Çarşamba, Nisan 24, 2024

Yerli E-Posta Hizmetinin Özellikleri Nelerdir?

Bilişim çağı ya da data çağının belki de en büyük dezavantajı dijitale taşınan verilerin savunmasızlığı!

Dijital dönüşümlerin hızla hayatlarımıza yerleşmesi, bazı güvenlik açıklarını zamanında farketmemizi zorlaştırabiliyor. Oysa veri güvenliğine dair etkili adımların atılması, verilerimizin ve barındırıldıkları dijital alt yapıların korunması; artık sınırlarımızı korumak kadar önemli.

Eskiden yuvası kitaplar, defterler ve dosyalar olan her tür bilginin günümüzde dijital ortamlarda korunmasının zorlaşması, insanları ve ülkeleri dijital güvenlik önlemleri almaya itiyor. Çünkü verilerin yetkisiz kişilerin erişimine ve kullanımına açık olması ve bütünlüğünün yani tam ve doğru olma durumunun zarar görmesi; kamu düzenini bozacak ve milli güvenliği tehdit edecek boyutlara ulaşan veri ihlallerine neden olabiliyor.

Bu nedenle ülkemizde de kritik verilerin yurt içinde güvenli bir şekilde depolanması 2019 yılında yayınlanan bir genelge ile zorunlu kılınmıştır. Bu da gözlerin; çoğu kişi ve kurum tarafından kullanılan ve verileri yurt dışındaki sunucularda muhafaza eden e-posta platformlarından yerli e-posta çözümlerine çevrilmesine neden olmuştur.

Yerli E-Posta Nedir?

Yerli E-Posta; ülkemize ait verilerin ülkemiz sınırları içinde kalması ve hukuka uygun olarak korunması için sunucuları yurt içinde bulunan firmalar tarafından sağlanan e-posta hizmeti olarak tanımlanabilir.

Bilgi ve iletişim güvenliği tedbirleri kapsamında 2019 yılında yürürlüğe giren söz konusu genelge birey ve kurumların bilgi ve iletişim güvenliği kapsamında bazı tedbirlere uymasını gerektirmektedir. Bu nedenle bireysel ve kurumsal verilere sahip çıkılması ve milli teknolojilerin desteklenmesi adına oldukça önemlidir.

Yerli E-Posta’nın Özellikleri

Yerli Eposta Özellikleri

  • E-postalarınız, Türkiye’de bulunan yüksek güvenlikli veri merkezlerindeki sunucularda hukuka uygun şekilde saklanır.
  • Hem bireysel hem kurumsal anlamda e-posta platformu ihtiyacını karşılayabilen bu çözüm, e-posta verilerinin günlük olarak yedeklenmesi ve ekip çalışmalarını desteklenmesi gibi avantajlar sunar.
  • Yerli e-posta hizmetleri spam ve virüse karşı güvenlik katmanı sağlayarak veri ihlallerine ve siber saldırılara karşı tedbir almanıza yardımcı olur.
  • Kullanılmakta olan e-posta sisteminden Yerli E-Posta platformuna geçiş, mevcut e-postaların korunması sağlanarak gerçekleştirilir.
  • Yerli E-Posta sistemi ile yönetim paneli üzerinden e-posta hesaplarının oluşturulması ve kota belirleme işlemleri oldukça kolaydır.

Ayrıca yerli e-posta sistemleri; küçük ve orta ölçekli işletmeleri kurum bünyesinde sunucu bulundurmanın maliyetinden de kurtarır. Çünkü çoğu şirket için kendi veri merkezini kurmak, yüksek hızlı bağlantılara sahip güvenli bir ortam oluşturmak ve çalışabilirliğini sağlamak oldukça masraflıdır. Yerli e-posta hizmeti sağlayıcılarının veri merkezleri ise elektrik ve internet kesintileri dahil deprem, yangın ve sel gibi olağanüstü durumlar düşünülerek tasarlanmıştır. Yurt içi merkezli e-posta sunucularına sahip hizmet sağlayıcıları işletmeleri bu tür sorumluluklardan kurtarır.

Sonuç

Güncel mevzuata uygun olarak e-posta sisteminizdeki tüm verilerin Türkiye’de tutulmasını sağlayan Yerli E-Posta hizmetleri kamu düzenini bozacak ve milli güvenliği tehdit edecek boyutlara ulaşan veri ihlallerine önlenmesi açısından önemli bir role sahiptir. Ayrıca yerli e-posta sistemleri; şirketleri e-posta sunucuları için kendi bilişim altyapılarını oluşturma zahmetinden de kurtarır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler