Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Hepimiz sokaklarda satılan gösterişli, güzel ve ucuz gözlüklere hemen hemen denk gelmişizdir. Hatta bazıları güneş gözlüğü olayını abartıp dereceli gözlükler satmaya da çalışıyorlar. Sokakların genelde köşe başlarında seyyar tezgahların üzerinde, el arabaların üzerinde o güzel gösterişli gözlükleri alıyoruz dimi? Peki, bu aldığımız gösterişli güzel gözlüklerin gözlerimize zararları var mı? Orijinal olmayan ve doktorların onaylamadıkları bu gözlükleri kullanmamız ne kadar doğrudur? Göz sağlığımıza oluşturduğu zararları, ilerde karşılaşabileceğimiz tehlikelerin neler olduğunu biliyor muyuz? Gösteriş mi, önemli sizce yoksa sağlınız mı? Sokaklarda satılan orijinal olmayan kaçak yollardan ülkemize girmiş gözlükleri almanın gözlerimize ne tür zararları var?

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Aslında bu kadar soruyu bazen düşünmüyor değiliz. Ama yinede ne olmuş yaa alalım 1 kereliğine diyebiliyoruz.  Bir şey olmaz diyerek kendimizi kandırıyoruz aslında. Çünkü doğru olmayan göz sağlığımıza zararlı olan bu gözlükleri kullanmamızın çok büyük zararları var. Öncelikle hepinizin de tahmin ettiği gibi gözümü kaybetmemize sebep olabilir. O gösterişli gözlükler gözlerinizi kaybetmenize sebep olabilir.

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Kesinlikle doktor kontrolünde gözlükler alıp takınız.

Sokaklarda satılan gözlüklerden uzak durun. Genel olarak yurt dışında kaçak yollardan ülkemize sokulmuş gözlüklerdir.  Bu gözlüklerin orijinal olmaması ve içerisinde büyüteç olması tahmin ediliyor. Bu durumdan dolayı numaralı olduğunu düşünülüyor. Peki, gözlüklerin numaraları neden değişiyor derseniz, gözlükten gözlüğe aslında pek bir fark yok. İnsanların gözlerin birbirinden farklı olmasından kaynaklanıyor. Bu gözlükler UV 400 özelikli değillerdir.

UV 400 Nedir?

Öncelikle UV 400 özellikli bir gözlüğe sahip olabileceğin gözlükler sertifikalı ve orijinal gözlüklerdir. Aldığın orijinal bir gözlük UV 400 özelliğine sahiptir. Bu özellik güneş ve gözünüze gelebilecek diğer ışıkların zararı minimuma indirgemektir. Çocuklar veya yetişkinlerin sokakta satılan gözlüklerden uzak durması gerekiyor, aksi taktirde ileriki dönemlerde gözlerinizin sağlığı bozulabilir net görememe veya gözlerinizin bozulmasına sebep olabilir.

UV özelliğine sahip olan gözlük olduğunu nasıl mı bilebiliriz?

Gözlüğü alacağınız herhangi bir optikte güneşten gelen ışınları süzdüğünü yazan tescil belgesi bulunması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ülkemizde satılan gözlükler için böyle bir yasa koymuştur. Gözlük almak istediğiniz optik merkezinde bu sertifikayı görmek istemeye hakkınada sahipsiniz. Gösterilen tescil belgesi sayesinde rahat bir şekilde gözlüğünüzü alabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

7 YORUMLAR

  1. bende o gözlüklerin kurbanıyım sokakta ki gözlükleri kullana kullana şimdi gözlerim bozuldu 🙁

  2. Kardeşim eline sağlık çok güzel bir web sitesi olmuş çok faydalı allah muvaffak etsin allah emeklerini zayi etmesin

  3. Gözleri direk bozan bir yapısı var bu gözlüklerin, 5-10 TL’ye göz sağlığınızı riske atmayın derim.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler