Pazar, Eylül 24, 2023

Eşsiz Şelaleleri Ve Gölleriyle Erikli Yaylası

Yalova’nın Çınarcık ilçesinin Teşvikiye köyüne bağlı olan yayla, denizden 600m. yükseklikte bulunur. Doğacılar, trekkingciler, fotoğraf tutkunları ve özellikle kampçılar için muazzam yerlerden biridir. İstanbul’dan şehrin gürültüsünden kaçıp huzuru arayanlar için yakın mesafede olan arabayla yaklaşık 1-1,5 saatte rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer.

Kamp yapmaktan oldukça keyif alabileceğiniz, kendinizi kuşların ve derenin sesine, ormandaki muhteşem ağaçların kokusuyla huzuru bulabileceğiniz bir yer. Rahatlıkla odun toplayıp ateş yakabilir, hoş sohbetler eşliğinde marshmallow yiyebilirsiniz. Fakat şunları da bilmenizde fayda var. Yaylada maalesef telefonlar çekmiyor. Aslında teknolojiden uzak durup sadece doğanın tadını çıkarmak için güzel fırsat. Ayrıca kamp alanında elektrik ve aydınlatma yok. Yanınızda iyi bir aydınlatma bulunmasında fayda var. Ve kamp alanında çadır başı 15 lira ücret alınıyor.

Kamp alanında doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Mesela Çifte Şelaleye, Dipsiz Göle ve Erikli yaylasından yaklaşık 1 saat süren Delmece Yaylasına yürüyüş yapabilirsiniz.

ÇİFTE (İKİZ) ŞELALE: Kent ormanı içinde düzenlenmiş patika yoldan yürüyerek 20 dakikada ulaşabileceğiniz bir doğa yürüyüşü. Yolda çok güzel bir asma köprüden geçiyorsunuz ve dere boyunca yürüyorsunuz.

Huzur dolu bir yürüyüş ve sonunda muhteşem görüntüsüyle çifte şelaleler. Önce küçük olan ve daha yukarısında kalan büyük şelaleden beslenerek akan küçük şelale karşınıza çıkıyor. Merdivenlerden biraz daha çıkıp yürüdüğünüzde karşınıza daha büyük olan şahane şelaleye ulaşıyorsunuz. Yaz aylarında bu şelalede ayrıca yüzebilirsiniz. Derinliği yaklaşık 1,5 metre.

Ayrıca çifte şelalelerden gelen su takip edildiğinde gizli bir şelaleye daha varılıyor. Şelalenin aktığı yer havuz görüntüsünde ve derinliği yaklaşık 4-5m. burada da soğuk suyun tadını yüzerek çıkarabilirsiniz.

  • DİPSİZ GÖL: Bölgenin diğer güzelliklerinden biri de kent ormanını solunuza alarak asfalt yoldan yaklaşık 3 km. yürüyerek ulaşabileceğiniz Büyük Dipsiz göl. Biz Şubat ayında gittiğimiz için oldukça sisli, ürkütücü bir o kadar da güzeldi. Bu halini görmüş olmak ayrı bir mutluluk vericiydi. Gölü etrafında yürüyerek kendinizi huzura bırakabilirsiniz. 2km. Daha yürüyerek Küçük Dipsiz Göl’e ulaşıp orayı da keşfe çıkabilirsiniz.
Erikli Yaylasına Ulaşım

İstanbul’dan araçsız gelecekler için İDO ile Çınarcık’a ulaştıktan sonra her yarım saatte bir kalkan minibüslere binerek 20 dakikada Teşvikiye Köyüne ulaşabilirsiniz. Fakat feribotlar sadece yaz ayında Çınarcık’a sefer yapıyor. Bu mevsim dışında Yalova’ya gelen feribota binip geldikten sonra 50 dakikalık bir minibüs yolculuğundan sonra Teşvikiye’ye ulaşabilirsiniz. Yine yaz ayında Teşvikiye’den yaylaya ulaşmak için saat 11:00 ve 13:00 ‘ de minibüs bulunuyor. Oradan dönüşte ise 17:00’de seferler mevcut. Bunun dışında 1 saatte patika veya asfalt yoldan yürüyerek ulaşabilir ya da otostopu kullanabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Yasemin Engin
Gezgin Yasemin Engin
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler