Cuma, Aralık 1, 2023

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının faydaları diğer bitkisel yağlara göre daha fazla öne çıkması nedeniyle, bitkisel yağlar arasında daha tercih edilir olmasına neden olmaktadır. Hindistan cevizi işlenerek elde edilen yağı, cilt ve saç sağlığı bakımından da önemli yararlar sunmaktadır. Bu nedenle bitkisel yağlar arasında en fazla tercih edilen yağlardan biri olması, haklı birçok sebebe dayanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korur.
 • Metabolizmanın çalışma hızını artırır.
 • Ağız ve diş sağlığına faydalı olup iltihapların önlenmesine yardımcı olur.
 • Egzama ve cilt tahrişinin giderilmesini destekler.
 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.
 • Vücudun enfeksiyonlar ile mücadele etmesini sağlar.
 • İyi kolesterolü artırır.
 • Yağ yakıcı özelliklere sahiptir.
 • Tok tutucu özelliği ile kilo alımını engeller.
 • Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Diş ve kemik sağlığını güçlendirir.
 • Cilt lekelerine karşı giderici etkiye sahiptir.
 • Enflamasyonu azaltır.
 • Tırnak etlerinin daha sağlıklı görünümüne yardımcı olur.
 • Artrit belirtilerini en aza indirir.
 • Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığına faydalıdır.
 • Çatlamış dudakların sağlıklı görünümüne yardımcı olur.
 • Kalp sağlığını artırır.
 • Antimikrobiyal özellikler taşır.
 • Epilepsi nöbetlerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır ve saç dökülme riskini en aza indirir.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz yararları biraz açacak olursak, Hindistan cevizi yağı sağlık üzerinde şu faydaları sunmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı kullanılması, yaşlılık rahatsızlıklarından biri olan Alzheimer gibi bunama nedenlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı, beyin fonksiyonlarının gelişmesinde önemli bir yardımcıdır. Yapılan araştırmalara göre sorumlu olan beyin hücrelerinin yeniden sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Ağız ve diş sağlığına faydalıdır

Tartar ve diş plağı gibi sık rastlanan diş problemlerinin yanı sıra, diş eti ve ağız içi iltihabının görülme olasılığını da azaltmaktadır. Bunun yanı sıra diş çekilmesi ve diş çürümesi gibi çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarının görülme riskini azalttığı bilinmektedir.

Daha sağlıklı diş ve diş etleri için, 10 dakika boyunca Hindistan cevizi yağı ile gargara yapılması tavsiye edilir. Gargara yapmak ağız içerisindeki bakterileri yok edeceği için birçok fayda sağlamaktadır.

Metabolizma hızını artırır

Zincirli trigliseritler barındırması nedeniyle, bu bitkisel yağın metabolizma hızını artırmasına sebep olmaktadır. Metabolizma hızının sağlıklı bir şekilde artması sayesinde, kalori yakımı daha hızlı olmakta ve daha fazla kilo kaybı yaşanmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha korunaklı hale gelmesini sağladığını göstermektedir.

İçeriğinde bulunan laurik asit, vücudun enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

İyi kolesterolü artırır

Kullanan herkeste olmasa da birçok insan da iyi HDL kolesterolü artırdığı görülmüştür. Abdominal obezite sorunu yaşayan bir grup kadın üzerinde yapılan araştırma neticesine göre Hindistan cevizi yağı kullanan kişilerde iyi HDL kolesterolü artmıştır.

Aynı araştırmada ve aynı grupta yer alan soya yağı kullanan kadınlarda ise, iyi HDL kolesterolün düşmeye başladığı görülmüştür.

Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı kullanan kişilerde yaraların daha hızlı iyileştiği görülmüştür. Yaraların üzerine Hindistan cevizi içerikli karışımlar uygulandığında da daha hızlı bir iyileşmenin gerçekleştiği görülmüştür.

Özellikle küçük çaptaki sıyrık ve kesikler için, sağlıklı bu bitkisel yarın kullanılması tavsiye edilir.

Kemik sağlığı üzerinde etkilidir

Serbest radikaller, kemik sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardır. Hindistan cevizi yağı ise kemik sağlığına zararlı olabilecek serbest radikaller ile vücudun savaşmasını sağlamaktadır.

Antioksidan içeriğine sahip olması sebebiyle, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Enflamasyonu azaltır

İltihap ve stres gibi sorunların belirtilerini ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir. Düzenli kullanımda güçlü antienflamatuar etkiler göstererek, Enflamasyonu azalttığı görülmüştür.

Artrit belirtilerini azaltır

İçeriğinde polifenoller gibi güçlü antioksidanlar bulunan Hindistan cevizi yağı, Artrit belirtilerini azaltıcı özelliklere sahiptir.

Hareketsizlik, eklem ağrıları ve iltihaplanma gibi nedenlere bağlı olarak artabilecek Artrit belirtilerini en aza indirdiği görülmüştür.

Karaciğere faydalıdır

Toksin ve alkol nedeniyle hasar gören karaciğerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ayrıca düzenli kullanılması halinde, genel karaciğer sağlığını daha iyi seviyeye taşıdığı görülmüştür.

Sağlıklı yağ asitleri bulunmaktadır

Hindistan cevizi ve yağında, kuvvetli sağlıklı yağ asitleri bulunur. İçerdiği yağ asitleri vücut için önemli faydalar sağlar. Özellikle kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olan kötü kolesterolü azaltır.

Kalp sağlığını korur

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında öne çıkanlardan bir tanesi de, kalp sağlığını korumasıdır. Bu nedenle daha çok sağlık konusunda bilinçli tüketiciler tarafından kullanıldığı görülmektedir.

1984 yılında yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi ve yoğun olarak kullanıldığı toplumlarda kalp rahatsızlıklarının daha az olduğunu göstermektedir.

Antimikrobiyal özelliklere sahiptir

Genel olarak vücudun ve cilt yüzeyindeki yaraların mikroplara karşı korunmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özellikleri sayesinde vücudun mikroplara karşı korunmasını sağlar.

Sara nöbetlerinin etkilerini azaltıcı özelliğe sahiptir

Dünya genelinde nöbete dayalı görülen rahatsızlıklardan biri olan sara yani epilepsi hastalığının, nöbetlerini azaltıcı etkiye sahip olduğu bilinir. Aynı zamanda bu nöbetlerin olumsuz etkilerini de en aza indirdiği görülmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı?

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Sorusunun önemli cevaplarından biri de, yağ yakımı ve zayıflamaya olan etkisidir. Düzenli olarak kullanıldığında Hindistan cevizi yağı zayıflama üzerinde etkili ürünlerden biridir.

Doğrudan tüketebileceği gibi hindistan cevizi yağının düzenli olarak tüketilmesi de, özellikle yağ yakmak ve kilo vermek için egzersiz yapan kişileri destekleyici özellikler taşımaktadır.

Kilo vermek için doğrudan etkisi olmasada, egzersiz yapıldığı süreçte kullanmanın kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı saça faydaları bakımından da tercih edilen bitkisel yağlardan biridir. Saçlar üzerinde önemli etkisi ile öne çıkan bitkisel yağlardan biri olduğu, uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Kepek oluşumunun önlenmesi, saç dökülmesinin azalması, saçların canlı ve daha güçlü bir yapıya kavuşması gibi birçok önemli faydası bulunuyor.

Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır?

Bitkisel yağın saçlara kullanımı oldukça basit olup, biraz seyreltilerek ve içerisine elma sirkesi katılarak doğrudan saçlara masaj yapar şekilde uygulanır. Saç ve saç derisine uygulandıktan 30 dakika sonra, saçlar ılık su ve doğal içerikli şampuan ya da sabun ile temizlenir.

Bu uygulama haftada 1 veya 2 kez düzenli olarak yapıldığında, saça olan faydaları görülecektir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

 • Tırnak etlerinin daha sağlıklı görünümüne yardımcı olur.
 • Cildin zararlı güneş ışınlarının etkisinden korunmasına yardımcı olur.
 • Kuru cildin nem dengesinin sağlanmasına faydalıdır.
 • Çatlayan dudaklara sürüldüğünde, sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Egzama ve cilt tahrişini önleyici özellikleri bulunur.

Hindistan Cevizi Yağı Kullananlar ve Yorumları

İnternet üzerinde Hindistan cevizi yağı kullananlar, çeşitli platformlarda yapmış oldukları yorumlar ile bu doğal yağın cilt ve saçlar üzerindeki etkisini anlatmaktadır.

Aynı zamanda genel sağlık açısından da rahatlık verici etkilerinin olduğu, kullanıcı yorumları ile de görülmektedir. Ancak bu tür yağlara karşı herhangi bir alerjiniz varsa, öncelikte doktor tavsiyesi almanız sizin için faydalı olacaktır.

En sağlıklı besin kaynağı bile olsa, aşırı tüketimlerden kaçınarak düzenli tüketim daha faydalı olacaktır. Görüldüğü gibi sadece genel sağlık üzerinde değil, cilt ve saç sağlığı üzerinde de oldukça fazladır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yenir?

Yağı çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Tatlıların içerisinde kullanabileceğiniz gibi, kaynamış sütün içerisine ekleyerek de tüketmek mümkündür. Yemeklerde yağ olarak kullanımı kokusu nedeni ile yemeğe farklı bir tat vereceği için, daha çok tatlı türleri ile birlikte tüketilmesi veya içeceklere eklenmesi daha iyi olacaktır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler