Ana Sayfa Kategoriler Sağlık Lavman Hakkında Her Şey

Lavman Hakkında Her Şey

0
310
Lavman Hakkında Her Şey
Lavman Hakkında Her Şey

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler lavman nedir? Sorusunu kendilerine sık sık sorarlar. Lavman adı verilen invaziv girişim bağırsakların boşaltılması amacı ile kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lavman işlemi için rektuma sıvı gönderilir. Sonucunda ise kabızlık problemi ortadan kalkar ve hastanın bağırsaklarının düzenli şekilde çalışması sağlanır. Lavman hastane ortamında veya ev ortamında kişi tarafından kolayca yapılır. Fakat yapmadan önce bir doktora başvurmak ve yardım almak gerekir. Günlük hayatta bebeklerde de meydana gelen kabızlık sorununa karşı anneler evlerde lavman uygulamasını kolayca yapabiliyor. Lavman adı verilen tedavi bağırsakların temizliği veya tedavisi gibi amaçlar ile de kullanılmaktadır. Lavman hakkında her şeyi sizler için araştırdık.

Lavman Hakkında Her Şey
Lavman Hakkında Her Şey

Lavman Ne Zaman Yapılır?

Lavman işlemi bazı hastalık ve durumlardan önce yapılır. Lavmanın yapılması hastayı büyük ölçüde rahatlatan bir olaydır.

Lavmana ihtiyaç duyulan zamanlar şunlardır:

  • Şiddetli derece kabızlık problemi
  • Bağırsak enfeksiyon ve hastalıkları
  • Kanser taraması öncesi
  • Bağırsakların ilaçla tedavisi
  • Bağırsak muayenesi
  • Kolonu etkileyen sağlık problemlerinde
  • Rektal muayene öncesi
  • Kolonoskobi işlemi öncesi

Bu gibi sorunları yaşayan kişiler doktor uygun gördüğü taktirde lavman işlemini yaptırabilir. Lavman işlemini yaparken de dikkatli olunmalıdır. Düzenli şekilde lavman yapmak sanıldığı kadar iyi bir durum değildir. Bu yüzden lavman işleminin düzenli yapılması ve kullanılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Lavmanın Yapılış Amacı Nedir?

Bazı durumlarda kişide kabızlık gibi durumlar veya bağırsakların boşaltılması gibi durumlara ihtiyaç duyulur. Lavman sayesinde rektum aracılığı ile verilen sıvı gaitayı yumuşatır. Verilen sıvı aynı zamanda bağırsağın gerilimini artırır. Gerilimi artan bağırsak sayesinde kolay şekilde dışkılama işlemi gerçekleştirilir. Lavman aynı zamanda kolon kanseri saptanmasında da yardımcı olmaktadır. Baryum lavman sayesinde baryumlu sıvı bağırsaklara verilir ve elde edilen sonuç değerlendirilir.

Lavman Evde Yapılabilir Mi? Nasıl Yapılmalıdır?

Lavman işlemi eğer boşaltıcı amacı ile yapılırsa evler de yapmak mümkündür. Lavman evlerde sıkça yapılıyor. Lavman işlemi için ilk olarak lavman kitlerinin temin edilmesi gerekir. Lavman kitlerinin kutusu üzerinde yer alan talimatlar dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Lavman işlemi uygulanan alanın tuvalete yakın olması gerekir. Lavman başlamadan önce kişi ortamın temizliğini ve düzenini sağlar. Ortamı temiz tutmak ve destek almak için havlular kullanılmalıdır. Eller güzel şekilde yıkanır ve işlem için uygun bir atmosfer yaratılır. Kişi dizlerinin üzerine gelecek şekilde havluların üzerinde pozisyon alır. Ellerin rektuma rahat şekilde ulaşması gerekir. Sonra lavman kitinin kapağı kırılır.

Lavman kitlerinin ucu rektuma nazik şekilde yerleştirilir. Lavman kiti içerisinde yer alan su sıkılarak bağırsaklara gönderilir. Lavman kitinin uç kısmı rektumdan çıkartılır ve çöpe atılır. Bir süre bekledikten sonra dışkılama işlemi gerçekleşir. Lavman uygulaması öncesi vazelin gibi kayganlaştırıcı jeller kullanmak rektuma girişi kolaylaştırır. Bu yüzden anüs bölgesine veya lavmanın uç kısmına vazelin sürülebilir.

Lavman İşlemi Ağrı Verir Mi?

En sık merak edilen sorulardan biri lavman uygulamasının acı verip vermediği sorusudur. Lavman işlemleri genellikle hastalarda büyük acılara neden olmaz. Acılı bir işlem değildir. Fakat rektuma sıvı verildiği için kişi bu durumdan huzursuz olabilir. Bu yüzden çekinebilir veya işlem esnasında rahatsızlık hissi duyabilir. Lavman işleminde veya sonrasında şiddetli ağrılar yaşandığı taktirde kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekir.

Lavman işlemlerinde dayanılmaz acılar hissedilirse işleme kısa bir süre ara vermek gerekebilir. İşlemi uygularken yapılan hatalar ve eksik bilgiler kişinin ağrı duymasına neden olan etkenlerdir. Bu yüzden ağrı hissini ortadan kaldırmak için uzman kişilere danışmak veya evlerde lavman yapmadan önce talimatları dikkatli şekilde okumak gerekir.

Lavman Kabızlık İçin Kesin Çözümü Mü?

Lacman kabızlık için kullanılabilen bir yöntemdir. Anlık olarak kabızlık sorununu giderir ve ortadan kaldırır. Fakat kabızlığın kesin çözümü değildir. Sadece bağırsakların boşaltılmasına yardımcı olan bir alternatiftir. Kesin çözümü en kolay şekilde saptamak için detaylı bir muayene gerekir. Kabızlığa neden olan faktörün belirlenmesi ve nedenin ortadan kaldırılması devamlı bir iyileşme sağlar. Lavmanlar genellikle tuzlu çözeltilerden meydana gelir. Tuzlu çözeltilerde hasta için kesin bir ilaç veya tedavi yöntemi değildir.

"<yoastmark

Tedavi Edici Lavman Nedir?

Lavman işlemi birçok neden göre farklılık gösterir. Boşaltıcı lavmanlar genelde kabızlık için tercih edilir. Tedavi edici lavman adı verilen işlemler ise tedavi etme amacı taşır. Solüsyon içerisinde hastalığa karşı tedavi edici bir ilaç yer alır. Bu ilaçları hastaya vermeden önce yavaş hareket edilir. Yavaş yavaş ilaç hastanın rektumuna verilir. Bu sayede boşaltıcı lavmanların tam tersine dışkılama hissi oluşturmaz. İlaç dışkı ile kısa bir zamanda atılamadığı için bağırsaklarda daha uzun süre kalır.

Bağırsak hastalıkları ve parazitlerde tedavi edici lavman uygulaması daha sık kullanılan bir işlemdir. Tedavi edici lavmanların doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Uzman kişiler yardımı ile sorun ortadan kaldırılır. Kanser taramaları için kullanılan baryum lavman da tedavi edici lavman sınıfında yerini alır. Bazı durumlarda elektrolit dengesinin sağlanması gerekir. Bunun için de elektrolit dengesini sağlayan lavmanlar kullanılır. Bu lavmanlarda bir çeşit tedavi edici lavmandır.

Lavmanın Zararları Nelerdir?

Lavman işleminde bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde yarardan çok zarar verebilir. İşlem öncesi hijyen çok önemlidir. Dikkat edilmezse zararlı bakteriler bağırsak hareketini bozabilir. Lavman işlemlerinde sıvı kaybı çok sık yaşanır. Bu yüzden dehidrasyon oluşumunu engellemek için düzenli su tüketmek gerekir. Düzenli şekilde lavman yapmak sodyum gibi değerlerin düşmesine neden olur. Buda bulantı, kusma gibi yan etkileri meydana getirir. Aynı zamanda kas spazmları da kişide görülebilir. Uygulanan işlem sırasında sert hareketlerde bulunmak ve nazik olmamak rektumun hasarına ve ağrılara neden olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz