Michael Schumacher Kimdir?

336
Michael Schumacher
Michael Schumacher

Michael Schumacher​​​​​​​ F1 yarışmacısıdır, lakabı ise Schumi’dir. 3 Ocak 1969 yılında Almanya’da doğmuştur. F1 yarışlarının unutulmaz isimlerinden biridir. Evlidir ve iki çocuğa sahiptir. Bir nesle Formula 1 yarışlarını sevdiren isimdir, Ferrari ile bütünleşen bir isme sahiptir. F1 pilotu olarak da geçmektedir. Efsane isim bir döneme damgasını tam anlamıyla vurmuştur. Fakat maalesef emekli olduktan birkaç yıl sonra oğlu ile beraber Fransa Alplerinde kayak yaparken düşmüş ve kafasını vurmuştur. Bunun üstüne komaya girmiştir, şuan hala bitkisel hayattadır. Bu durum hayranlarını oldukça üzmüştür, halinin ne durumda olduğu ise halen merak konusudur.

Michael Schumacher
Michael Schumacher

Michael Schumacher Çocukluğu

Almanya’nın Hermülheim kentinde dünyaya gelmiştir. Michael Schumacher​​​​​​​ çok küçük yaşlardan beri hıza olan tutkusu ile bilinirdi. 4 yaşındayken babasının ona yaptığı 4 tekerli bisikleti sürerdi, onunla yokuş aşağı giderdi, hız yapardı ama bir türlü içindeki hız tutkusunu dindiremezdi. Bir gün yine yokuştan aşağı doğru giderken kaza geçirdi ve hayatındaki ilk kazayı böyle yapmış oldu. Babası ise go-kart pistinde duvar ustası ve annesi aynı pistte kantin çalışanıydı.

Bu sayede onu go-kart kulübüne yazdırdılar ve orada sürmeye başladı. Orada daha sakin bir çocuk olacağını düşündükleri ailesi yanıldı. Çünkü hız tutkusuna devam etti, 6 yaşında go-kart kulübünde yapılan yarışmaya katıldı ve şampiyon oldu. Böylelikle kulübün en genç şampiyonu olma unvanına da sahip oldu. Bu başarıdan sonra Alman basınında yavaş yavaş adı duyulmaya başladı. 1983-1984 yılları arasında iki kere daha üst üste go-kart şampiyonu olunca iyice popüler oldu.

​​​​​​​Bir anda herkes onun hakkında konuşmaya başladı. Fakat bu şampiyonluklar ona yetmedi ve Avrupa go-kart şampiyonasına hazırlanmaya başladı. Bu yarışmaya katılabilmesi için go-kart ehliyetinin olması gerekiyordu fakat Almanya bu ehliyeti 14 yaş ve üstüne veriyordu, fakat o yine pes etmedi ve 12 yaş üstüne ehliyet veren Lüksemburg’a gitti. Orada ehliyeti aldı ve 1987 yılında yarışmaya katılarak Avrupa Şampiyonu seçildi.

Michael Schumacher Gençliği ve Efsanenin Doğuşu

Michael Schumacher​​​​​​​ artık genç bir erkekti fakat halen o hız tutkusu devam ediyordu. Elde ettiği başarılar ve kazandığı ün ona yetmedi, daha fazlasını istiyordu. Bunun için çalışmalara devam etti. 1988 yılına gelindiğinde go-kartı bırakma kararı aldı ve Almanya’daki Formula yarışlarına yani Formula König’e katıldı. Burada da başarılar elde ederek Almanya’nın formula takımı olan Willi Weber WTS Formula 3’e transfer oldu. Takımda çok iyi başarılar elde etti, adını hiçbir zaman listenin ilk sırasından aşağı düşürmedi.

Michael Jordan – Gelmiş Geçmiş En Büyük Basketbolcu

Mercedes onu fark etti ve Sauber-Mercedes C11 aracıyla pistleri tozu dumana kattı. Tüm bunlar yaşanırken onun aklındaki yer başkaydı, AutoPolis-Japonya yarışı… As takıma katılmak ve onlarla beraber bu yarışa katılabilmek için Mercedes’e özel bir teklifte bulundu. Sıralamaya giremese dahi genç takımda yoluna devam edecekti. Fakat genç takım çoktan onun için bitmişti, çünkü Sauber-Mercedes C11 aracıyla yarışta adeta herkesi solladı ve kupayı kaptı. İşte böyle pistlerin efsane ismi doğmuş oldu.

Michael Schumacher
Michael Schumacher

Michael Schumacher – F1 Pistlerine Giriş

Michael Schumacher artık yavaş yavaş pistlerin tozunu attırmaya geliyor. Japonya’daki yarışı kazandıktan sonra tüm dünyanın gözlerini ona çevrildi ve F1 takımlarının gözdesi olmaya başladı. Teklifler yağmaya başladı, neredeyse her takım onunla sözleşme yapabilmek için dört dönüyordu. Ferrari gibi en iyi takımlar da teklif yağdırıyordu fakat o bir farklılık yapto ve 1991 yılında Benetton F1 takımı ile sözleşme imzaladı. 1992 yılına gelindiğinde F1 yarışını kazandı ve adını üst sıralara çıkardı. Daha sonra birincilikler devam etti.

Bunlar;

  • İtalya’da 5.
  • Meksika’da 3.
  • Belçika’da 1.

Bu zaferlerden sonra F1 yarışlarının en çok aranan pilotlarından birisi oldu. Portekiz’de de şampiyon oldu ve 1993 yılında sezonu 4. olarak tamamladı. 1994-1995 yıllarında üst üse şampiyon olan en genç pilot olma unvanına sahip oldu.

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Michael Schumacher Ferrari İle Buluşması

Michael Schumacher Benetton takımında bu zaferleri elde ettikten sonra 1996 yılına gelindiğinde Ferrari’nin ısrarlarına daha fazla dayanamadı ve bu takıma transfer olmaya karar verdi. Yeni transfer ile beraber takım adeta yeniden doğdu, şampiyonlukların ardı arkası kesilmedi. Sezon bittiğinde ise Michael Schumacher 3., Ferrari ise 2. olmuştu. 2000 yılına gelindiğinde Ferrari ile beraber adeta bir bütün haline gelmişti.

Ferrari artık onun istediği hızda arabalar yapmaya başlamıştı, Michael Schumacher’de bu istekleri karşılığında takımı her seferinde şampiyon yapıyordu. İtalya, Belçika ve Kanada’da harika performanslar sergiledi ve o sezonda 3. F1 şampiyonluğunu elde etti. 2001, 2002 ve 2003 yıllarında da toplam 6 kez şampiyon oldu.

Rekorlara Bir Yenisi Daha Eklendi

2004 yılına gelindiğinde ise rekorlara bir yenisi daha eklendi. 13 yarışa katılan Michael Schumacher 12 tanesini birincilik ile tamamladı. Bu zaferleri sonrasında 7. F1 Dünya Şampiyonu unvanını elde etti. 2000-2004 yılları arasında üst üste 5 kez şampiyon oldu ve kendi kariyerinde bir rekora daha imza attı.

Emekliliğe Ayrılış

2006 yılına gelindiğinde yani kariyerinin zirvesindeyken herkes ondan daha fazlasını beklerken o emekliye ayrılma kararı aldığını açıkladı. Elbette bu habere tüm hayranları çok üzülmüştü. Daha sonra yüreklerine su serpecek bir haber geldi. Ferrari, Michael Schumacher ile çalışmayı kesmeyecekti, onu takımın lideri yapmıştı ve beraber genç yeteneklerin peşinde koşacaklardı.

2010 yılına gelindiğinde ise tüm dünyanın gözü İstanbul Park’ta gerçekleşecek olan yarıştaydı. Mercedes beklenen açıklamayı yaptı ve F1 pilotu olarak Michael Schumacher’i çıkaracağını açıkladı. Emekliliği kısa sürmüş olsa da özlenen hız tutkusunu tüm dünyaya İstanbul’da bir kez daha göstermiş oldu. 2 sene sonra yani 43 yaşındayken artık tamamen emekliliğe ayrıldığını açıkladı. 29 Aralık 2013 yılında da hiç istenmeyen kazayı geçirdi.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz