Çarşamba, Nisan 24, 2024

Dekorasyonda Mermerin Gücü

Mermer; eski dönemlerde ihtiyaç olarak kullanılırken, artık günümüzde dekorasyonlarımızın hatta aksesuarlarımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Önceleri klasik tarzda döşenen evlerin mobilyalarının ve mutfak tezgâhlarının kilit malzemesi iken, şimdi biz tasarımcıların görsellik açısından doğallığı yakalamak için vazgeçemediğimiz doğal bir malzeme haline gelmiştir.

Ne yazık ki maliyet olarak hala çok uygun bir malzeme olmasa da günümüzde evlerimizin, ofislerimizin veya farklı alanların şık tasarım unsurları olarak yerini alıyor.

Mermeri sırayla kullanım alanlarına göre inceleyecek olursak;

Banyolarda Mermer Kullanımı

Benim size önerim, banyoda mermer kullanmak istiyorsanız mutlaka açık tonlardan yana tercihinizi kullanmanız. Çünkü; maalesef ülkemizde banyoların metre karesi çok küçük. Bu sebeple koyu renk mermer kullanarak banyoları daha da kapalı hale getirmemeliyiz.

Fakat zeminde açık renk mermer kullanmak isterseniz banyo tezgahınızda da koyu renk mermeri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çok daha zengin ve şık bir görüntü istiyor ve masraftan da kaçmak istemeyen kullanıcılardan iseniz; duvar ve banyo tezgâhına ilave olarak banyo küvetinizi de mermerden yaptırabilirsiniz. Bu banyonuza hem çok şık bir görüntü katacak hem de uzun yıllar neme dayanıklı olacaktır. Bu sayede de harcamış olduğunuz maliyete değecektir.

Peki, daha düşük maliyetli ama mermer malzemesinin kullanıldığı bir banyonuz olmasını istiyorsanız ne yapmalısınız?

İşte burada devreye aksesuarlar giriyor. Artık günümüzde banyolarda da kullanabileceğimiz çok şık mermer aksesuarlar üretilmektedir. Bunlar inanın banyonuza çok şık görüntü katacaktır.

Mutfaklarda Mermer Kullanımı

                

Eski mutfakları hatırlarsanız tezgâhlar hep açık renk ve bol damarlı mermerlerden olurdu. Hala günümüzde mermer tezgâh kullanılsa da eskisi kadar çok açık renkli ve bol damarlı mermerler yerine daha farklı tonlarda, dekorasyonu ön plana çıkaran mermer tezgâhlar ve mermer süpürgelikler seçiliyor.

Biz iç mimarlar mermer tezgâhları ne kadar seviyor olsak bile özellikle mermer tezgâh isteyen kullanıcıyı önceden uyarıyoruz. Çünkü, bir bayanın belki de vaktini en çok geçirdiği yer mutfaktır. Bu sebeple tezgâhın çok leke tutmaması ve her daim temiz olması gerekiyor. Su veya kolay silinebilir açık renk sıvı maddelerin lekeleri çabuk çıkabilir ancak, asitli ve koyu renkli gıdaların lekeleri mermer tezgâh üzerinde leke yapabilirler.

Benim size önerim, mermer tezgâh yerine mutfaklarınızda mermer masa kullanmanızdan yana olacaktır.

Salon ve Yaşam Alanlarında  Mermer Kullanımı

Belki de mermer kullanmanın en zevkli ve dekoratif olduğu yer salonlardır. Artık günümüzde mermer masa, mermer sehpanın olmadığı evler yok gibi. Bence mermer malzemesini moda olduğu için değil de yerinde ve dekorasyona uygun olarak kullanmak gerekmektedir.

Salonlarınızda veya yaşam alanlarınızda mermer kullanılacak ise; mermeri  tamamlayan renklerin, eşyaların ve dokuların dengeli kullanılmasında fayda var.

Ayrıca mermeri abartmadan kullanmak gerekiyor. Örneğin; mermer bir TV üniteniz var ise diğer ürünlerin hepsini mermerden seçmemenizde fayda var. Mermer TV ünitesinin yanına sadece ufak bir mermer orta sehpa veya mermer masa kullanmanız salonunuz için yeterli olacaktır.

Mermerin lüks bir seçim olmasını isterseniz; mermer bir şömine ve önünde mermer bir masanın yaratacağı etki evinizin en göz alıcı yeri olacaktır. Daha sade ve modern bir seçim isterseniz, mermer bir masa ve mermer bir sehpa istediğinizi karşılayacaktır. Bu arada unutmamak gerekiyor ki, mermere en yakışan malzeme ahşaptır. Bu iki doğal malzemeyi bir arada kullanmak evinize samimi ve sıcak bir hava katacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sinem Yıldırım Say
İç Mimar Sinem Yıldırım Say
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

4 YORUMLAR

 1. Mermer kullanımı artık pek kalmadı. Eskiden sağlam ve hakiki mermer olunca tercih oluyordu. Ama insanlar yine işin kolayına kaçınca mermer tüketimi kapandı. Sebebi mermerlerin çabuk kırılması ve ıslaklık görünce koku yapması gibi nedenler bence

  • Sinem Yıldırım Say

   Merhaba,
   Aksine mermer kullanımı eskiye oranla özellikle de son iki sene içerisinde mutfaktan salona hatta kafelerden küçük lokantalara kadar hep mermer kullanılıyor.Koku yapan malzeme granit veya kalitesiz mermerdir.Burada malzemeyi iyi tanımak ve kullanılacağı yeri iyi seçmek önemli.

 2. Ali Rıza GÜRBÜZ

  Mermer kullanımı artık pek kalmadı. Eskiden sağlam ve hakiki mermer olunca tercih oluyordu. Ama insanlar yine işin kolayına kaçınca mermer tüketimi kapandı. Sebebi mermerlerin çabuk kırılması ve ıslaklık görünce koku yapması gibi nedenler bence

 3. MERMER KULLANIMI DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ARTTI.. MERMER GİREN YAŞAM ALANLARININ GÖRSELLİĞİN YANINDA KALİTESİNİ DE ARTTIYOR.. HEM DOĞAL MALZEME OLUŞU YENİ TREND DOĞALLIĞA DÖNÜŞ.. ARTIK İNSANLAR DAHA SAĞLIKLI MALZEMELERİ YAŞAM ALANLARINA SOKUYOR.. HEM KALİTELİ HEM PRESTİJLİ HEMDE TARİHİ ESER İ KULLANIYORSUNUZ .. BİR BENZERİ YOK VE ÜRETEMEZSİNİZDE.. DÜNYADAKİ TREND PRESTİJLİ YAPILARDA KULLANILIYOR.. DOĞAL VE DOĞALA DÖNÜŞ VAR.. MERMER ÇABUK KIRILMAZ NERDE KULLANACAĞINA BAĞLI ..ISLAKLIKTA KOKU YAPMAZ.. ESAS GRANİTLER SAĞLIĞA DAHA ZARARLİ..ŞİMDİ TEKNOLOJİLERDE GELİŞTİ..İTALYA VERONA MERMER FUARINDA ROBOT TEKNOLOJİLERİYLE KIVRIMLI KAĞIT GİBİ İKİYE KATLANABİLEN KOLTUKLAR VAR.. MERMERDEN HALKIMIZ ÜLKEMİZDE BOL BULUNAN MERMERLERİ BİLMİYOR.. BİLGİ EKSİKLİĞİ VE ÇIKARILAN MERMERLER DOĞALTAŞLAR HEPSİ YURT DIŞINA GİDİYOR BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU .. TARİHİ ESERLER MERMERDEN YAPILMASAYDI BUGÜN ONLARI GÖREMEZDİK .. MERMER SAYESİNDE GÖREBİLİYORUZ.. HAYATIMIZDA MADENLER OLMASAYDI YAŞAM OLMAZDI.. BENCE KIYMET BİLELİM VE BİLGİLENELİM..

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler