diyetisyenlerin tavsiye ettiği gibi ekmek olmazsa olmaz. Ben günde 3 dilim ekmekle hem çok güzel kilo verdim hemde aç kalmadım.

  2. Ben 6 ayda 10 kilo verdim yavaş yavaş kilo vermek daha sağlıklı, ayrıca sadece diyet ile kilo vermek yerine spor ve diyeti aynı anda yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum

  3. ekmeksiz diyet tabi ki olur, önemli olan aldığın ve verdiğin kalori. Ekmekle de diyet olur yani.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz