Ana Sayfa Dahiler Sanat Halil Bezmen Kimdir?

Halil Bezmen Kimdir?

0
148
Halil Bezmen Kimdir?
Halil Bezmen Kimdir?

Başarılı ve tecrübeli oyuncu Halil Bezmen, gerek oyunculuğu gerek oynadığı film ve dizilerle kendinden söz ettirmiştir. Oynadığı yapımların dönemin ses getiren eserleri olması onun kariyerinde yükselmesine olumlu yönde katkı sağlamış ve ona güzel tecrübeler kazandırmıştır. Kişiliği, güler yüzlülüğü ve karakteristik yapısıyla da sevenlerinin gönlünde taht kurmuştur.

Halil Bezmen Kimdir?
Halil Bezmen Kimdir?

Halil Bezmen’ in Hayatı

Doğumu 1939 yılında İstanbul’da olmuştur. Kökenleri Sefarad’a dayanan, Türkiye’deki ilk sanayi iş adamı olan Halil Ali Bezmen’ in torunudur. Annesi Fatma, Babası Fuat Bezmen dir. Fuat Bezmen Türkiye’nin tekstil firmalarının en büyüğünü kurup daha sonra kimya, maden, gıda ve bankacılık işleriyle uğraşarak Türkiye’yi ihracat ile tanıştırıp geliştiren isimlerdendir.

Halil Bezmen onun ilk çocuğu olup ardından Nazım Bezmen, Turgut Bezmen ve Necdet Bezmen olmak üzere üç çocuğu daha olmuştur. Halil Bezmen eğitim hayatının ilkokul sürecini İstanbul’da okuyup mezun olduktan sonra kalan eğitim hayatını tamamlamak için İsviçre’ye gitmiştir. ETH Zürih yani Türkçe olarak Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Makine Mühendisliğinden mezun olmuştur.

Bu sırada kendisini geliştiren ve Fransızca, İtalyanca, Latince, Almanca ve İngilizce dillerini ana dili gibi öğrenip konuşmuştur. Eğitim hayatını bitirdikten sonra Türkiye’ye dönmüş ve ailesine ait 1929 yılında kurulmuş olan Mensucat Santral şirketinde tamir bakım ustası olarak çalışmıştır. Bu arada Selma Türkeş ile dünya evine girerek Alara Maraz Bezmen, Ahmet Bezmen ve Destan Bezmen adında üç tane çocukları olmuş ve 1999 yılında boşanmışlardır.

Aradan geçen on yıl boyunca kendini daha da geliştirmiş ve Mensucat Santral şirketinin genel müdürü olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Babası 1975 yılında şirketteki tüm işleri ona devretmiştir. Halil Bezmen bu yıllarda çok çalışarak büyük yatırımlara imza atmış ve şirketi Türkiye’deki en büyük aile şirketleri arasında yer almasını sağlamıştır.

Halil Bezmen Kiminle Evlidir?

2006 yılında Halkla ilişkiler uzmanı Betül Mardin’in asistanı olan Rengin Sular ile evlenmiştir. Daha sonra Halil Bezmen 35 milyon dolar karşılığında Mensucat Santral Holding’ e ait olan Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamülleri A.Ş.’ yi Hayyam Garipoğlu’na satmıştır. Babası Fuat Bezmen ise oğlunun şirketi batırdığını iddia ederek onu medyada kötüleyecek yorumlarda bulunmuştur.

Babasının vefat ettiği 2011 yılına kadar konuşmayarak küs kalmışlar ve anlaşamadıkları açıklanmıştır. Halil Bezmen İSKİ(İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) dolandırıcılığı iddiaları ve tarihi eser kaçakçılığı ile vergi kaçırmak gibi suçlarla yargılandığı davalardan aklanarak son yıllarda Ayvalık ta ki yazdığı kitaplar ile gündeme gelmektedir.

İski Davası ve Sonuçlanması

“Koruma Tarım” şirketle 1993 yılında İSKİ(İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) kloru yüksek fiyattan satış yapması hakkında dava açılmıştır. Halil Bezmen ise duruşmada “Evet, devleti kazıkladım” gibi bir ifade kullandığını Hürriyet gazetesi tarafından beyan edilmiş ancak bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıkmış ve avukatları tarafından da yalanlamıştır.

Ayrıca kloru piyasada ki fiyatı 2500 TL ile satış yapması gerekir iken 13.595 TL ye satış yaptığı iddiaları mevcuttur. Bir diğer iddia ise İSKİ’ye klorun hiçbir zaman teslim edilmediğidir. Bu tüm iddialar mahkemede değerlendirilmiş ve Halil Bezmen suçsuz bulunmuş 2003 yılında beraat etmiştir.

Vergi ve Tarihi Eser Kaçakçılığı Davası ve Sonuçlanması

Mensucat Santral ve diğer Şirketlerine ait 1994 yılında olan 2,5 trilyon vergi borcunu ödemeyerek yurt dışına kaçtığı iddia edilmiştir. Daha sonra ise adı tarihi eser kaçakçılığına karışmış olup 14 Aralık 1994 yılında Haydarpaşa Limanı’nda Ayşegül Tecimer’e ait olan tarihi eserlerin ele geçirildiği iddia edilmiş ve soruşturmada dört kişiyi gözaltına almışlardır.

Soruşturma sürerken İstanbul, Küçük su Talimhane bulunan eve baskın yapılmış ve çok sayıda içerisinde Osmanlı sarayından parçalardan da olan tarihi eserler ele geçirildiği iddia edilmiştir. Halil Bezmen’ in tüm bu olaylar olurken ve Amerika’da Manhattan da yaşadığı medya tarafından duyurulmuş ve kırmızı bülten karar ile hakkında arama kararı çıkmıştır.

ABD’ de kaçak olarak yaşadığı ve vizesiz olduğu ortaya çıkınca, 2003 yılının Mart ayında Türkiye’ye dönerek yakalanmış ve Metris Ceza evine gönderilmiş burada yapılan dava da söz konusu tarihi eserlerin iddia edildiği gibi bir tarihi değeri olmadığı aynı zamanda devlete de herhangi bir vergi borcu olmadığı ortaya çıkınca suçsuz olarak beraat edilmiştir.

Bu eserlerin aralarında değeri 1 milyon Türk lirası olarak tahmin edilen Vagnier’in Cariye tablosu ile birlikte 450 tane tablosu kendisine iade edilmiş ve Halil Bezmen de bu antika eserleri açık arttırmaya sunarak satışını yapmıştır.

Halil Bezmen Röportajı

Tüm bu yaşanan olaylardan sonra Halil Bezmen hakkında çıkan tüm haberler için medya ya verdiği cevaplar; Vergi borçlusu biri hiçbir zaman olmadım borç anonim şirketlerin idi ve onlarda vergi ve SGK borçluydu. Ben sadece yönetici olduğum için sorumluydum. Tarihi eser kaçakçılığı iddiaları ise sadece iyi prim yapmak isteyenler için bir şovdu. Bilirkişi ve medyanın gözü önünde bütün mal varlığım tek tek incelendi ve hiçbiri tarihi eser olarak saptanmadığı için mahkemede de beraat kararı verildi.

Halil Bezmen Kimdir? Sorusu için artık tarihi eser ve vergi kaçakçılığı, İSKİ yolsuzluğu, klor davası ya da “madem hiçbir suçun yoktu neden ülkeyi terk ettin?” gibi soruları olanlara “Neden? Halil Bezmen” adında yazdığım otobiyografim de istediğiniz tüm cevapları alabilirsiniz okuyan okuyucularım ve medya kitapta yazdığım tüm sözleri samimi bularak destek verirken bir yandan da bu kitap edebiyat eseri olarak kabul edilmiştir. Bundan sonra da artık yazar olarak tanınmak istiyorum.

Halil Bezmen Kimdir?
Halil Bezmen Kimdir?

Halil Bezmen Eserleri

 • Roman: Memo’nun Olağanüstü Maceraları, 2004
 • Otobiyografi: Neden? Halil Bezmen, 2006
 • Roman: Sıfır Vakfı, 2007
 • Öykü: Vahşi Aşk Öyküleri, 2008
 • Roman: Kendime İtiraflarım, 2009
 • Roman: Estergon Kalesi, 2009
 • Roman: Hayatını Boynunda Taşıyan Adam, 2012
 • Roman: Barbaros! Sevgilim, 2012
 • Roman: Prens Sabahaddin’in Saklı Hayat(lar)ı, 2013
 • Roman: Mustafa Kemal’e Aşklanmak, 2014
 • Tarihi Roman: İsyan ve Aşk, 2015
 • Tarihi Roman: Lale, Kan ve Şehvet, 2015
 • Tarihi Roman: Ben Sultan Abdülhamid Han, 2017
 • Tarihi Roman: İçimdeki Ben, 2020

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz