Çarşamba, Nisan 10, 2024

Herkes Doğduğu Yerde Ölecekse Dünya Neden Bu Kadar Büyük?

Eğer yaşamımız boyunca olduğumuz yerde kalacaksak; değişimin getireceği mucizelerden uzak kalmayı ve rutinlerin vereceği kayıplarla yaşamayı kabullenmeliyiz.

Bu fotoğrafa bakarken bunları düşündüm. Uzunca bir süre dalgaların yükselip alçalışını ve kayalara çarpışını izledim. Gözümle göremesem bile biliyorum; her dalga çarpışında ufalanıp giden parçalar var. Deniz onları alıp bir yerlere götürüyor. Bize de aynısı oluyor aslında. Her gün aynı yüzlerle, aynı yerlerde geçiyor. Bazen günleri karıştırdığımız da oluyor, haftanın nasıl bittiğini bilmediğimiz de. Bu fark etmesek de bizden bir şeyler alıp götürüyor. Günlük hayatlarımızda yaptığımız ufacık değişikliklerle ört bas etmeye çalıştığımız arzular, bilmediğimiz bir yerlerde birikiyor. Kimi 55 yaşına geldiğinde fark ediyor bunu kimi ise 20. Fark ettiği anda da değiştirip değiştirmemek, bu imkana sahip olup olmadığına karar vermek ona kalmış.

Tabi çok fazla insan haliyle de çok fazla düşünce var. Hepsine saygı duymak için çabalıyorum her zaman da böyle olacak. Bazısı bütün ömrünü tek bir işte çalışarak ya da tek bir şehirde yaşayarak tüketmekte bir sakınca görmüyor. Olması gerekenin iyi bir iş, düzgün bir evlilik, ev almak, zamanı gelince çocuk sahibi olmak gibi şeyler olduğunu düşünüyor. Rahat bir hayatın her şeyin üzerinde olduğunu söylüyor kısaca. Bazısı ise benim gibi bunu garip buluyor, sorguluyor. Düşünüyorum mesela; herkes doğduğu yerde ölecekse dünya neden bu kadar büyük ? Sadece kapladığımız hacme yetsin diye mi?

Hafta sonu izlediğim bir filmde anne-oğul arasında geçen bir diyalog vardı. Genç adam hayalinin peşinden koşacağına annesini ikna etmeye çalışırken, annesi de onu dönüp kendisi ile yaşamaya ikna etmeye çalışıyordu.

Anne: Vazgeç bu işten, benimle Delhi’ye gel. Rahat bir hayatın olur.

Sonny: Rahat değil, değersiz olur.

Küçük yaşta farkına vardım ki dünya aynı evin içinde yaşayıp hayattan apayrı şeyler uman insanlarla dolu. Doğru ya da yanlış yok. Çünkü hayat bir defa tecrübe edilebilecek bir şey. Sevdiğimiz saydığımız insanların hepsi bunu bir kez tecrübe edecek. Kimseden sizi bütünüyle anlamasını bekleyemezsiniz. Çünkü her insan içinde okyanusta yüzme arzusu taşımaz.

Değerli hayatlar yaşamamız dileğiyle

İyi haftalar 🙂

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Burcu Civelek
Gezgin Burcu Civelek
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler