Cuma, Aralık 1, 2023

Alan Turing Kimdir?

Dünya tarafından tanınan ve buluşlarıyla insanlığı büyük katkılar sağlayan bilim adamları arasında yer alan Alan Turing kimdir? Buluşları ve dünyaya katkıları nelerdir? Özel hayatı ve ölümü hakkındaki bilgiler nelerdir?

Turing Hayatı

Bilgisayar bilimine dair ilk çalışmaları yapan isim olarak kabul edilen Turing İngiliz bilim insanıdır. Bilgisayar dışında matematik, mantık ve kriptoyla ilgilenen bir isimdir. İngiliz bilim adamı Turing hayatı ailesinin onun doğumu için Hindistan’dan İngiltere’nin Londra şehrine taşınmalarıyla İngiltere’de başlar. Ünlü bilim insanı 23 Haziran 1912 senesinde Londra’da dünyaya gelir.

Ailesinin işi dolayısıyla abisi ile birlikte İngiltere’de bir arkadaşlarına bırakılan Turing henüz 6 yaşında iken eğitim hayatına adım atar. İngiltere’de yer alan St. Michaels isimli eğitim kurumunda ders alır. Bu sırada kendisine ders veren öğretmenler onun arkadaşlarından farklı ve üstün bir dehasının olduğunu anlarlar.

Bu okulun ardından ise Sherborne isimli bir özel okulda eğitim alır. Ancak okulda Latince ve Antik Yunanca’ya önem verilmesi Turing’in okulla bir çatışma içerisinde olmasını sağlar. Aynı dönemde okulunda bulunan hemcinsi Christopher Morcom’la aşk yaşar. Ancak sevgilisinin ölümü bu aşkı hüsranla bitirir. Bu tarihten sonra Turing ateist olarak yaşamaya başlar. Sherborne Okulu’nda aldığı eğitim sonrasında ise Cambridge Kings Koleji’nde eğitim alır.

1952 yıllarına kadar devlet adına kod kırıcı olarak çalışan aynı zamanda bilgisayar ve matematik çalışmaları yapan Turing 1952 yılında yaşadığı ilişki sebebiyle mahkum edilir. İlaç tedavisi gören ve elindeki görevleri alınan matematikçi 1954 yılında siyanürlü elma yiyerek intihar eder. Bilim adamının suikasta kurban gittiği düşüncesi de vardır. Ancak annesi tarafından intihar olasılığının doğru olduğu benimsenmiştir. Elmayı yiyen bilim adamını temizlikçisi evinde ölü olarak bulmuştur.

Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatına Dair Bilgiler

Alan Turing Kariyeri

İngiliz matematikçi Alan Turing kariyeri üniversite yıllarında başlar. Kings Koleji’ni bitirmek için hazırladığı tez onun kolejde akademik kariyere başlamasını sağlar. 1935 yılı itibariyle kolejde akademik üye olarak çalışmaya başlar.

Turing’in akademik üye olarak çalışmaya başlaması sonrasında kariyerinde yaşanan gelişmeler ve buluşları şunlardır;

  • Turing ilk olarak merkezi limit teoreminin üzerine çalışmalar yapar. Bu çalışması bir tez çalışmasıdır ve bu çalışma onun akademik üye seçilmesini sağlar.
  • Turing makinesi isimli bir makine geliştirmiş ve bu makineye algoritmalar hazırlanması sayesinde matematiksel hesapların çözülebileceğini savunur.
  • 1936 ve 1938 seneleri arasında Princeton üniversitesinde doktora çalışmaları yapar. Bu çalışmalar ise matematik ve kripto üzerine olur.
  • Doktorasının ardından İngiltere’ye döner ve eğitmenlik yapmaya başlar.
  • İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Turing kod kırıcı olarak çalışmaya başlar. Kendisinden Almanlar tarafından kullanılan Enigma isimli bir haberleşme cihazının kodlarını kırması istenir.
  • Kod kırma üzerine çalışmalar yapan Turing kodların kırılması için Bombe isimli bir makine üretir. Bu makine sayesinde Enigma isimli cihazın kodlarını kırar. İlk kod kırma işlemi ise 1940 yılında gerçekleşir. Tüm haberleşme kodlarını kırmasıyla da dünya savaşının daha kısa sürmesini sağlar.
  • Sonraki yıllarda ise bilgisayar üzerine çalışmalar yapar.
  • Ayrıca Manchester Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar alanlarında hizmet verir.
  • 1952 yılında ise matematiksel biyoloji konusuna ağırlık vererek çeşitli makaleler yazar.

1948 yılında bilgisayar üzerine yaptığı çalışmalar Turing’in bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul görmesini sağlamıştır. Ayrıca kripto üzerine yaptığı çalışmalar sebebiyle İngiltere tarafından ödüllendirilmiştir.

Alan Turing Aile Hayatı

Turing aile hayatı ünlü bilim insanı hakkında merak edilen en önemli konulardan birisidir. Turing Ethel Sara isimli anne ve Julius isimli babanın iki çocuğundan birisidir. Bilim insanının John isimli bir abisi vardır. Babasının Hindistan ülkesinde bir devlet memuru olması sebebiyle anne ve babası Turing’i abisiyle birlikte bir arkadaşlarına bırakarak şehir şehir gezmişlerdir.

İngiltere’de yaşam sürmüş olan Alan Turing’in özel hayatı da insanların merak ettiği bir konudur. Alan Turing homoseksüel bir isimdir. Bu gerçeğin ortaya çıkması Alan Murray isimli bir gençle yaşadığı ilişki sayesinde ortaya çıkmıştır. Alan Murray’ın bilim adamının evini soyması sonrasında yakalanması bu yasa dışı ilişkinin ortaya çıkmasını sağlar.

Bilim adamı da bu gerçeğin itirafını yapar. İngiltere’de homoseksüel bir ilişki yasadışı görüldüğü için Turing mahkum edilir. Bu sebeple Turing’in yaptığı görevler elinden alınır ve tedavi görmesi sağlanır. Homoseksüel olmak suçundan yargılanan Alan Turing 1954 yılında evinde ölü bulunur.

Umarız “Alan Turing Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “Matematik” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler