Ana Sayfa Kategoriler Evren Maymun Türleri Nelerdir?

Maymun Türleri Nelerdir?

1
11962
Maymun Türleri
Maymun Türleri

Hayvanlar aleminin ilginç türlerinden olan maymunlar memeliler grubunda yer alır. Maymun türleri birçok insanın merak ettiği tür olarak karşımıza çıkar. Hayvanlar aleminin ilginç türlerinden olan maymunlar memeliler grubunda yer alır. Maymun türleri birçok insanın merak ettiği tür olarak karşımıza çıkar. Antarktika dışında diğer bütün kıtalarda çeşitli maymun türleri bulunmaktır. Maymunların en önemli özellikleri her ortama çok çabuk ayak uydurmalarıdır. Aynı zamanda maymunlar memeli grupta yer alan en sosyal hayvanlar olarak bilinir. Bu hayvanların yüzde doksanı ormanlarda yaşamını sürdürmektedir.

Maymun Türleri Nelerdir?

Taklit yetenekleri de çok gelişmiş olan maymunlar büyük küçük maymun türleri olarak iki grupta incelenir.

 1. Goril: Maymunlar aleminin en güçlü ve en iri hayvanı olarak bilinir. Bu türdeki bazı maymunları ağırlığı 250-300’e kadar çıkmaktadır. Bu denli güçlü bir yapıya sahip olan bu maymun türü sakin bir yapıya sahip olarak göze çarpar. Çekilen birçok belgesellerde görüldüğüne göre goriller sadece leoparlara karşı saldırganca tutum sergiledikleri görülmüştür. Goriller ağır olmasıyla beraber ağaçlara en rahat tırmanan maymun türleri arasında değerlendiriliyor. Goriller sadece Afrika kıtasında yaşayıp ot ile beslenir.
 2. Babun: Bu maymun türleri Habeş maymunu adıyla da bilinir. Babunlar en iri maymunlardan biridir. Burunları köpeklere benzediği için köpek maymun olarak da bilinirler. Aile bağları iyi gelişmiş olan babunların dişi türleri yavrularını asla yalnız bırakmazlar. Sürü halinde yaşayan bu türler etçildirler.
 3. Tamarin Maymunları: Tamarin sıra dışı bir görüntüye sahiptir. Bu maymun türünün neredeyse nesli tükeniyor demek doğrudur. Artık doğada nadir görünen bu maymun türleri birçok kurum tarafından koruma altına alınmıştır. Aslan yelesini andıran kıvrımları ile altın renginde olduğu için Altın Aslan Maymunu olarak da anılır.

Doğada daha birçok maymun türü bulunmaktadır ve her birinin ayrı özellikleri mevcuttur.

Küçük & Büyük Maymun Çeşitleri ve Özellikleri

Maymunlar kendi içlerinde büyük ve küçük maymunlar olmak üzere iki grupta incelenirler. Bunlardan bazıları;

 1. Mandril Maymunu: Köpeksi maymunlardan biri olan mandril maymunlarının en ayırt edici özelliği kırmızı renkli bir buruna sahip olmasıdır. Hem dişi hem de erkek türlerinin yüzlerinde beyaz sakallar bulunur. Bu maymun türleri sadece yağmur ormanlarında yaşam sürdürür ve aynı zamanda sakin ve barışçıl bir yapıya sahiptir.
 2. Cüce İpek Maymunu: Bu maymunlar dünya üzerindeki en küçük maymun olarak bilinir. En fazla 15-16 cm olurlar. Cüce ipek maymun türleri genellikle Güney Amerika ormanlarında yaşamlarını sürdürürler. Bu canlılar parmak maymun olarak da adlandırılırlar ve genellikle böcek ile diğer haşere türleri ile beslenirler.
 3. Kapuçin Maymunu: Bu maymun türleri en hareketli ve en enerjik maymun türlerinin başında geliyor. Aynı zamanda zekâ seviyeleri de oldukça yüksektir. Bu maymunları gövdelerinin bir kısmı sarı geri kalan kısmı ise ya siyah ya da kahverengidir. Kapuçin maymunları üzerinde birçok test yapılmıştır ve öğrenme ile taklit yeteneklerinin çok fazla geliştiği gözlemlenmiştir. Bu maymunlarda diğer maymun türlerinin çoğu gibi Afrika topraklarında yaşarlar.

Maymunlar aynı zamanda birçok kişiler tarafından inanlara çok benzetilmektedir ve bu konu üzerine birçok teori ortaya atılmıştır. Bu hayvan türleri diğer hayvanlara kıyasla daha zeki ve öğrenmeye daha açıktır.

Maymun Türleri
Maymun Türleri

Maymunlar Hakkında 20 İlginç Bilgi

Maymunlar birçok insan tarafından çok sevimli ve komik yaratıklar olarak adlandırılır. Maymunlar genellikle oyun oynamayı çok severler. Maymunlar hayvanat bahçelerinde diğer hayvanlara nazaran daha çok dikkat çekerler ve bunda onların üstün zekâsı önemli bir rol oynar. Bu başlık altında sizlere maymunlar hakkında hiç duymadığınız bilgileri topladık;

 1. Maymunlar üç gruba ayrılır. Eski dünya maymunları, yenidünya maymunları ve maymunlar.
 2. Bazı maymunlar hayvanlar aleminde en gelişmiş zekaya sahip olup iyi bir öğreticiye sahip olduktan sonra birden yüze kadar saymayı bile öğrenebilir.
 3. Birçok yapılan araştırma sonucunda dünya üzerinde yaşayan 264 farklı maymun türünün olduğu ortaya çıkmıştır.
 4. Asya tarafında yaşayan insanlar maymunları eğiterek yüksek ağaçlardan meyve bile toplatırlar.
 5. Birbirlerinin tüylerini temizleyen maymunların aile bağları daha gelişmiş olarak nitelendirilir.
 6. İnsanlardan sonra atlet kullanmayı başaran tek canlı türü şempanzelerdir.
 7. Maymunlarda ilişki hayatı biraz karışıktır. Erkek maymunlar yükseğe tırmandıktan sonra hoşlandıkları dişi maymunların üzerine işerler. Bu bir tür kur yapma tarzıdır.
 8. Asya’nın bazı yerlerinde maymun eti restoranlarda menülerde yemek olarak yer alır.
 9. Hırsız maymunlar olarak da bilinen Makaklar maymun türleri Hindistan’da her yerde karşımıza çıkabilir.
 10. Bazı maymun türleri meyveleri dallarından kopardıktan sonra yıkayıp öyle yemeyi tercih ederler.
 11. Babunlar proteine ihtiyaç duydukları taktirde ceylan yavrusu ile kuş avlayarak beslenirler.
 12. Berberi maymunları nesli tükenmekte olan maymun türlerinden biri olduğu için çok sıkı korunmaktadır.
 13. İnsan DNA’sı ile şempanze DNA’sı bilim insanının yaptığı araştırmalar sonucunda yüzde doksan dokuz eşleşmiştir.
 14. Hindistan’dan Pakistan sınırına izinsiz geçen bir maymun Pakistan hükümeti tarafından hapsedilmiştir.
 15. İnsanlar ile goriller neredeyse benzer bünyeye sahiptirler. İnsanda bulunan bulaşıcı bir hastalık goril ile temas edilince hemen ona bulaşabilir.
 16. Goriller 60 yıla yakın yaşamlarını sürdürebilirler.
 17. Cüce ipek maymunu Dünyanın en küçük maymun türü olarak bilinir.
 18. Erkek mandril dünyanın en büyük maymunu olarak adlandırılır. Bu maymun türleri 1 metre uzunluğundadırlar ve 35 kg ulaşabilirler.
 19. Titi maymunları Güney Amerika’da yaşar ve tek eşlidir ve tek eşlilik maymunlarda çok nadir görülür.
 20. Maymunlarda tıpkı insanlar gibi optik illüzyonlara karşı duyarlıdırlar.

Maymunların Yaşam Alanları

Maymunlar yaşadıkları alanlara göre iki gruba ayrılırlar. Güney Amerika’da yaşayan maymun türleri yenidünya maymunları olarak adlandırılırken Afrika ve Asya’da yaşayanlar ise eski dünya maymunları olarak adlandırılır. Yenidünya maymunları boyut olarak eski dünya maymunlarına göre daha ufaktır. Çoğu maymunlar yaşam alanlarını ağaçlara kurarken bazıları da yerde yaşamayı tercih ederler.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

1 Yorum

 1. Türkiye de maymun sahiplenmek mümkün mü diye sorarsanız, evet evde maymun beslemek mümkün müyasal olarak.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz