Pazar, Nisan 7, 2024

İş Arayanların Ve İşçi Arayanların Yaptıkları Yanlışlar

Genel olarak bu durum aşağı yukarı herkes bir defa yaşamıştır. Ya da şuan yeni yaşayacaklar için böyle bir makale yazmaya karar verdim. Umarım makale hoşunuza gider ve işinize yarar diye düşünüyor. Genel olarak lise çağımızda okulu farklı mecburi gerekçelerden dolayı liseyi bırakmak zorunda kaldığımızda. Ya da hiç liseye başlamadan iş hayatına atılmak zorunda kaldığımızda birçok iş arayışına giriyoruz. Birde Üniversiteden sonrası var, büyük hayaller kurduğumuz üniversite hayatından sonra ne yazık ki her kurduğumuz hayallerdeki gibi tozpembe değil.

İş Arayanların Ve İşçi Arayanların Yaptıkları Yanlışlar

Birçok araştırmalar yaptım ve genel olarak hanı mücevher değerinde yeni iş arayan arkadaşları şirketlerin firmaların keşfedememe sorunlarını gördüm. Çünkü şunu hepimiz biliyoruz ki ilerde çok iyi konuma gelebilecek insanların aslında iş bile bulamamasının sebebi; iş arama ve işçi bulma sisteminde sıkıntılar var. İş arayanlarda bu konuda ne yazık ki acemi oluyorlar genel olarak. Çünkü kimlerin ilk iş deneyimi kimilerin mecburiyetten tıkılıp kaldıkları önceki işlerden dolayı üstlerindeki pasiflikten dolayı. Bir mücevherin üzerinde tos varsa parıldamasını beklemek çok büyük bir yanlış ve karşı tarafa haksızlık yapmış oluruz. Bunları baz alarak bir mücevherin bir taştan farkın olmadığı gösterir. Mücevheri silin derim, silinki esas ışıltısını herkes görsün, sizlere hem faydalı hemde büyük katkılar sağlasın. Ne yazık ki şuan oluşan bir sorun değil çok eskilerden belli gelen bu sorunun önüne geçirilemiyor.

İş Arayanların Ve İşçi Arayanların Yaptıkları Yanlışlar

İş Arayanların Ve İşçi Arayanların Yaptıkları Yanlışlar

İşverenlerin sisteminde ne tür yanlışlıklar vardır;

Şirketlerinde esas eksikliği tam anlamıyla eksiklik tespit edilmeden işçi arayışına girme,

Doğru mülakatların yapılmaması,

Verilen ilanların geniş büyük alanlarda verilmemesi,

Gerekli yerdeki açığa işverenin ya da oraya işçi alımını yapan kişinin yetersizliği,

Kapasite sahibi olan kişiler için belli bir geliştirme kazanma sistemlerinin olmaması.

İş Arayanların Ve İşçi Arayanların Yaptıkları Yanlışlar

İş arayanların yaptıkları yanlışlıklar nelerdir;

Öz geçmişinizin hazırlarken  gerçekten tam anlamıyla doğru bir şekilde hazırlanması gerekiyor,

Başvuruda bulunduğunuz yere ne kadar kalifiyeli olduğunuzu bilmeden yapılan başvuru,

Hazırlıksız bir şekilde başvuru yapılması,

Yapılabilecek mülakata hazırlıksız olmak,

Hazırlanan öz geçmişinizde en önemli noktaları en başta tutulması,

Size ait olan mail adresinizin de önemi var. Ne kadar profesyonel olursa bir o kadar sizin için artı sayılacaktır aksi takdirde size dezavantaj veya herhangi bir ön yargıyla bile yaklaşılabilir.

Genel olarak tüm fikirlere açık ve çevrenizde başarıyı yakalamış insanların her daim tavsiyelerini almak için uğraşırım.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Sizin bu yazınız sayesinde bundan sonra ne şekilde bir yol izlemem gerektiğini öğrendim. kesinlikle hazırlık şarttır ve örnek vermek gerekirse hazırlıksız insan ışık görmüş tavşana döner.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler