Ana Sayfa Kendini Geliştir İş Dünyası Franchising Nedir? Franchising İçeriğinde Neler Vardır?

Franchising Nedir? Franchising İçeriğinde Neler Vardır?

0
832
Franchising Nedir? Franchising İçeriğinde Neler Vardır?
Franchising Nedir? Franchising İçeriğinde Neler Vardır? Franchising demek belli bir sözleşme üzerine kurulan bir firmanın bayiliğini açmak demektir. Yatırımcıların, ne tür işe girer girsin ister istemez ciddi bir anlamda risk taşır sürekli huzursuz olur. Franchising  işine giren bir yatırımcının işin açıkçası çok büyük avantajları vardır. Franchising adı altında iş kuran bir yatırımcının diğer sektörlere göre endişesi daha az ve riski de daha az olur. Sebep ise; daha önce birçok yatırımcının başka yerlerde açıp denemesi üzerine tutulan iyi bir marka olması bu franchising başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Franchising Nedir? Franchising İçeriğinde Neler Vardır?Yatırımcıların yeni oluşturmaya çalışacakları kurumsal, büyük bir şirkete yatırım yapmak yerine ciddi bir prestiji olan büyük iyi bir markanın bayiliğini almak işin açıkçası riskin daha az bir şekilde minimuma indirmek demektir. Franchising sistemi altında iş kuran kişinin belli bir bedel karşılığı aldığı ciddi bir prestije sahip olan markayı kullanmaya hak kazanması demektir. Daha önce kurulması ve denenmesinin olması belli bir müşteri kitlesinin olduğu anlamına da gelir. Bu durumda aslında bir adım önde gitmiş olacaksınız diğer yeni yatırımcılara nazaran. Franchising’da tabi ki belli kuralları vardır. Logosunu, sloganlarını kurumsallığını ve ya açtığınız yerin iç tasarımını, iç dizaynına kadar aynı şekilde kullanmanız ve uygulamanız gerekiyor. Aksi taktirde bu sistemin dışına çıkmış olursunuz ve başta yapılan sözleşmeye uymamış olursunuz. Bu sistemin dışına çıkmanın tabiî ki bir çok yaptırımları olacaktır. Sizlerin başta imzalamış olduğunuz yeni açtığınız yerin Franchise içerikli olması size hukuki olarak ciddi yaptırımları olabilir.

Franchising nedır Franchising ıcerıgınnde neler-vardir

Franchise sistemini kullanabilmek için belli bir bedel yani ücret ödenir. Franchise kullanma bedeli bazı şartlar altında verilir. Markayı kullanmaya karşılığı belli bir mikatar kullanma ücreti verilir ve ya kazanca göre belli bir ücret ödenir. Farklı bir ülkeden getirilen bir firmanın sisteminini alan şirketin ve ya kişinin master franchise diye adlandırılır. Franchise bölgesi demek,  verilen bölgeye alana göre  sadece bir kişiye yada bir şirkete verilen kullanma hakkıdır. Hakkın verildiği şirket yada kişi dışında kimsenin orada yine aynı şekilde açamamasıdır. Bir bölgede bir kişinin ve ya bir şirketin tek açma hakkına sahip olması demektir.  Günümüz dünyasında şuan hemen hemen AVM’lerde Franchise sistemi çok yaygın bir şekilde işliyor ve Franchise olmayan yeni firmalara pek yer verilmiyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz