Ana Sayfa Gezginler Karadeniz Doğada Pazartesi Yoktur

Doğada Pazartesi Yoktur

2
1211
doğada pazartesi yoktur

Boraboy Gölü Amasya’nın Taşova ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta bir doğa harikasıdır. Buraya gitmek için özel aracınız olmalı çünkü otobüs ya da dolmuş gitmiyor. Taksi de yok orada. Ya özel araçla gitmeli, ya da otostop ? Amasya Taşova’ya kadar geldikten sonra zaten tabelalar sizi yönlendiriyor. Borabay Köyü yerleşkesi aşağıda, göl ise yukarıda bulunuyor. Epey dik bir yol çıkılıyor araçla. Borabay Köyü’nden Borabay Gölü’ne yürüyerek gitmek ne yazık ki mümkün değil. Ben gittiğimde özel aracım yoktu. Tabiri caizse köyde ortada kalakaldım. Oradaki köylülerden rica ettim. Sağolsun biri aracıyla göle kadar çıkardı. Bu nedenle bu duruma hazırlıklı gitmekte fayda var.

Göl ile ilgili diğer önemli bilgilere gelecek olursam… Denizden 1030 m. yüksekte bulunan gölün, en derin yeri 36 metre. Gölde balık tutmak, yüzmek yasak. Balık çeşitliliği çok iyi ve bunu korumak adına büyük gayret sarf ediyor yönetim. Ben buraya yazın da gittim, kışın da. Bu cennet gibi yer her mevsim ayrı güzel. Yazın genelde karavancıların, gezgin ailelerin, piknikçilerin ortak tercihi olan bu göl, kışın bir o kadar sakin ve ıssız. Düğün çekimine falan gelen oluyor, çok nadir dolaşmaya gelenler bir de. Yani kışın ölü gibi denilebilir. Ancak oradaki çalışanlar ve sorumlular öyle cana yakın öyle içten ki, şubat ayında bana buz gibi yeri sıcacık yuva yaptılar diyebilirim.

Göl yazın yemyeşil, kışın bembeyaz ve her anlamda eşsiz bir görüntü sunuyor. Yansıma gerçekten harika. Üstelik göl etrafında bolca temiz hava alarak spor yapabilmeniz için çok güzel bir yürüyüş parkuru var. Ben parkuru defalarca kez baştan sonra gittim, yoruldum biraz ama resmen tazelendim. Gölün çevresindeki ormanlık alanda piknik alanları var ve kamp yapmak ya da konaklamak için de yerler mevcut. Konaklamak için bungalov evleri tercih ederseniz geceliği 100 TL. Çadır atma bedeli ise 30 TL.

Ormanlık alan içerisinde kafeterya ve restoran da var. Ama bence burası tam çadırı açıp hamağı kurup piknik yapmalık yer. Temiz hava, doğa ile iç içe ve el değmemiş, kirletilmemiş bir cennet. Gölün suyu öylesine berrak ki; inanın balıkları görebiliyorsunuz bakınca. Hatta gölün kenarına kadar geliyor balıklar. Ekmek falan attığınızda hepsi toplanıyorlar. Harika bir görüntü oluyor. Balıklar, ördekler, bir iki köpek ve kedi. Tam bir doğal ortam. Yazın göl içerisinde sandallar ve göl bisikletleri oluyor. 10 TL gibi cüzi bir ücrete göl bisikletlerini kiralayabiliyor, göl içerisinde tur atabiliyorsunuz. Mutlaka gidilesi yerlerden.

Minik bir dipnot: Bir kere giden vazgeçemiyor. İnanın bağımlılık yapıyor. Ben iki kez gittim. Bakalım üçüncüsü ne zaman olacak… Bu sahte cenneti görmeden geçmeyin derim. 🙂

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

2 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yere benziyor. Bayıldım anlattıklarınıza göre. Mutlaka gideceğim bilgiler için teşekkürler gezgin hanım ilham oldunuz cesaret verdiniz

  2. Çok güzelmiş gerçekten bayıldım.Yurdumuzun her yeri cennetten bir köşe sanki.O taraflarda böyle güzel yerlerin olduğunu bilmezdim ve sayenizde öğrendim çok teşekür ederim.Yolum o taraflara düşerse mutlaka uğrayacağım tekrar teşekürler…=)

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz