Perşembe, Nisan 18, 2024

Doğaseverlerin Rotası: Bolu

İstanbul’dan yaklaşık olarak 260 km uzaklıkta, gölleri ile meşhur bir yer Bolu. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gidilmesi gereken ilk noktalardan birisi. Kamp, trekking yapanların ilk duraklarından birisi. Yemyeşil doğası ve kuş sesleri size iyi gelecek!

İki sevgili olarak Bolu gezimizin ilk rotası Abant Gölü oldu. Nisan ayında Abant’ta kar oluyor, kesinlikle ince giyinmemelisiniz. Milli Park olmasından dolayı Abant’a giriş için ücret ödemeniz gerekiyor.

Abant’a geldiğinizde piknik malzemelerinizi mutlaka yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. Piknik yaptıktan sonra ata binerek çevreyi dolaşabilirsiniz. Ayrıca küçük dükkânlarda duran teyzeler sizi çağırıp yaptıkları enfes yiyecekleri tattırıyorlar. Eli boş dönmeyi sevmiyorsanız organik yapılan yiyeceklerden satın alabilirsiniz.

Bizde Bolu’daki o meşhur evin Abant’ta olduğunu düşünmüştük. Fakat o meşhur ev meğer Gölcük ilçesindeymiş. Rotamıza 68 km uzaklıkta olan Gölcük ile devam ettik. Abant’ın soğuk havasının olmadığı bir yer Gölcük.

Gölcük Milli Parkı

Gölcük Milli Parkı Gölcük Milli Parkı

Gölcük Milli Parkı

İşte o masal evin bulunduğu Gölcük Milli Parkı.

Milli Park olmasından dolayı giriş için ücret ödemeniz gerekiyor. Milli Park’ın içerisinde bir adet restoran bulunuyor. Sabah kahvaltımızı Gölcük evinin manzarası eşliğinde yaptık. Serpme kahvaltı seçeneğini tercih ederek keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltının ardından o meşhur evin etrafında yürüyüş yapmalısınız. Özellikle çiftlerin gelmesi gereken rotaların başında olmalı Gölcük.

Milli Park

Yürüyüş dışında ehliyetiniz karşılığında golf aracı kiralayıp turlayabilirsiniz. Golf araçlarını kişi sayısına göre de tercih edebiliyorsunuz. Bizde golf aracı kiralayarak Milli Park etrafında turladık. Fotoğraf çekilmeden devam edemeyeceğiniz güzellikte burası.

Bunu da Okuyabilirsiniz: AĞVA & ŞİLE ROTAMIZ

Peki, Gölcük’te bulunan bu meşhur ev kime ait?

Gölcük’te dolaşırken içinizden acaba bu ev kimin sorusu geçecek çünkü göl evinin konumu müthiş. Birçoğu insanın hayali olan bu ev Orman Bakanlığı’na ait konuk evdir. Ayrıca Gölcük’teki göl yapay bir göldür. Orman yangınında kullanılmak için yapılmıştır.

Yedigöller Milli Parkı

Gölcük Milli Parkı’ndan yaklaşık 29 km uzaklıkta Yedigöller. Yol üzerinde giderken köylerden geçiriyorsunuz. İnsanlardan o kadar samimi ki, size selam verdikleri dahi oluyor.  Yedigöller, 7 adet gölden oluşmaktadır: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Çok fazla bitki türünün bulunduğu bir yer. Fotoğraf tutkunlarının sonbahar aylarında gitmesini tavsiye ederiz. Üstelik kamp severlerin en çok tercih ettiği noktalardan birisi. Yedigöller’de telefon çekmiyor, kendinizi doğanın eşsiz güzelliğine bırakmak için çok güzel bir fırsat yakalıyorsunuz.

Bunu da okumanızı tavsiye ederiz: Eşsiz Şelaleleri Ve Gölleriyle Erikli Yaylası

Biz Yedigöller’e kamp amacı ile gitmedik. Gezmeyi seven kişiler olarak Furkan’a doğum günü sürprizi yapmak istedim. Bizce en güzel müzik kuş sesleri, yaprak hışırtısı ve gölden gelen kurbağa sesi.

Doğaseverlerin Rotası: Bolu

Gezmeyi seven çiftlere tavsiyemiz: Doğayı seviyorsanız ruhunuzu kuş seslerine bırakın.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Ayşegül Şen
Gezgin Ayşegül Şen
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler