Ana Sayfa Psikoloji Klinik Psikoloji İnsan Nasıl Hipnotize Olur?

İnsan Nasıl Hipnotize Olur?

İnsan Nasıl Hipnotize Olur?

İnsan Nasıl Hipnotize Olur? Hipnoz; konsantrasyon, odaklanma ve dikkat yoluyla kişinin algı, düşünce, his ya da davranışlarında değişiklik yaşamasının telkin edilmesiyle, kişinin, bilinçaltında bulunan düşüncelerine erişmeye çalışan bir tekniktir. Hipnoz, kişinin kendisinde değiştirmek ya da geliştirmek istediği davranış ve alışkanlıklar üzerine yardım sağlar.

Hipnoz uyku hali değildir. Hipnozdan uyanmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Kişi kendi isteği dışında hipnoza alınamaz. Ne şekilde telkin verilirse verilsin, kişiye normalde yapmayacağı şeyleri “asla” yaptırmaz. Kişi kontrolünü kaybetmez. Kişi kendi iradesi dışında şeyler söylemez. Kişi istediği anda gözünü açıp, kalkıp gidebilir.

Hipnotize etmek, kişinin gözlerini bir nesneden ayırmamasını ya da gözlerini kapatmasını isteyerek, kişiye çok rahatladığını söyleyerek hipnotize etmeyi tanımlar. Hipnozla ilgili en sık merak edilen 3 soruyu inceleyecek olursak;

Kimler Hipnotize Edilebilir?

Televizyon ya da sahne gösterilerinde gördüklerinizin aksine herkes kolaylıkla hipnotize edilememektedir. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hipnoza karşı hassasiyetin çeşitli seviyeleri bulunuyor. Bu araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin % 40′ ının hipnoza karşı hassasiyetlerinin düşük olduğu bulunmuştur. Bu kişiler, kolayca hipnotize edilemeyen kategoride yer almaktadır. Yine aynı araştırma sonucuna göre, öğrencilerin % 30′ unun hassasiyeti orta dereceli, geriye kalan % 30′ luk kısımda hassasiyet yüksek seviyelerde bulunmuştur.

Peki nedir bu hipnoza karşı hassasiyet? Kişinin içe ya da dışa dönük olması, sosyal konumu, zekası, iradesi, hipnoza yatkınlığı, cinsiyeti ya da uysallığıyla ilişkili bir durum değildir. Hipnoza karşı hassasiyetin tek faktörü, bu telkinlere tepki gösterebilme becerisidir. Yani kişilerde bu özellik varsa, hipnoza karşı yüksek hassasiyet göstermektedirler.

Hipnoz Esnasında Ne Olur?

Eskiden hipnozun, kişiyi trans benzeri durumlara soktuğuna inanılıyordu. Bazıları da hipnotize edilmenin, insanı değişik türde bilinç haline soktuğunu düşünmekteydi. Şimdilerde ise, araştırmacılar, kişi hipnotize edilsin ya da edilmesin, imgesel telkinlere tepki verebilme becerisine sahip olduğunu vurguluyorlar.

İnsan Nasıl Hipnotize Olur?

Hipnotize etmek için ilk olarak, kişinin kendisini rahat ve güvende hissedebilmesini sağlamaktır. Bunun için ilk olarak güven duygusu oluşturulur. Kişi, hipnoza hazır hale getirilir. Daha sonra kişinin herhangi bir nesneye konsantre olması telkin edilir. Bu esnada, kişiye hipnoz sırasında rahatlayacağı, hafif uykulu hissedeceği ya da havada süzülüyor gibi hissedeceğine benzer şeyler söylenir. Bununla birlikte, birden ona kadar sayılacağını ve sonrasında her sayı söylendiğinde biraz daha hipnoz olacağı telkin edilir.

Hipnozdaki kişiler, uykuya dalmazlar, çevrelerinin farkındadırlar ve davranışlarını kontrol etme becerisini sürdürürler. Hipnozu durdurabilirler ve “hayır” diyebilirler. Bu nedenle, deneyimli ve uzman kişilerce yapılan hipnoz tehlikeli değildir. Üstelik iyileştirici etkileri olduğu da doğrulanmıştır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz