Pazar, Aralık 3, 2023

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Bitki çayları ilgili yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri kekik çayı ne işe yarar? sorusudur. Kekik çayı, herkes tarafından bilinen bitki çaylarından biridir. Bilindiği gibi bitki çayları sağlık alanında pek çok rahatsızlık için şifa kaynağı oluyor. Bu şifa kaynaklarından biri de kekik çayıdır. Kekik çayı sadece sağladığı yararlarla değil esansiyel özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Antioksidan Kaynağı

Tam bir antioksidan deposudur. Kekik bitkisi, naringenin, lutein ve zeaksantin gibi polifenoller ve antioksidan içerir. Bu bileşikler ciddi hastalıklara sebebiyet veren serbest radikallere karşı vücudu güçlendirir. Aynı zamanda yaşlanma nedeni olan serbest radikallerle de savaşır. Tüm bu etkileriyle tercih edilen bir bitki çayıdır.

Virüslerle Savaşır

Kekik bitkisi ana yağlardan biri olan timol içerir. Timol vücutta antiseptik bir rol üstlenir. İçerdiği karvakrol yağı vücutta bulunan iltihapların azalmasını sağlar.

Kekik çayı virüslerle savaşmada etkilidir. Kekik çayı, antibakteriyel, antimikrobiyal ve mantara karşı üstün bir direnç gösterir. Birçok virüse karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Antiviral etkisi sayesinde vücutta bulunan mikobiyel yükü azaltır.

Fibromiyalji, romatoid artrit, yorgunluk sensromu, haşimato, vertigo, lupus, kulak çınlaması gibi hastalıklarla savaşır. Bununla beraber Covid-19 virüsünde de etkisi büyük. Bu süreçte bağışıklık sisteminin en büyük destekleyicisidir. Hastalığın daha hızlı ve kolay atlatılmasını sağlar.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?
Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Sinirleri Yatıştırıcı

Kekik çayının dikkat çeken faydalarından biridir. Kekik çayı sinirler üzerinde olumlu etkiler gösterir. Kekik çayındaki karvakrol bileşiği nörolojik olarak sakinleştirici bir etkiye neden olur.

Bu da kişinin sinirlerin rahatlatır, stresini azaltır ve vücuda belli oranda gevşeklik sağlar. Bu özelliklerinden dolayı yatmadan önce bir fincan kadar tüketilmesi önerilir. Uyku öncesinde bir fincan kekik çayı rahatlama sağlayarak kaliteli bir uykuyu kolaylaştırır.

Öksürük Giderici

Kekik çayı solunum yollarına rahatlık verir. Bu da öksürük gibi şikayetlerin azalmasını sağlar. Öksürüğü yatıştırır. Göğüste meydana gelen tıkanıklıkların açılmasını sağlar. Kekik çayının bu faydaları araştırmalarla ortaya konmuştur. Kekiğin esansiyel yağı vardır. Bu esansiyel yağ solunum güçlüklerinde rahatlatıcı ve ferahlatıcı etki gösterir.

Boğaz şişkinlikleri öncesinde meydana gelen boğaz kaşıntılarında kekik çayı birebir iyileştirici özellik gösterir. Boğaz kaşıntısı yaşandığında bir fincan kekik çayı tüketilirse kaşıntı önlenir. Meydana gelecek boğaz ağrısı ve şişkinliğinin de önüne geçilir.

Mide Koruyucu

Kekik çayının en bilinen faydalarından biri mide rahatsızlıklarını geçirmesidir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Antimikrobiyal özellikleri ile kekik, bağırsak sağlığının desteleyicisidir. Bağırsak sisteminin düzenlenmesini sağlar. Karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar. Mide koruyucu özelliktedir.

Kekik Hakkında

Kurak ve taşlık yerlerde yetişen güneşi seven bir bitkidir. Çiçek açan bitkinin çiçekleri baharat olarak kullanılır. Kokulu bir bitkidir. Kekik yaprakları kalsiyum, potasyum, demir, selenyum, manganez, magnezyum bakımından çok zengindir.

İçeriği sayesinde sağlıklı vücut fonksiyonları için gerekli minerallere sahiptir. Bununla beraber B-Kompleks vitaminlerini, C vitamini, K vitamini ve folik asit kaynağı olarak bilinir. Tüm bunlar sağlık alanında kekik bitkisini değerli kılar. Kekikle yapılan çay da sağlık açısından pek çok yarar sağlar.

Regl Dönemi

Regl döneminde yaşanan ağrı ve krampların giderilmesinde ilk sıralarda yer alan bitkisel çaylardan biridir. Tüketilen kekik çayı, adet ağrılarını ciddi oranda azaltır, hafiflemesine yardım eder. Bu dönemde yaşanan spazmların geçmesini sağlar.

Kekik Çayı Zararları

Hiçbir bitkisel çay zararlı değildir. Sadece yanlış zaman, durum ve kişilerde kullanımı sonucunda zararlı hale gelebilir. Kekik çayları piyasada satışa sunuluyor. Ancak her marka güvenilir değil. Bu nedenle kekik çayının güvenilir yerlerden temin edilmesi gerekir.

Diğer önemli nokta ise kişilerin genel sağlık durumlarıdır. Sürekli ilaç kullanan ya da sağlık sorunları olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kekik çayı ve benzer bitki çayları içmeleri önerilmez. Zira bazı durumlarda kekik çayı zararlı olabilir. Zehirlenmeye kadar varan sonuçlara neden olabilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin kekik çayı içmemesi şiddetle önerilir. Alerjik durumlar önem taşır. Bazı kişilerin kekik ve nane ailesinden olan bitkilere alerjisi vardır. Bu alerji bilinebilir ya da kişi bunu farkında olmayabilir. Bu durumun dikkate alınması gerekir.

Kekik çayı uçucu yağ içerir. Dolayısıyla akut gastrit, karaciğer iltihabı, onikiparmak bağırsağı ülseri ve mide ülseri olanların kekik çayı tüketmesi sakıncalıdır.

Son olarak bebek bekleyen ve bebek emziren kadınların kekik çayı tüketimine dikkat etmeleri son derece önemli. Hamilelik döneminde kekik çayları erken doğum riskine yol açar. Emzirme döneminde ise annenin içtiği kekik çayı doğrudan bebeği etkileyeceği için dikkatli olunmalıdır. Bunun için doktora danışılmalıdır. Eğer doktor izin veriyorsa izin verdiği miktarda bu çay tüketilebilir.

Bu gibi hususlara dikkat edilerek kekik çayının faydaları elde edilebilir.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?
Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı çok basit bir şekilde demlenir. İki tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış taze kekik otu bir cezveye konur. Daha sonra üzerine bir bardak kaynamış içme suyu ilave edilir. Beş dakika süreyle demlenmeye bırakılır. Fazla kaynatılmaz.

Zira çok kaynatıldığında kekik çayının içinde bulunan maddeler yok olur. Bu yüzden buna dikkat edilmelidir. Demlenme sırasında cezvenin üstü kapalı olmalıdır. Çay demlendikten sonra süzülür. Ilındıktan sonra tüketilmeye başlanır. Demlenmiş çay gün içinde bir ya da iki kez tüketilebilir.

Kekik çayı satın alınırken dalında kurutulmuş demet biçiminde olanlar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kekiğin yeni mahsul olması da önemlidir. Kekiğin taze şekilde tüketilmelidir. Kekiğin rengi canlı olmalıdır. Taze kekik keskin bir kokuya sahip olmalıdır. Bunlara dikkat edilirse kekik çayı taze bir şekilde tüketilerek fayda elde edilir.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Kekikle ilgili araştırma yaparken sayfanıza denk geldim. Açık ara en güzel bilgiyi vermişsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler