Çarşamba, Şubat 21, 2024

Burun Tıkanıklığı Diş Çürümesine Neden Oluyor!

Özellikle kış aylarında ani ısı değişimlerine bağlı olarak ya da mevcut bir rahatsızlık nedeni ile burun tıkanıklığı şikayetlerinde artış görülebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da burun tıkanıklığı ile beraber ağız solunumuna neden olabilir ve buna bağlı ağız kuruluğu görülebilir. Burun solunumu yapamayan  kişilerde havadaki mikroorganizmalar kolaylıkla ağız ulaştığından diş çürükleri ve diş eti problemleri ortaya çıkabilir.

Soğuk havalar ve kişisel ya da çevresel faktörlerin etkisi ile dişlerde  sızlama, hassasiyet  gibi problemler ortaya çıktığı takdirde vakit kaybetmeden diş hekiminize görünmeniz gerekir. Bu sure zarfında doğrudan soğuk havaya da maruz kalınmaması gerekir. Grip, nezle üşütme gibi nedenlerle üst solunum yollarının tıkalı olması, ağızdan nefes almayı gerektirir. Ağızdan nefes alıp vermek ise diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Burundaki bazı mekanizmalar, nefes alıp verme sırasında havadaki tozların, zararlı pek çok maddenin, mikroorganizmaların solunum yolu ile ağıza gitmelerini engeller. Burunun tıkalı olması, bu mikropların direk ağıza ulaşmaları demektir. İşte bu durum diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarını hızlandırır ya da başlatır.

Bulunulan ortamı nemli tutmak, soğuk ortamlarda çok fazla kalmamaya dikkat etmek, klima gibi direkt sıcak üfleyen cihazlarda ağız ve burun kuruluğu yaptığı için uzak kalmaya dikkat etmek gerekir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler