Ana Sayfa Kategoriler Diğer Zamanlayıcı Nedir?

Zamanlayıcı Nedir?

0
2418
zamanlayici

Yemek yapmak, koşmak, yürümek, test çözmek gibi birçok farklı aktivite için süre tutmak oldukça önemlidir. Yapılan her işi belli bir sürede tamamlamak için kullanılan, zaman aralığını ölçen araçlara zamanlayıcı denilir.

Cep telefonları, bilgisayarlar ve kol saatleri zamanlayıcı özelliği bulunan cihazlar arasındadır. Bir iş yaparken süre tutmak istediğinizde bu cihazları kullanırız. Ayrıca internetten yönetilebilen uygulama indirmeyi gerektirmeyen süre tutma araçları vardır. Bunlara online zamanlayıcı denilir.

Kabaca ne olduğunu anlatmaya çalıştığımız bu cihaz, aslında yaptığımız işlerde daha bilinçli olmayı sağlar. Bir işi daha hızlı yapabilmek, bir konuda daha başarılı olabilmek gibi amaçlarla bu süre tutma araçları kullanılır.

Zamanlayıcı Ne İşe Yarar?

Zamanlayıcı kullanımı, kişinin zaman yönetiminde daha başarılı olmasını sağlar. Süre tutularak yapılan işin ve kişinin performansı artabilir. Ayrıca bir işin tahmini olarak ne kadar sürede yapılabildiğini anlamak için de süre tutulduğu bilinir.

Zaman yönetimi, çoğunlukla mesaili işlerde, okullarda önemsenen bir konudur. Kimsenin bir dakikayı bile boşa geçirmesi istenmez. Yapılan işlerin belli saatlerde yetişmesi gerekir. Derste bir konunun belli bir yere kadar işlenmesi gerekir. Teneffüslerin belli bir zamanda başlayıp belli bir sürede bitmesi gerekir. Bu sayede hayat içinde günlük düzen sağlanması mümkün olur. Aksi takdirde her şey iç içe geçer. Kimse kendine belli bir düzen kuramaz. İş yerleri belli bir saatte açılmazsa ve mesai saatleri belli bir zamanı kapsamazsa keyfi uygulamalar ortaya çıkabilir.

Bütün bu durumlar düşünüldüğünde, mesaili işlerde çalışmayan insanların da kendini bir şekilde disipline etmesi gerektiği görülür. Örneğin bir ev hanımı çocuklarını okula göndermek için sabahın belli bir saatinde uyanır. Serbest zamanlı ve işini evinden yapan bir serbest çalışan, kendine gün içinde belli bir mesai saati belirlemelidir. Aksi takdirde işleri sıraya koymakta zorlanabilir. Hatta bunun için işi yaparken kendine bir zamanlayıcı yardımıyla motivasyon sağlayabilir. Bu sayede kendini daha hızlı olmaya adapte edebilir. Bunun gibi birçok durum için kişiler online zamanlayıcı kullanarak işlerini hızlandırabilirler.

Zamanlayıcı Türleri Nelerdir?

Dijital çağda yaşamaya başladığımızdan beri zamanlayıcı kavramı da hayatımıza girmiştir. Cep telefonları ve bilgisayarlar aracılığıyla sıklıkla gördüğümüz bu araçlar, günümüzde çok farklı şekillerde üretilir. Örneğin bir tırnak kurutucu makinesi için zamanlayıcı ayarı bulunur. Fırınlarda pişirme süresi ayarı vardır. Düdüklü tencerelerde bile pişirilen yemeğin türüne göre süre ayarlanabilir.

Zamanlayıcı türleri arasında en yaygın olarak bilineni ileri ve geri sayım araçlarıdır. Belli bir sürede bir iş bitirilmek istendiğinde genellikle geri sayım sayacı kullanılır. Ancak daha çok bir işin ne kadar sürede yapıldığını anlamak için ileri sayım aracı tercih edilir. İleri sayma aracı diğer adıyla kronometre olarak bilinir.

Alarmlar da zaman yönetimi sağlamaya yardımcıdır. Bu yönüyle zamanlayıcı oldukları da düşünülebilir. Belli bir saatte çalması hedeflenerek kurulan bu alarmlar, masa saatlerinde, cep telefonlarında bulunabilir. Ayrıca tabletlerde ve bilgisayarlarda da alarm kurma özelliği bulunur.

Her zaman dakiklikten yana olan kişiler için saat, geri ve ileri sayım araçları son derece önemlidir. Bu nedenle kol saatlerinde kronometre ve sayım aracı bulunan kişiler de vardır. Özellikle dijital saatlerde bu araç, yaygın olarak kullanılabilir.

Zamanlayıcı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Zamanlayıcı kullanmanın hayatımızda oldukça fazla olumlu etkisi olur. Bunlardan en önemlisi, kişinin eksiklerini görmesini sağlar. Yavaş hareket edildiği zamanlarda hızlanmaya yardım eder. Bir işi yetiştirmenin telaşıyla daha hızlı hareket etmeyi zorunlu kılar. Ayrıca zamanında yapılması gereken işleri hatırlatmak için etkilidir. Çamaşır makinesinden çamaşır çıkarmayı unutan birisi çamaşır makinesinin bitiş zamanına uygun alarm kurabilir. Bu sayede zamanı geldiğinde çamaşırlarını çıkarıp kurutabilir. Bunun yanında kişinin gün içinde daha fazla iş yapabilmesi de iyi bir zaman yönetimi ile mümkündür. Zaman planlayıcı her zaman daha hızlı ve pratik olmaya teşvik eder. Bu haliyle kullanıcıları, zamanı boşa harcamaktan alıkoyar. Sütün taşmasını, yoğurdun ekşimesini, yemeğin yanmasını engeller. Öğrencilerin daha verimli ders çalışmasını ve test çözmesini sağlar. Kişilerin hayatlarını daha planlı ve düzenli yaşamalarına olanak tanır.

Mutfak Zamanlayıcı Nedir?

Yemek, kek, börek ya da başka herhangi bir şey pişirirken onun ocakta ya da fırında olduğunu unutuyor musunuz? Aslında bu birçok kişinin sıklıkla yaşadığı sorunlar arasında. Pişen yemeği unutmamak için en etkili çözümlerden bir tanesi ise mutfak zamanlayıcıdır. Bu zamanlayıcı türü sayesinde gerek düdüklü tencerede gerek fırında pişen yemekler, hiçbir zaman yanmaz. Yarım saat sonra altını kapatacağınız yemeği televizyona dalıp unutuyorsanız, zaman alarmlı bu cihazlar size yardım edecektir. Zamanı geldiğinde öterek tencereyi ya da fırını kapatmanız gerektiğini size hatırlatırlar. Bunun yanında mayaladığınız yoğurdu açmak, kabarması için mayalandırdığınız hamuru fırına vermek için de zaman planlayıcı kullanabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz