Salı, Nisan 23, 2024

Ekim Ayında Balık Tüketiminin Önemi Ve Hangi Balıklar Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenmenin en önemli şartlarından biri her gıdanın mevsiminde ve doğal olarak tüketilmesidir.

Kırmızı ete göre daha az düzeyde yağ ve doymuş yağ içeren balık Omega-3’ün yanında kaliteli proteinler, vitaminler ve mineraller yönünden de çok zengindir.

Balık sezonunun en canlı aylarından biri olan Ekim ayında tercihlerimizi; levrek, palamut, kılıç, uskumru, sardalye ve barbun balıklarından yapabiliriz.

Ayrıca palamudun en lezzetli zamanı Ekim ayıdır.

Ekim ayında hangi balık yenmemeli sorusunun cevabı ise elbette ki Lüfer, çünkü nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya! Bu nedenle asla yemiyoruz, böylece Lüfer’in denizlerimizde var olma mücadelesine katkıda bulunuyoruz.

Son olarak ise tabii ki balıkların pişirme yönteminden bahsetmek istiyorum. Pişirme şekli bizim sağlığımız için çok önemlidir. Fazla yağ tüketiminden kaçınmak için balığı yağda kızartmak yerine fırında, ızgara veya buğlama şeklinde tüketebilirsiniz.

Sağlığımız için haftada en az 2 kez balık tüketmeyi unutmayalım!!!

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Dilara Terzi
Diyetisyen Dilara Terzi
1993 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimine Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda başladı. Lise öğrenimini Oğuzkaan Koleji’nde tamamladı. Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Onur Öğrencisi olarak tamamladı. Lisans tezi olarak 'Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmeye Bağlı Komplikasyonlar' üzerinde çalıştı. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nde, Bahçelievler Medikal Park Hastanesi'nde, Fatih Toplum Sağlığı Merkezi'nde, Türk Hava Yolları Do&Co Şirketi'nde ve Metabolik Cerrahi Merkezi'nde Stajyer Diyetisyen olarak görev aldı. Okan Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimi almaya devam etmektedir. Ekim 2018’den beri Dr. Sadık Ahmet Hastanesinde çalışmaktadır.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Balık tüketimi kesinlikle çok önemli ve sizin de dediğiniz gibi haftada 2 gün tüketmek gerekiyor.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler