Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

668
Detoks etkisine sahip bitkiler

Detoksun amacı, karaciğerde biriken toksik maddelerin dışarı atılmasıdır. Aynı zamanda, uygun bir yöntemi ile kilo vermek kolaylaşır. Toksinlerin vücuttan atılması, duygu-durum değişikliklerinin önüne geçer ve ruh sağlığını destekler. Detoks ayrıca, cilt sağlığına da çok iyi gelen bir uygulamadır.

Peki ? Detoks için kullanılabilecek bitkiler nelerdir?

1-) Limon
Limon Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

En güçlü detoks etkisine sahip bitki hangisi diye sorulduğunda, akla ilk gelen bitki her zaman limondur. Limon suyu, sindirime yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kötü kokan nefes problemine karşı etkilidir ve cilde parlaklık kazandırır. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Yarım limonu sıkıp, su ile karıştırarak her sabah içebilirsiniz.

2-) Zencefil

Zencefil-1024x682 Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Bu baharat, vücut için çok yararlı vitaminlerle doludur. Kalp hastalıkları riskini azaltır, reflüye karşı etkilidir, iltihap önleyicidir ve bazı kanser türleri (yumurtalık kanseri gibi) ile savaşır. Zencefili, toz olarak kullanabileceğiniz gibi, kökünü kaynatarak da tüketebilirsiniz.

3-) Zerdeçal

Zerdecal Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Zerdeçal sadece anti-oksidan özelliklere sahip değildir. Aynı zamanda, anti-viral, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere de sahip olan zerdeçal, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Zerdeçal güçlü bir antioksidandır ve cilt sağlığına çok iyi gelir.

4-) Kırmızı Acı Biber

aci-biber-1024x538 Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Acı biberde bulunan kapsaisin (biberin acı olmasını sağlayan bileşik), muhteşem bir antioksidandır. İştahı azaltır, yağ yakımını kolaylaştırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Toz halindeki acı biber, limon suyu ile karıştırılarak tüketilebilir.

5-) Yeşil Çay

yesil-cay Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Mide sorunları yaşadığınız için acı biber tüketmeniz zararlı ise, yeşil çay tam da sizin için uygun olan bitkidir. Beyin, ağız ve kemik sağlığına çok iyi gelen yeşil çay, yaşlanmayı geciktirici bir etkiye de sahiptir. Günde bir fincan yeşil çay, kan şekeri seviyenizi düzenlemenize de yardımcı olur.

6-) Elma Sirkesi

Elma-Sirkesi-1024x576 Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Kokusu çok hoş olmasa da elma sirkesi güçlü bir antioksidandır. Elma sirkesinin içeriğinde yer alan enzimler, mineraller ve amino asitler, detoks etkisine sahiptir. Dişleri beyazlatmaya yardımcı olan elma sirkesi, ağızdaki ve diş etlerindeki bakterileri yok ederek sağlığınızı korur. Salatada günde 30 ml elma sirkesi tüketerek, kandaki insülin oranını, yaklaşık %20 kadar düşürebilirsiniz.

7-) Bentonit Kili

bentonit-kili Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Bentonit kili, sahip olduğu kimyasal değişiklik yapma özelliğinden dolayı, yaşayan kil adı da verilen nadir bir kil türüdür. Bu kil, cilt üzerine sürülerek uygulanabileceği gibi, suyla karıştırılarak yutularak da kullanılabilir. Güçlü bir olan bentonit kili, radyasyonu yok edici özelliğe sahiptir.
Bentonit kili, su ile temas ettiğinde toksinleri absorbe edici bir etkiye sahip elektrik akımı üretir. Bentonit kili, sindirim sistemi sağlığına iyi gelir. İçerdiği probiyotikler ve mineraller sayesinde, cilt ve alerji sorunlarına karşı da oldukça etkilidir.

8 -) Chlorella

Chlorella Detoks Etkisine Sahip 8 Bitki

Mavi ve yeşil renkli alglerden, mikroskobik bir su yosunu türü olan chlorella, çok güçlü bir toksin atıcıdır. Chlorella, vücut dokularının büyümesine yardımcı olduğu gibi, yıpranan dokuların iyileşmesini de sağlar. Chlorella, sıcak su ya da buhar yoluyla kullanılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ekmeksiz Diyet Olur mu, Sağlıklı mı? başlıklı makalemizde , diyetlerde yapılan hatalar ve ekmeğin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Bu bitkiler oldukça faydalıdır. Sitenizde böyle paylaşımlar yaptığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here