Pazar, Kasım 26, 2023

 Ergenlerin Yaşayabileceği Stres Faktörleri

Ergenlik dönemi birçok açıdan stres ve kaygı uyandıracak durumlar içerir. Her şey yolunda giderken bir anda günlük hayatın içinden birçok durum ergen için büyük bir stres kaynağına dönüşür. Kısa bir sürede bir çok duyguyu yaşıyor olmak ve bunlarla nasıl başa çıkacağını kestirememek ergende gerginlik yaratır.

Ebeveynlerin bu dönemle ilgili çocuklarının neler yaşayabileceğini bilmesi karşılıklı daha anlayışlı ve etkili bir iletişim için önemli olacaktır. Ergen bireyde neyin stres kaynağı oluşturabileceğini bilmek ebeveynler için de bu dönemi daha kolay atlatılabilir kılmaktadır.

Okul Yaşamı

Okul hayatında akranlarla yaşanan problemler, bu dönemde başlayan karşı cinsle ilişkilere bağlı olarak yaşanan hayal kırıklıkları, gelecek kaygısı – ne yapmak istiyorum, nerede olacağım, istediğim okulu kazanabilecek miyim? – verilen ödev ve sorumluluklar bireyde stres yaratabilmektedir.

Bu dönemde ebeveyn olarak destekleyici olmak gerekir. Okulda yaşadığı problemlerle ilgili üzerine gitmeden istediğinde sizinle konuşabileceğini bilmesi, ödev ve sorumlulukları için belirli  bir saatin olması, zaman yönetiminin ayarlanması, geleceğiyle ilgili netleşmesinin sağlanması bireye yardımcı olacaktır.

Ev Yaşamı

Aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar, ebeveyn kavgaları, kardeş kavgaları, evde sürekli devam eden huzursuzluk hali, kalabalık ev ortamı, ergenin özel alanının olmaması, kontrolcü ebeveynler ergenlik yaşamını daha da zorlaştıran durumlardır.

Çatışmalara ortaklaşa çözüm bulunmaya çalışılması, duyguların açıkça konuşulması, bireye mümkünse özel bir oda verilmesi, özel alanına saygı duyulması yatıştırıcı faktörler olacaktır.

Vücutta Yaşanan Değişiklikler

Ergenlik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Sivilcelenme, ses kalınlaşması, kilo alımı, tüylenme gibi birçok belirgin değişiklik ergen bireyin olumsuz bir algıya kapılarak kendini beğenmemesine yol açabilir. Bu durum içine kapanma, depresyon, öfke gibi duyguları açığa çıkartarak huzursuz bir dönem geçirmesine sebebiyet verir.

 Sağlıklı beslenme ve spora teşvik etmek bireyin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kimlik Bocalaması

“Ben kimin, nereye ve neden bağlıyım, ne için yaşıyorum, ne istiyorum..” gibi birçok çeşitlendirilebilecek sorularla boğuşulan bir dönemde ergen birey, kendine bu gibi sorunların cevaplarını arayarak kimlik oluşturmaya çalışır. Yanıtları bulma aşamasında fazlaca sorgulamak kişide depresyona neden olabilir.

Bu dönemde ergen birey zaman zaman ebeveyni ile iyi geçinirken bazen de bir şey paylaşmayı red eder, olumsuz bir tutum sergileyebilir. O yüzden rahatça her şeyi konuşabileceği, paylaşmaktan zevk aldığı belki bir aile dostuyla, okuldaki hocasıyla yahut ailenin güvendiği bir kimse yoksa psikoloğa gitmeye teşvik etmek bu süreci daha rahat atlatmaya yardımcı olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Psikolog Nihan Arda
Psikolog Nihan Arda
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Önceden okurdum ergenlik döneminin önemi vs. ama pek aldırmazdım. Ne olacak ya ne ergenliği diye geçiştirirdim. Yaş kemale erince hele birde çocuk sahibi olunca davranışlarından şimdi anlıyorum. Ergenlik döneminin ne kadar hassas olduğunu.

  2. İrfan ELLİKÇİ

    Ergenlik stresinde en çok ortaya çıkan problem bence de kimlik problemi. Karakter oturması aslında tam da bu stresli dönemin atlatılmasından sonra ortaya çıkıyor.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler