Dünyayı Döndüren Adam, Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

6001
GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?
’NUN HAYATI

, 15 Şubat 1564 yılında İtalya’nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde doğmuştur. Babası müzik teorilerini araştıran, dönemin tanınmış bir müzisyeni Vincenzo Galilei idi ve müzik teorileri hakkında deneyler yapardı. Böylelikle deneylerin önemini babasından öğrenmişti. Galileo altı kardeşten biri olarak dünyaya gelmişti. İlköğrenimini Floransa’da tamamladı. Galileo’nun babası Bay Vincenzo oğlunun tıp alanında eğitim görmesini istiyordu ancak Galileo tıp alanına değil matematiğe daha hevesliydi. Yine de babasının üzülmesini istemiyordu. Bu yüzden ders çalışırken daha çok Öklid’i okumasına rağmen babasının odasına gelmesi ihtimaline karşın masasında Hipokrat ve Galen’in tıp kitaplarını da bulunduruyordu. Babası Bay Vincenzo’ nun oğlunun tıp okuması konusunda ısrarcı olmasının sebebi; bir tıp profesörünün bir matematik öğretmeninin aldığı maaşın yaklaşık on katını alıyor olmasıydı. Galileo, önce 1581 senesinde ’nde tıp eğitimine başladı. Bilime ve matematiğe karşı daima bir ilgisi vardı ve tıp alanının ona göre olmadığını düşünüp matematik alanına yönelmişti. Pisa Üniversitesi’nde tıp bölümünü bitirememişti ama matematik profesörü olarak geri dönüş yapmıştı. Pisa Üniversitesi’nden ayrılıp Padua Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Kendisinden 14 yaş küçük bir kadına âşık olup evlenmeden 3 çocuk sahibi oldular.

GALİLEO’NUN CASUS CAMINI (TELESKOBU) GELİŞTİRMESİ VE KİTABI

Galileo Venedik’te yaşamaktaydı ve her şey Hollandalı bir satıcının casus camı adında küçük bir teleskop satmasıyla başladı. Casus camı, Galileo’yu heyecanlandırmıştı. Onu satın alıp incelemeye başladı, sonra da daha büyüğünü ve güçlüsünü yaptı.galileo-galile-kimdir-kesifleri-nelerdir-2-1024x1024 Dünyayı Döndüren Adam, Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir? Aslında Galileo’nun casus camını geliştirmesinin sebebi, para ve ün kazanmaktı. 17.yüzyılın başlarından itibaren teleskop ile gökyüzüne bakmaya başladı. Kendince gördüklerini yazıp çizdi. Kimsenin görmediği şeyleri ilk önce o görüyor, o biliyordu. Casus camını yani teleskopu astronomik amaçla kullanan ilk bilim insanı olan Galileo önemli gözlemler yaptı. Casus camını geliştirdikten sonra gördüklerini 1610 yılında Yıldız Habercileri adlı kitabında toplayıp yayımladı. Kitap kısa zamanda çok başarılı olup onu istediği ününe kavuşturdu. Kısa süre içinde kendisini destekleyen ve karşı çıkan gruplar oluşmuştu. Teleskop yardımıyla kendi gördüklerini başkalarına da gösterip kanıtlamak istiyordu ama bu konuda başarılı olamamıştı.

GALİLEO’NUN KEŞİFLERİ

Galileo bir gün teleskopunu, gökyüzünde en çok parlayan şeye, Jüpiter’e çevirdi. Jüpiter’in yanındaki  4 tane yıldızı fark etti. Onların aslında yıldız olmadığını, uydu olduğunu anladı. Gördüklerine çok şaşırdı çünkü bu, İncil’de yer alan “evren bir sıvının içinde yüzüyor’’ ve Aristo’nun ‘’her şey dünyanın etrafında dönüyor’’  tezlerini çürütecekti. Galileo şimdiye kadar bilinen 2000 yıllık bilgilerin hepsini yalanlamış olacaktı.

Birkaç yıl sonra Galileo filozof unvanını kazandı. Söyledikleriyle ve görüşleriyle neredeyse tüm dünyanın dilindeydi. Döneminin en önemli bilim insanıydı.

galileo-galile-kimdir-kesifleri-nelerdir-4 Dünyayı Döndüren Adam, Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

Sonra teleskobunu Venüs’e çevirdi ve incelemeye başladı. Venüs’ün bazı bölgeleri karanlık bazı bölgeleri ise aydınlıktı. Dünya, evrenin merkezi ise Venüs’ün konum değiştirebilme ihtimalini yok saydı. Venüs’ün, Dünya’nın değil de Güneş’in etrafında döndüğü ihtimalini düşündü ve şöyle söyledi: “Venüs’ün konum değiştirmesi için; Dünya’nın ve Venüs’ün, Güneş’in etrafında dönmesi gerekiyor ve Güneş’in de merkezde bulunması gerekiyor.’’

Bu da Kopernik teorisi demek oluyordu. Böylece sonunda somut bir delil bulmuştu.

GALİLEO’NUN KEŞİFLERİNİN REDDİ

Kilise, Galileo’nun tüm görüşlerini ve düşüncelerini reddetmişti.  İncil’deki görüşe ters düşen bu teori, kilisedeki katoliklerin Kopernik Teorisi’ni reddetmesi ve kitap satışlarını yasaklaması anlamına geliyordu. Ayrıca bu durum, bir daha astronomi ile ilgilenmemesi demekti. Galileo, eğer kilise Kopernik Teorisi’ni reddederse sıranın kendisine geleceğini biliyordu.

Kilise, Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğü teorisini yasaklamaya hazırlanıyordu. Galileo, rakibi olan ’nin yanına gidip fikirlerini savundu ancak Bellemine, teorisinden ve görüşlerinden vazgeçmesini bu konudaki tüm araştırmalarını yasakladığını söyledi.

galileo-galile-kimdir-kesifleri-nelerdir-3 Dünyayı Döndüren Adam, Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

Ayrıca yasaklara uymazsa suç duyurusunda bulunup, mahkemede yargılanacağını söyledi. Kopernik Teorisi resmen yasaklandı. Galileo 7 yıl boyunca hiçbir şey ortaya sürmedi, kendi içinde araştırmalar yaptı.

GALİLEO’NUN YARGILANMASI

Sonunda Papa değişip yerine 8.Urban gelmişti ve aynı zamanda Galileo’nun yakın arkadaşıydı. Bir gün Papa’nın yanına gidip çalışmalarından bahsetti. Kopernik ile kendi çalışmalarını yazdığı, 6 yılda bitirdiği bir kitabı vardı ve sonunda yayımladı. Ancak Papa, kitapta kilisenin görüşünün ifade tarzını beğenmemişti. En önemli destekçisi hatta yakın arkadaşını kaybetmişti. Papa ihanete uğradığını düşündüğü için Galileo’yu mahkemeye çıkardı. Davadan kurtulmak için her şeyi yaptı ama başarılı olamadı. Son olarak vasiyetini yazmaya başlamıştı. 16 Nisan 1633’ de mahkemeye çıktı ama artık eskisi gibi sağlıklı ve güçlü değildi. Mahkeme, daha önce uyarıda bulunduğunu ama buna rağmen çalışmalarına devam ettiğini söyledi.galileo-galile-kimdir-kesifleri-nelerdir-1 Dünyayı Döndüren Adam, Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

Savcı, Galileo’ya eğer düşüncelerinden vazgeçmezse önceki dönemlerde olduğu gibi işkence edilip, idam edileceğini söyledi. Daha sonra Galileo kitabı için özür dilemek zorunda kaldı. Mahkeme, Galileo için bir itirafname hazırladı ve imzalattı. İtirafnamede Dünya’nın Güneş etrafında dönmediği yazıyordu. Sonunda yaptığı araştırmaların hepsini reddetmeye zorlandı. Galileo hakkındaki hükümler, tüm dünyaya açıklandı ve müebbet hapis cezası aldı. Kitapları yasaklandı hatta yakıldı. 10 ay boyunca Vatikan’da tutuldu daha sonra Tuscanic’ e gitmesine izin verildi. Orada ev hapsinde olacaktı.

Galileo yazmaya devam etti. Yazdıkları gizlice evden çıkıp tüm dünyayı dolaştı. Ev hapsinin 9. yılında Galileo hastalığından dolayı öldü. Onun keşifleri modern bilimin temel taşları olarak görüldü. Yapılan 13 yıllık araştırmanın sonucunda Galileo’nun haksızlığa uğradığı ve haksız bir ceza aldığı kabul edildi.

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Dilerseniz, değerli Türk dehamız Cahit Arf hakkındaki tüm bilgilere aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatı

2 YORUMLAR

  1. Yazı güzel ve bilgi verici teşekürler. Demekki Hollandalı casus kamerayı yapmasa bu gün yapılan keşiflerin birçoğundan haberdar olmayacaktık.

  2. Sayın
    Galile ilgili yazınızı, MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma kaynak göstererek almak istiyorum.
    İzin verip vermeyeceğinizi mail adresime bildirmenizi rica ederim. Saygılarımla.
    Dr. Nusret Alperen
    nusretalperen1944@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here