Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

2833
GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?
GALİLEO’NUN HAYATI

Galileo Galilei 1564 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuştu. Babası müzik teorilerini araştıran bir müzisyendi ve müzik teorileri hakkında deneyler yapardı böylelikle deneylerin önemini babasından öğrenmişti. Galileo, önce Pisa Üniversitesinde tıp okudu. Bilime karşı daima bir ilgisi vardı ve tıp alanın ona göre olmadığını düşünüp matematik alanına yönelmişti. Pisa Üniversitesinde tıp bölümünü bitirememişti ama matematik profesörü olarak geri dönüş yapmıştı. Pisa Üniversitesinden ayrılıp Padua Üniversitesi’ne geçiş yaptı ve kendisinden 14 yaş küçük bir kadına aşık olup evlenmeden 3 çocuk sahibi oldular.

GALİLEO’NUN CASUS CAMINI (TELESKOBU) GELİŞTİRMESİ VE KİTABI

Galileo Venedik’te yaşamaktaydı ve her şey Hollandalı bir satıcının casus camı adında GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?küçük bir teleskop satmasıyla başladı. Casus camı, Galileo’yu heyecanlandırmıştı onu satın alıp incelemeye başlayıp daha büyüğünü ve güçlüsünü yaptı. 17. yüzyılın başlarından teleskop ile gökyüzüne bakmaya başladı. Kendince gördüklerini  yazıp çizdi. Kimsenin görmediği şeyleri ilk önce o görüyor, o biliyordu. Galileo’nun casus camını geliştirmesinin sebebi para ve ün kazanmak içindi. Casus camını geliştirdikten sonra gördüklerini Yıldız Habercileri adlı kitabında toplayıp yayımladı. Kitap kısa zamanda çok başarılı olup onu istediği ününe kavuşturdu. Kısa süre içinde kendisini destekleyen ve karşı çıkan gruplar oluşmuştu. Teleskop yardımıyla kendi gördüklerini başkalarına da gösterip kanıtlamak istiyordu ama bu konuda başarılı olamamıştı.

GALİLEO’NUN KEŞİFLERİ

Galileo bir gün teleskobunu, gökyüzünde en çok parlayan şeye, Jüpiter’e çevirdi. Jüpiter’in yanında ki  4 tane yıldızı fark etti aslında yıldız olmadığını, uydu olduğunu anladı. Gördüklerine çok şaşırdı çünkü bu, İncil’de yer alan ‘’evren bir sıvının içinde yüzüyor’’ ve Aristo’nun ‘’her şey dünyanın etrafında dönüyor’’  tezlerini çürütecekti. Galileo şimdiye kadar bilinen 2000 yıllık bilgilerin hepsini yalanlamış olacaktı. Birkaç yıl sonra Galileo filozof ünvanını kazandı. Söyledikleriyle ve görüşleriyle neredeyse tüm dünyanın dilindeydi. Döneminin en önemli bilim insanıydı.GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?

Sonra teleskobunu Venüs’e çevirdi ve incelemeye başladı. Venüs’ün bazı bölgeleri karanlık bazı bölgeleri ise aydınlıktı. Dünya, evrenin merkezi ise Venüs’ün konum değiştirebilme ihtimalini yok saydı. Venüs, Dünya’nın değil de Güneş’in etrafında döndüğü ihtimalini düşündü ve şöyle söyledi ‘Venüs’ün konum değiştirmesi için; Dünya’nın ve Venüs’ün, Güneş’in etrafında dönmesi gerekiyor ve Güneş’in de merkezde bulunması gerekiyor’’  bu da Kopernik teorisi demek oluyordu. Böylece sonunda somut bir delil bulmuştu.

GALİLEO’NUN KEŞİFLERİNİN REDDİ

Kilise, Galileo’nun tüm görüşlerini ve düşüncelerini reddetmişti.  İncil’deki görüşe ters düşen bu teori kilisede katoliklerin Kopernik Teorisi’nin ve kitap satışlarının yasaklanması ayrıca bir daha astronomi ile ilgilenmemesi demekti. Galileo eğer Kilise, Kopernik Teorisi’ni reddederse sıranın kendine geleceğini biliyordu. Kilise, Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğü teorisini yasaklamaya hazırlanıyordu. Galileo rakibi olan Cardin Bellemine’nin yanına gidip fikirlerini savundu ancak Bellemine, teorisinden ve görüşlerinden vazgeçmesini bu konudaki tüm araştırmalarını yasakladığını söyledi.GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?

Ayrıca yasaklara uymazsa suç duyurusunda bulunup, mahkemede yargılanacağını söyledi. Kopernik Teorisi resmen yasaklandı. Galileo 7 yıl boyunca hiçbir şey ortaya sürmedi kendi içinde araştıralar yaptı.

GALİLEO’NUN YARGILANMASI

Sonunda Papa değişip 8.Urban olmuştu ve aynı zamanda Galileo’nun yakın arkadaşıydı. Bir gün Papa’nın yanına gidip çalışmalarından bahsetti. Kopernik ile kendi çalışmalarını yazdığı 6 yılda bitirdiği bir kitabı vardı ve sonunda yayımladı. Ancak kitapta Papa, kilisenin görüşünün ifade tarzını beğenmemişti. En önemli destekçisi hatta yakın arkadaşını kaybetmişti. Papa ihanete uğradığını düşündüğü için Galileo’yu mahkemeye çıkardı. Davadan kurtulmak için her şeyi yaptı ama başarılı olamadı son olarak vasiyetini yazmaya başlamıştı. 16 Nisan 1633’ de mahkemeye çıktı ama artık eskisi gibi sağlıklı ve güçlü değildi. Mahkeme, daha önce uyarıda bulunduğunu ama buna rağmen çalışmalarına devam ettiğini söyledi.GALİLEO GALİLE KİMDİR, KEŞİFLERİ NELERDİR?

Savcı, Galileo’ya eğer düşüncelerinden vazgeçmezse önceki dönemlerde olduğu gibi işkence edilip, idam edileceğini söyledi. Daha sonra Galileo kitabı için özür dilemek zorunda kaldı. Mahkeme, Galileo için bir itiraf name hazırladı ve imzalattı itiraf namede Dünya’nın Güneş etrafında dönmediği yazıyordu. Sonunda yaptığı araştırmaların hepsini reddetmeye zorlandı. Galileo hakkındaki hükümler, tüm dünyaya açıklandı ve müebbet hapis cezası aldı. Kitapları yasaklandı hatta yakıldı. 10 ay boyunca Vatikan’da tutuldu daha sonra Tuscanic’e gitmesine izin verildi orada ev hapsinde olacaktı. Galileo yazmaya devam etti. Yazdıkları gizlice evden çıkıp tüm dünyayı dolaştı. Ev hapsinin 9. Yılında Galileo hastalığından dolayı öldü. Onun keşifleri modern bilimin temel taşları olarak görüldü. Yapılan 13 yıllık araştırmanın sonucunda Galileo’nun haksızlığa uğradığını ve haksız bir ceza olduğu kabul edildi.

Umarız yazımızı beğendiniz. Ayrıca değerli Türk dehamız Cahit Arf hakkında aşağıda bulunan linkten tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatı

2 YORUMLAR

  1. Yazı güzel ve bilgi verici teşekürler. Demekki Hollandalı casus kamerayı yapmasa bu gün yapılan keşiflerin birçoğundan haberdar olmayacaktık.

  2. Sayın
    Galile ilgili yazınızı, MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma kaynak göstererek almak istiyorum.
    İzin verip vermeyeceğinizi mail adresime bildirmenizi rica ederim. Saygılarımla.
    Dr. Nusret Alperen
    nusretalperen1944@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here