Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

4029
Yeşil Çay

Türkiye’de diyet anlamında sık sık tüketilen Yeşil çaylar, bu alanda onlarca farklı faydası ile insan sağlığını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Az bir yan etkisi olan, bu sebeple protein miktarında ki yükseklik ve vücut direncini arttırmasından dolayı temel olarak kitlelerin başlıca tercihi konumunda yer almaktadır. Özellikle detox etkisi olmasından dolayı, bu alanda çok sık araştırılan bir konu olarak göze çarpıyor. Şimdi sizlere maddeler halinde faydaları ve zararları konusuna değinerek bir sunum yapacağız. En temel olarak yeşil çayın faydaları şu şekilde sıralanıyor;

 • Metabolizmayı hızlandırma konusunda etkilidir.
 • Hücre yenilenmelerine yardımcı olur.
 • Dolaşım sistemini düzenleme konusunda etkili bir üründür.
 • Kanın yapısını iyileştirme özelliklerine sahiptir.
 • Bakteri karşıtı bir üründür. Vücuttan rahatlıkla bakteri atımına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Enerji kazandırır.
 • Vitamin bakımından bir sağlık deposudur.
 • Kanser riskini fazlası ile azaltır.
 • Kalsiyum depolar.
 • Cildi besleme ve güçlendirme gibi faydaları olmaktadır.
 • Saçlarınızın daha gür ve doğal bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığı bakımından doktorların önerisidir.

yesilcay-2-1024x701 Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Her yiyecek ve içecekte beklenmedik yan etkilerle karşılaşmak mümkün. Bu noktada ise tüketimini abartmak, beklenmedik yan etkilere neden olabiliyor. Ne kadar doğal ürün seçerseniz seçin, günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi gerekiyor! Tansiyon dengesini bozabilen ve kalp ritmini arttıran bu ürün, fazla tüketildiği vakit beklenmedik sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Özellikle bayanların çok sık araştırdığı bu soruyu ele alacak olursak, bu noktada yeşil çayla fazla kiloları tamamen atmak mümkün değil. Tabii ki kısmen faydalarını görürsünüz fakat bunun yerine alternatif tıp uygulamaktansa, bir doktor tavsiyesi altında uygun bir diyet programı denenebilir. Birçok diyet programında görmeye alıştığımız “yeşil çay” fazla enerji kazandırmasından ve vitamin deposu olmasından dolayı, besinlerden alamadığınız bazı mineralleri vücuda kazandırmasından dolayı doktorların başlıca önerisi konumunda yer almaktadır. Kalori yakımını hızlandırır, böylelikle fazla kilolar için uygulanmış bir diyet programı ve antrenman programı için destekleyici özelliklere sahiptir. Yani yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor!

Yeşil çayı ne zaman tüketmeliyim?

Yeşil çayı hiçbir zaman yemeklerden sonra tüketmemeye çalışın. Ara öğün olarak çiğ badem veya ceviz gibi ürünlerle tüketebilirsiniz. Çünkü yemeklerden hemen sonra alınan yeşil çay, vücutta ki emilimi azaltmakta ve bu da bazı sağlık problemleri çekmemize neden olabilmektedir. Bu tip sıkıntılarla karşılaşmamak bakımından doğru önlemler almak ve kullanımını istenen saat aralıklarında gerçekleştirmek ciddi önem ve değer taşımaktadır. Her geçen gün ülkemizde daha çok tüketilen ve araştırılan bu ürün, hazır paketlenmiş bir şekilde alınmak yerine, mutlaka aktarlardan tercih edilmeli ve doğal ortamlarda hazırlanmalıdır!

Makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Her hangi bir düşünceniz veya yorumunuz varsa bunu öğrenmekten mutluluk duyarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here