Salı, Haziran 18, 2024

Ham Madde ile Üretimin Arasındaki Mesafenin Önemi Nedir?

Herhangi özel bir şirket kurduğumuzda hepimizin ortak hedefi fazla kar elde etmektir.  Az gider, çok gelir hepimizin gayesidir. Hepimizin böyle bir arzusu ve gayesi olması çok doğaldır.  Bundan dolayı ne şekilde olursa olsun isterseniz geçici bir süreliğine açacağınız yer olsun ya da kalıcı bir şekilde devam ettireceğiniz bir iş yeri açacağınız yerin hammadeye yakınlığı önemi çok önemlidir.

Ham Madde ile Üretimin Arasındaki Mesafenin Önemi Nedir?

Kimi şirketlerin yıl içerisinde sadece bir iki defalık ihtiyacını karşılamasına yetecek şekilde hammadeye ihtiyacı olduğundan dolayı ister istemez çok fazla önemsenmiyor. Yalnız bu durum dışında şirketi açmadan önce ciddi araştırmalar yapılması şarttır. İlerde büyüye bilmek ya da doğru bir şekilde en iyi şekilde büyüyebilmek için kuracağınız şirketin yeri çok önemlidir. Ekonominizin en iyi konuma gelebilmesi için şirketinizin önemi çok büyüktür. Şirketin yeri ne şekilde iyi bir konumda olmuş olur, derseniz. Hammaddeye üretim ne kadar yakın olursa bir o kadar iyi olur.

Ham Madde ile Üretimin Arasındaki Mesafenin Önemi Nedir?

İşçilik giderleri,

Sektörel fırsatlar,

Sektörel tehlikeler,

Ulaşım,

Ulaşımda tehlike,

Lojistik vb. gibi masraflar içermektedir.

Bu masrafların minimuma indirmek için. Ham medenin üretilmesi ve hammaddeye olan yakınlığın çok büyük bir önemi vardır. Aksi takdirde daha çok masraf ve daha çok gider olur. Kurduğunuz şirkette ürettim yapmak istiyorsanız, kaleme alınması gereken öncelik masraf hammadde temin etmek olmalıdır.

Ham Madde ile Üretimin Arasındaki Mesafenin Önemi Nedir?

Üretimde Hammadde;

Ceket dikebilmek için = İP

Defter, kağıt, kalem vb. gibi şeyleri üretmek için = AĞAÇ

Sobada yakılabilecek kömür için = KÖMÜR MADENLERİ

Gibi birçok ürün sayılabilir üretim ve hammadde ilişkisi en önemli maddedir. Bu sebepten dolayı kurulan şirketin hammaddeye olan yakınlığı şirketin bir çok ekstra çıkacak masrafların önüne geçmesini ve gideri minimuma indirmeye çok büyük etki sağlayacaktır.

Ham Madde ile Üretimin Arasındaki Mesafenin Önemi Nedir?

Ekstra çıkabilecek masraflar;

Lojistik ve Ulaşım gibi bir ekstra masraflar yapılır ve üretimin ve hammaddenin toplam bize maliyetinin çok fazla olmasına etkisi olur. Eğer ki hammaddeye olan yakınlık gerektiği kadar yakın ise hem işlerinin hızlı sürmesini herhangi bir durumda hammaddeyi tedarik edebilmeye ve yapılan ulaşım masraflarından kurtulmuş olur. Tabi sadece bunlarla sınırlı değil Pazar yerinde yakın olması bir önemlidir. Çünkü gider az olacağından dolayı gelirinde fazla olmasını sağlayacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler