Salı, Mart 5, 2024

Esneklik! Ne Gibi Faydaları Var Ve Nasıl Yararlanabiliriz?

Esneklik Nedir?

Esneklik, vücut fonksiyonlarının rahat harekete edebilme yetisidir. Eklem hareketliliği, kasların açısal uzama yeteneği ve yumuşaklığını içerir.

Esneklik ve bu özelliği geliştirmek için dinamik esneklik ve statik germe olarak bu iki method kullanılır. Esneklik gelişimi için kullanılan hareketlerin esneme esnasındaki süresi 20-30 saniye (maksimum) yapılabilir.

Esneklik, sadece sporsal aktivite ve egzersizleri için değil bunların dışında da sağlıklı yaşam için önemli etkendir.

İnsan vücudunda en hızlı geliştirebileceğimiz özelliğimiz esnekliktir.

Esneklik Ve Faydaları?

Eklemlerin hareket genişliği kazandırılması, hareket yeteneğinin arttırılması, beceri, denge, koordinasyon ve bunların yanında zihinsel ve psikolojik zindelik için önemli faydalar barındırır.

Günlük yaşantımızda sportif aktivite ve dışında eklemsel problem yaşayan bireyler, uzmanlarınca esneklik hakkında deneyimsel bir yardım alarak bu özelliklerini geliştirebilir ve yaşanılan eklemsel sorunları normal seyrine döndürebilir.

Esnekliğin Sporcularda Ve Sedanter Bireylerde Performans Gelişimine Sağladığı Katkılar ?

Esnelik, sporcu performansında fizyolojik ve motorik özelliklerde iyi düzeyde gelişime katkıda bulunur. Elit sporcularda ya da sedanter bireylerde bu farkı takip ederek görmek mümkündür.

Elit sporculardan bahsedersek, yapmış oldukları düzenli ve performans düzeylerini geliştirici antrenmanların seviyesini arttırmak için esnemenin tüm varyasyonlarını kullanmarı gerekmektedir. Bu sporcular, yapacakları hareket fonksiyonlarını esneklik sayesinde daha yüksek seviyede gerçekleştirirler.

Sedanter bireylerde ise fiziksel aktivasyon, egzersiz veya fitness kariyerlerine bakarak hemen hemen ulaştığımız düşük seviye esneklik durumları, esneklik düzenli yapıldığı takdirde düzenli gelişim sağlayıp ileri seviyelere ulaşabilecektir.

Spor geçmişi olmasa da, kısa süre sonrasında da gelişim sağlamak mümkün olacaktır. Esneklik hızlı gelişebilen bir özelliktir ve bu özellik düzenli yapıldığında aynı düzeyde gelişim gösterecektir.

Esnekliğin  Sağlık Problemlerine Karşı Tedavi Etkisi ?

Bireyler , toplumumuzda çoğu kişide bulunan bel fıtığı başlangıcı , boyun fıtığı yada düzleşmesi gibi benzeri omurgasal ve eklemsel sağlık problemlerini bazı durumlarda , esneklik özelliğinin geliştirilmesi fonksiyonlar bireyin sağlığı için olumlu etki sağlayabilir.

Örnek olarak bel fıtığı başlangıcı bulunan bir birey , kontrollü egzersizinin yanında düzenli olarak esneme hareketlerini yaparsa omurgada bulunan sinir sıkışmasını olabildiğince tedavi etme şansı olabilir.

Bu tip durumlarda yapılacak ilk adım tabiki de öncelikli doktor teşhisini tamamlamak.Daha sonrasında eğitmenine danışarak bu tip iyileştirici egzersiz ve esneme hareketlerini uzman dahilinde gerçekleştirip fayda sağlayabilir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler