Çarşamba, Nisan 24, 2024

Muhammed Ali Kimdir?

Herkesin sevdiği nadir isimlerden biridir Muhammed Ali. Duruşuyla, sözleriyle ve başarısı ile her kalpte kendine bir yer bulmuştur. Asıl ismi Cassius Marcellus Clay Jr.’dir. 17 Ocak 1942 yılında Louisville’de dünyaya gelmiştir ve 3 Haziran 2016 yılında Arizona’da hayata gözlerini yummuştur.

Bu dünyaya böylesine yıldızı parlayan ve örnek olacak biri gelir mi bilinmez. Amerikalıdır fakat Müslüman olmuştur ve bu şekilde ismini değiştirmiştir. Özellikle İslam’ı seçmesi ile tanınmaktadır. İslam’ı araştırdı, üniversitelere gidip nasıl bir din olduğunu anlattı ve yaymaya çalıştı. Hayatı boyunca hep verimli işlerle meşgul oldu.

Çocukluğu

Muhammed Ali mütevazi ve tatlı bir çocukluk dönemine sahipti. Annesi Odessa evlere temizliğe giden bir kadındı, haylaz bir çocuk olduğu bilinmektedir. Bunun en basit örneği 6 yaşında tek bir yumrukla annesinin dişini kırmıştır. Haylazlıkları çocukluktan gençlik dönemine kadar hep devam etmiştir, cesur ve gözü karadır. O zamanlardan bir efsane olacağı anlaşılmış, kendinden büyük çocuklara bile sataşır ve yere serermiş. Babasının mesleği ise sokaklarda tabela satmakmış.

Muhammed Ali’nin fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Boyu 190 cm
  • Kilosu 95 kg

Harika bir fiziğe sahipti, özellikle ayak ve kol hızı muhteşemdi. O zamanki ağır sikletlerden daha iri ve büyüktü. Birde fiziğine telaş yapmayan, soğukkanlı yapısı eklenince gelenekleri bozan ve boksun anlamını tamamen değiştiren birine dönüştü.

Gençliği ve Boksa Girişi

Muhammed Ali aslen Afro-Amerika ve İrlanda kökenlidir. İlk 12 yaşındayken boks ile tanışmıştır ve kısa zamanda Altın Eldiven gibi önemli bir şampiyonada amatör kayıtlara girmiştir. Başarılı bir boksör olacağı o zamandan belliymiş. 1960 yılında ağır siklette altın madalya almıştır ve profesyonel lige bu şekilde giriş yapmıştır.

18 yaşında Roma Olimpiyatları’na katılmış, altın madalya ödülünü kazanmıştır ve bu andan itibaren popülerliği artmaya başlamıştır. 1964 yani 22 yaşındayken ise Dünya şampiyonluğuna ilk imzasını atmıştır. Bu zaferle beraber de dinin değiştirip İslam’a geçtiğini duyurdu ve adını değiştirdi. Fakat bu süreçten sonra 3 yıl boksa ara vermek zorunda kaldı.

Evliliği ve Çocukları

Muhammed Ali hayatı boyunca 4 kez evlendi ve toplamda 7 kız, 2 oğlu oldu. 1986 yılında 4. karısı Yolanda ile evlendi. Eşleri ile güzel anlaşan bir yapıya sahipti, çocuklarına her zaman iyi örnek oldu, onlara sporun önemini aşıladı fakat en önemlisinin din, insanlık gibi manevi kavramlar olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

Bunu da okuyabilirsiniz: Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Hapis Hayatı

Ne kadar saf ve masum olsa da ona da kötülük yapacak birileri elbette çıktı. Vietnam Savaşı dönemlerinde, ‘Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı neden onlarla savaşayım ki’ diyerek savaşa katılmadı ve 5 yıl hapis, 10 bin dolar da para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alıntı, dava boyunca maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Tüm bunlar yaşanırken 1973 yılında Joe Frazier- George Foreman maçı vardı ve ikisini de kazandı, böylece hala bitmediğini herkese gösterdi. Ayrıca aynı yıl içinde 3 kez dünya şampiyonu olma başarısı elde etti ve bunu başaran ilk boksör oldu.

Muhammed Ali Hayatı
Muhammed Ali Hayatı

Boksu Bırakma Dönemi

1978 yılına gelindiğinde boksu şampiyonluğu bir kez daha elde ederek bıraktı. 1984 yılına gelindiğinde ise Parkinson hastalığına yakalandı fakat buna rağmen hastalığını gizledi ve büyük para verileceği için iki maça çıktı fakat maalesef ki mağlup oldu. Kaybettiği iki boksörde dünya şampiyonuydu.

Boksu bıraktığında geride kalan skorları;

  • 5 yenilgi
  • 37 nakavt
  • 56 galibiyet

36 yaşına kadar bütün şampiyonalarda tek isim olmaya devam etti, zorluklarla karşılaştı fakat hiçbir zaman yılmadı.

Bokstan Sonrası

Bokstan sonrada hayatında hem köklü değişimler yaşandı hem de verimli bir insan olmaya devam etti. 1984 yılında ABD Başkanı Ronald Reagen’ın yeniden seçilmesi için ona destek verdi, 1991 yılında Körfez Savaşı döneminde Irak’a gitti, Amerikalı rehinelerin serbest kalması için Saddam Hüseyin ile görüştü.

1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları açılış töreninde olimpiyat meşalesini yakma onuruna sahip oldu, 1999 yılında ise BBC tarafından Yüzyılın Sporcu Kişiliği unvanını aldı. 17 Kasım 2002 yılına gelindiğinde Barış BM Elçisi olarak Afganistan’a gitti ve orada özel konuk olarak 3 gün ağırlandı. 27 Temmuz 2012 yılında da 2012 Londra Yaz Olimpiyatları Açılış töreninde Olimpiyat bayrağını taşıdı. Stadyumda belli bir süre sonra hastalığı yüzünden yoruldu ve eşi ona yardımcı oldu.

Muhammed Ali Kimdir?
Muhammed Ali Kimdir?

Hastalığı ve Vefatı

Parkinson hastalığı Muhammed Ali için hiçbir zaman geçmedi, hayatında zorluklar yaşamasına neden oldu. Uzun bir süre Michigan’da çiftlik evinde gözlerden uzakta bir yaşam sürdü. Fakat hiçbir zaman hafızalardan gitmedi, ‘Bütün zamanların en iyisiyim’ lafı kulaklardan çınladı durdu. 3 Haziran 2016 yılında 74 yaşında solunum yolu hastalığı yüzünden tedavi altında olduğu hastanede hayata gözlerini yumdu.

Ne Kadar Güçlüydü?

Muhammed Ali gelmiş geçmiş en güçlü boksör olarak bilinmektedir. Onun gücü kıyaslanacak bir seviyede değildir. Hızı ile birleştiği zamanda ringde tozu dumana kattığı bilinmektedir. Özellikle Foreman ile yapacağı maç için herkes endişe duymuştur, çünkü Foreman dönemin en iyisidir ve karşısına çıkacak çok az kişi vardır. Muhammed Ali’nin ise hiçbir korkusu yoktu, kendine sonsuz bir şekilde inanıyordu ve aynı şekilde antrenörü Drew Bundini Brown’da ona çok inanıyordu.

Maç öncesinde ona duyup duyabileceğiniz en iyi motivasyon konuşmasını yapmıştır. Maç başladığında Foreman’ın yumrukları havada uçuştu, Muhammed Ali ise daha fazla katlanamayacağını anladı ve stratejik bir hamle yapmaya karar verdi, zekasını kullandı ve yumruklarına katlanmaya başladı. Foreman’da yorulmaya başladı ve 8. rauntta bitmeye 20 saniye kala Muhammed Ali onu hiç beklenmedik bir hamleyle yere serdi.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler