Perşembe, Mayıs 16, 2024

Gezgin Olmanın İncelikleri Nelerdir?

Şehir hayatından sıkılmış; yoğun trafik stresi, korna sesleri, yaya trafiği, kendisine hitap etmeyen kurallar, egzoz dumanı, göze hoş gelmeyen yapılar… İş yerinde huzurlu olmayan; her gün ayni rutini izleyerek işe gidiş saatleri, dolmuş çilesi, mesleki stresler, sürekli gülümsemek zorunda olduğun mesai arkadaşları, ast-üst ilişkileri gibi bir çok unsur, her şeyi bir kenara bırakarak yola düşme fikrini getiriyor. Bezende sadece gezip görüp öğrenmek, anılar ve hikayeler biriktirmek, yeni insanlar tanıma fikri cazip geliyor. Bizlerin nedenleri aynı gibi görülse de aslında bir çoğumuzun hikayesi farklı olabiliyor.

Gezgin olmak; istediğin yere, istediğin zamanda, süre sıkıntısı olmadan seyahat edebilmektir. Bir sürü hikâye ve anı biriktirmektir. Şehir ve iş stresinden uzak durmaktır. Gülümsemek, mutlu olmak, farklı heyecanlar tatmaktır. Maceraya atılmak, kısaca özgür olmaktır.

Her ne kadar mükemmel gibi görünen bir yaşam tarzımız olsada bu işinde tabii ki zorlukları var. En önemli iki neden ise;

  • Gezilerin finanse edilmesi,
  • İnsanların bizlere bakış açıları.

Gezileri finanse etmenin çeşitli yolları var. Bunlara bir kaç örnek verelim; seyahati sırasında çeşitli materyaller satmak (el yapımı takılar vb.), fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin çekimlerini çeşitli sitelerde satması, yazarların yazılarını farklı sitelerde belli bir ücret karşılığı yayımlaması, enstrümanları ile sokak müziği yapanlar, birikimleri ile seyahat edenler veya sponsor edinip farklı kurum yada kuruluşların desteği ile gezenler. Bunların birçoğunu aynı anda yapanlarda tabii ki var. Her alanda becerisi ya da imkanı olanlar çok daha rahat seyahat edebiliyorlar.

İnsanların bizlere bakış açısı da; değişkenlik gösterebiliyor. Kimisi seçimlerimiz yada cesaretimizden dolayı taktir ederken, kimisi de bunların ‘boş işler olduğunu, meslek sahibi olmamız gerektiğini, aile kurmamızın önemli olduğunu, kısaca serserilikten ibaret olduğunu’ düşünürler. Ben aksine bunu tamamen “sigortalı bir iş karşılığında yaşama sevincini satmamak” diyorum.

Elbette sıkça karşılaştığımız sorular da var. Gerek yolda tanıştığımız, gerekse bir şekilde arabasına bindiğimiz ya da evine misafir olduğumuz insanların çılgınca merak ettikleri çılgınca sorular… Her ne kadar aynı rutin soru ve cevaplardan sıkılmış olsak da soru ve cevap diyaloğunun sonu keyifli sohbetlere dönüşebiliyor bazen. “nerelisin, nereden geldin, nereleri gezdin, ne iş yapıyorsun, nereden gelir elde ediyorsun, öğrenci misin, ailen bu ise ne diyor, özlemiyor musun, yemek işini ne yapıyorsun, banyo işini ne yapıyorsun, korkmuyor musun, manitan var mı, nereye kadar böyle gidecek” vs. En güldüğüm sorular ve yorumları da paylaşmak istiyorum ki bunu gülerek yazıyorum;

+manitan var mı?

-yok!

+e olmaz tabi. Kim ne yapsın seni…

Yada;

+yaptığınız şeyin sonu yok. (Gezmenin sonu yok)

-sizin yaptığınızın sonu var mı? (Çalış çalış nereye kadar!)

+!@#$%^

Bunun gibi birçok diyalog yaşıyoruz ve inanın bana bunlar sonu olmayan diyaloglar aslında.

Gezmenin çeşitlerine gelince; bunlarda birbirinden çok farklı tarzlar. Kendi düşünce, duygu ve karakterini yansıtan gezi çeşitleri gördüğünüz gezginin bir nevi karakterini yansıtabilir ama siz yine de bu şekilde bakmayın olaya.

Ne Tür Şekillerde Gezi Seyahati Yapabilir?

  • İş Seyahatleri

İş seyahatleri en sınırlandırılmış gezi şeklidir. Özgür sayılmazsınız. Hizmetinde bulunduğunuz kurumun yönlendirmesi ya da şirketiniz menfaati durumunda yapacağınız seyahat şeklidir. Kara, hava, ya da nadir durumlarda deniz yolu kullanılabilir. Gideceğiniz ülke veya şehirlerde size çeşitli otellerden rezervasyon yaptırılır ve yapacağınız harcamaların faturalandırılması istenir. Bağlı bulunduğunuz kurum tüm masraflarınızı karşılar. Gerekli görüşme ya da işleri hallettikten sonra geri dönersiniz.

  • Otostopla Gezenler

Seyahat etmek istedikleri yere yol masrafı yapmadan farklı araçlar kullanarak seyahat edilen gezi biçimdir. Son bir kaç yıldır ülkemizde de otostop kültürü gelişmeye başladı. Genelde şehirlerarası yollarda sırt çantalı – özellikle genç kitle- gezginleri görmek mümkün. Bireysel ya da küçük gruplar haline yol kenarlarında işaret parmaklarını kaldırarak araç durdurmak isterler. Bana göre otostopla seyahat şeklide tercih edilebilir ve keyiflidir.  Yolda yeni insanlar tanıma fırsatı sunar bizlere ve çeşitli yeni hikayeler edinilebilir. Ne yazık ki bazı sürücüler bu durumdan şikayetçi. Araçlarına aldıkları gezginin hal ve hareketleri, rahatsız edici rahatlıkları durumunda sürücüler de zor durumda kalıyorlar. Ama yine de otostopçu alıyorlar. Bu durumda bizleri araçlarına alan yardım sever insanlara biraz daha saygılı olmamız gerekiyor.

Araçlarıyla Gezenler
  • Motosikletli Gezenler

Hemen hemen hepimizin hayallerini bir motosiklet süslemiştir. Düşünsenize uzun yol yapabileceğiniz güzel bir motorunuz var ve heybeleri takıp düşmüşsünüz yollara. Bence mükemmel denilebilecek bir hayal. Otostop ve şehirlerarası toplu taşıma bana göre değil diyorsanız, bir de adrenalini seviyorsanız motosiklet mükemmel bir seçenek. Vergi ve yakıt masraflarını en aza indirgeyebileceğiniz ulaşım aracı. Rüzgarın teninize vurması kadar güzel kaç hissiyat vardır ki… Araçla gezmek istesem tercihim buna yönelik olurdu muhtemelen. Ama bunun içinde alınması gereken önemli tedbirler var. Öncelikle motosiklet kullanıcılarının korumalarını kesinlikle tam teşekküllü edinmesi ve kullanması gerekiyor. Dört tekerde emniyet kemeri kadar önemli olan kask, pantolon ve ceketimizin zırhlı olması, dizlik, dirseklik ve eldiven kullanımı es geçilmemeli. Tercihen motosikletin sınıfına ve cinsine göre de çizme seçilmeli. Tüm iki teker kullanıcılarının yolu açık olsun diyelim.

  • Arabayla Seyahat

Biraz daha konforuna ve dört tekere düşkün olanlar için ideal bir seçenek. Yaz kış demeden kullanılabilir bir seyahat aracı. Hava durumuna göre klima kullanılabilen, rahatça müzik dinlenilebilen, birden çok yol arkadaşı taşıyabileceğiniz bir yöntem. Aracın cinsine göre bagaj hacmi geniş olabiliyor. Masrafları motosiklete göre biraz daha fazla olsada tercih edilebilir güzel bir seçenek.

  • Karavanla Seyahat

İşte gönlümüzsün efendisi diye nitelendirdiğim seyahat aracı. Karavan; evini tekerlekler üzerinde taşımak için tasarlanan bir araç. En konforlu ve keyifli seçenek olabilir. Gideceğiniz her yere yanınıza tüm konforunuzu taşıyabilirsiniz. Çadırda ya da ek masraf olarak otelde yatmak zorunda kalmazsınız. Karavanınızın içinde yatağınıza, mutfağınız, koltuğunuz, televizyon, giysi dolabı ve diğer birçok eşyanız olabilir. Karavanınızın büyüklüğüne göre konforunuzda artacaktır. Karavanlarında birçok çeşidi var. Biz iki sınıfta özetleyelim.

-Motorlu karavan; göze en hoş gelendir. Aracın arka kasasının eviniz gibi olduğu cinstir. Sürücü kokpitinden direkt arka tarafa geçilebilir.

-Römork karavan; ihtiyaca göre çeşitleri vardır. Aracınızın arkasında çeki demiri ile römork şeklinde çekilir. Aslında biraz daha kullanış amacıyla rahat olabilir. Çünkü kampınızı kurduğunuz yerde ihtiyaca göre bir yere gitmeniz gerekirse orada bırakılabilir.

İkisi de boyut, cins ve modeline göre fiyatları değişkenlik gösteriyor. Dezavantajı ise; fiyatları oldukça pahalı. Özellikle motovanların vergileri çok yüksek. Yine de maddi durumu yeterli olanların kesinlikle tercih etmesi gereken bir seçenek.

  • Şehirler Arası Toplu Taşıma İle Gezenler

Yeterli birikim ya da gelir ile başınıza buyruk gezebileceğiniz güzel bir yöntem olabilir. Uçak, otobüs, gemi veya demiryolları kullanılabilen bir seçenek. Her ne kadar tercih etmesem de eğlenceli olabilecek bir yöntem. Önceden yapılan otel rezervasyonu ya da ‘couchsurfing’ sistemiyle önceden gideceğiniz ülke yada şehirde kendinize yer ayırtabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kullanacağınız araca binip seyahatinize başlamak olur. Dediğim gibi çok tercih etmiyorum çünkü bir aracın içinde saatlerce kapalı kalmak pek bana göre değil. Ama tren yolculuklarını severim. Çünkü trenlerde de kalkıp gezme ve yeni arkadaşlıklar kurma imkanımız olabiliyor.

  • Yürüyerek Seyahat Edenler

İşte o benim. Yürümeyi gerçekten seviyorsanız ve tabiri caizse ‘biraz kafayı kırdıysanız’ yürüyerek şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz. Bu oldukça yorucu ve zahmetli bir iş. Sırtınızda  -ihtiyaçlarınıza göre- 15-30 kg bir çanta ile yürümek yorucu olabiliyor. Ben dağcı olduğum için çok fazla yürüyor ve çok fazla ayakkabı eskitiyorum. Yürüyenlerde en büyük masraf beslenmektir. Gündelik yaktığımız kaloriyi hesaplamamız gerekir. Aksi halde yeni güne yorgun ve kilo vermiş olarak başlarız. Bu ciddi bir meseledir. En büyük ikinci masrafımız ise ayakkabılarımızdır. Her ne kadar pahalı yada kaliteli olursa olsun kullanım ömrü çok düşer. En dikkat edilmesi gerek hususlardan biride yürüyenler için ayak bakımıdır. Çadırınıza girmeden önce ayak bakımı tam anlamıyla yapılmalı ve temiz çorap giyerek yatılmalıdır.

  • Bisiklet İle Seyahat Edenler

Teknoloji sadece elektronik , tıp yada otomotiv gibi sektörlerde ilerlemiyor. Çok güzel bir seyahat yöntemi olan bisikletlerde de geçerli teknoloji. Günümüzde bir kaç bin liralık bisikletlere rastlamak sizi şaşırtmasın. Model, materyal, tür vb. unsurlara göre bisiklet fiyatları değişkenlik gösterirler. Ayrıca söz konusu uzun yol bisikletlerine ekstra aksesuarlar almak gereklidir. Bisikletlerimize GPS, suluk, heybe, ön-arka fener, yedek tamir kiti vb. aksesuarlar bulundurmamız gerekir. Yanısıra sürücünün de kişisel koruma malzemeleri edinmesi gerekir. Mesela kask, eldiven, gözlük, uygun giysi vb. Hem spor yapıp hem seyahat etmek isteyenler için en ideal yöntemdir. En azından yürümeye göre daha konforludur.

Gezi çeşitleri, konaklama tipleri, kullanılan araçlar, rota seçimleri ve daha birçoğu çok daha çeşitlendirilebilir. Önemli olan ne şekilde olursa olsun yolda olmaktır ve mutlu olduğumuz hayatı etrafımızdaki tüm unsurlara saygı çerçevesinde yaşamaktır.

Kim ne düşünürse düşünsün yaşadığımız hayatı seviyor ve tüm insanların bir şekilde seyahat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yaşadığımız o kadar güzel anı ve manevi birikim var ki… Yolda olmanın her zaman en güzeli olduğunu biliyorum.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Ayaz Sercan Erdem
Gezgin Ayaz Sercan Erdem
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler