Pazartesi, Ekim 2, 2023

Oksijenin Diyarı Yalancı Yason Burnu

Merhabalar,

ORDU/Perşembe’de bulunan Yason burnu yarımada özelliğine sahiptir. Doğal ve muhteşem bir güzellik olan Yason burnu yabancı ve yerli birçok turistin ilgi odağı olmuştur. Fakat burası turizm bölgesi olmadığı için Yatırım yapılamıyor. Buna rağmen gözde doğal güzelliklerden biridir. Kıyının 300 metre ilerisinde “YALANCI YASON” dediğimiz akıntıların oluşturduğu doğal tafoniyi andıran güzellikler bulunmaktadır. Taşların oyuk oyuk olması sanki birileri burada sanat yaratmış gibi bir tablo görüntüsü oluşturmuş. Her yeri ayrı bir oluşuma şahitlik etmektedir. Duru güzelliği ile eşsiz bir manzaraya sahip. Bu coğrafyaya gelip ayak bastığımız bu doğal oluşmuş dokulara dokunmak ayrı bir güzel.

YALANCI YASON ‘A ULAŞIM

Yalancı Yason yarımadası Eski ORDU-SAMSUN kara yolu üzerindedir. Şimdiki sahil yoluna 48km, Perşembe ilçesine 15km,Samsun-Çarşamba havaalanına 100km, Ordu’ya 35km uzaklıktadır. Yason kilisesinin hemen 300m batısında yer alır.

Sülü burnu adıyla da anılır. Rivayete göre burada 3000 yıllık taşlar yontularak Antik Çağdan kalma Romalılar dönemine ait “Balık Havuzları” bulunmaktadır. Efsaneye göre bu balık havuzlarından Roma’ya balık götürülmüş. Birçok define avcıları tarafından işgal edilmiştir ve hala devam edilmektedir. Burnun önü taşlık olmakla birlikte, gemiler bu bölgede durabilmektedir. Yason adı; Argonotlarla birlikte, buraya karadan çıkan Yason’ dan kalmıştır.

Oksijenin Diyarı Yalancı Yason Burnu

Su sporları ve dalgıçlık yapmak isteyenler için harikulade bir yapıya sahip. Turizme açıldığında su sporlarına ev sahipliği yapılan yerler arasında gözde mekân özelliği taşıyabilme yeterliliği vardır.  Kıyı boyunca renkli deniz kabukları renk katmıştır bu güzelliğe. O kadar çok deniz kabukları var ki burada deniz kabukları ve deniz kabuklarından yapılmış hediyelik eşya satanları göreceksiniz.

Kamp için uygun ve güneşin doğuşunu, batışını izlemek isteyenlerin ilk durağı yalancı yason olmalı.Oksijenin Diyarı Yalancı Yason Burnu

KARADENİZ’E GELİPTE GÖRMEDEN GİTMEYİN!

Eğer seyahat güzergâhınız Samsundan Doğu Karadeniz’e doğruysa Ordu ilimize 35km kala Çay tepe mevkiinde bulunan bu güzelliği görmeden geçmeyin. Biraz mola vermenizi, bir çay yudumlayıp bu eşsiz Karadeniz havasını Yason’ da solumanızı şiddetle tavsiye ederim.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Berrin Canlı
Berrin Canlı
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Ben eşimle buraya gittim. Yukarı kısımdan aşağı bir yol iniyor. Muhteşem bir kumsalı var. Hatta altta ve görünmeyen alanda kaldığı için Gizli bahçe olarak isimlendiriliyor. Muhteşem bir yerdir kesinlikle tavsiye ederim. Yukarı kısımlarda harika manzara eşliğinde çay içebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler