Sofra Adabının En Önemli 11 Altın Kuralı

900
Sofra Adabının

Sofra adabı hakkında aşağı yukarı herkesin az çok bilgisi vardır. Yalnız tam anlamıyla sofra adabının inceliklerini nelerdir bilmiyoruz. Sizlere bu makalenin sonunda sofra adabının neler olduğunu ve ne tür incelikleri içerdiğini aktaracağım.

Devlet dairelerinde veya özel şirketlerde oluşan yemek davetlerinde. Sofra adabını bilirsek başarılı bir gün geçirmemizde büyük bir katkı sağlayacaktır. Davetlerde yemek yerken masada otururken bazı ince detaylar vardır ve bu detaylara dikkat edilmediği takdirde karşı tarafın size bakış açısında eksi olarak görünebilir.

sofra adabı

1.  Yemeğe başlamadan neye dikkat edilmeli?

Bulunduğunuz davetiyede orda sizle aynı masadakilerin hepsini yemeği gelene kadar ya da ev sahibi başlamanızı rica etmeden yemeğe başlamayın.

2. Yemeğin gelmesi beklerken ne yapmamız gerekiyor?

Herkes yerli yerine oturduktan sonra, kendinize ait tabağın içindeki peçeteyi alıp açın ve dizlerinizin üzerine koyun. Birçok kimseler sabredemeyip henüz yemek gelmeden bir ekmek koparıp ağızlarına atarlar. Hiç hoş bir davranış değildir.

3. Bayanların masada dikkat etmesi ve yapmamızı gerekenler?

Kadınları ilgilendiren ise, ruj izini bardak, kadeh yada çatal, kaşığınızda bırakmamaya çalışın. Yemeğe başlamadan önce ise fazla rujunuzu peçete yardımı ile alabilirsiniz.

4.  Erkekler masada dikkat etmesi ve yapmamızı gerekenler?

Her erkek, yanındaki bayanla ara sıra nazik ve neşeli konuşmalar yapar; onu bırakıp başkaları yanı kendisin uzak olanlarla ile fazla ilgilenmeyin. Arada elbette sohbete karışın. Sofra başında din, politika gibi ağır konular işlemeyin, daha çok eğlendirici ve herkesi ilgilendirici konulara değinin.

5. Yemek yerken nasıl yemeliyiz ve neye dikkat etmeliyiz?

Ağzınız açıkken yemeğinizi çiğnemeyin yada yemek yerken konuşmak yanlıştır. Ağzınızı fazla doldurmayacak kadar küçük parçalar halinde yemeğinizi yiyin.

6. Yemeğe hala devam ediyorsanız

Çatal, bıçak ve kaşığınızı yemek yedikten sonra tekrardan masaya koyamamanız gerekiyor. Tabağın içinde kalmalı. Bıçağın keskin tarafı size yani içe gelecek şekilde konulmalıdır. Çatal ise bıçağa paralel ve sol tarafa konulur. Ve bu sizin yemeğe ara vermiş olduğunuzu gösterir.

7. Yemeğinizi bitirdiğinizde

Yemeğinizi bitirdiğinizi ve başka bir şey istemediğinizi belirtmek için ise, çatalı sola bıçağı da sağ tarafa gelecek şekilde, tabağın ortasına koymanız yeterli olacaktır.

8. Sofra adabında sandalyede nasıl mı oturulmalı?

Sandalyede dik oturmak gerekiyor ve dirsekler masa üzerine koyulmamalı.

9. Yediğiniz yemek dişlerinizin arasına mı takıldı? 🙂

Masada iken asla dişlerinizi karıştırmayın. Eğer çok gerekli ise lavaboya gidin.

sofra adabı

10. Tabağınızda yemek miktarı ne kadar olmalı?

Tabağınıza yiyebileceğiniz kadar yemek almalısınız. Bazı bölgelerde kültürlerinden kaynaklı olduğu gibi tabakta yemek bırakmak saygısızlık olarak geçmese de bunu yapmayı tercih etmeyin. Özellikle ev hanımlarının yemeklerine ve emeğine hürmeten her çeşitten az da olsa alınması gerekiyor.

11. Yemeğinizi Diğer Davetiyelerden Önce Bitirdiyseniz?

Sofra adabının bir diğer ince noktası ise yemeğinizi diğer davetiyelerden daha önce bitirdiyseniz, onlarında yemeklerini bitirmelerini beklemeniz gerekir sessizce beklemelisiniz. Bu başka bir saygıdır. Ayrıca, bıçağınızı kendinize paralel, çatalı ise bıçakla artı olacak şekilde tabağa koymalısınız.

Makaleyi Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Makaleyi beğendiyseniz paylaşıp yayarsanız sizlerde çevrenizdekilere yardımcı olmuş olursunuz. Duygu ve düşüncelerinizi alttaki butonda paylaşırsanız çok mutlu olurum. :)Sizlere tavsiyede bulunacağım diğer makale ise “Masa Düzeninde Dikkat Edilmesi Gereken 9 Madde” sayfasına girerek makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here