Çarşamba, Nisan 10, 2024

Diyetisyen Kimdir? Diyetisyenliğin İncelikleri Nelerdir?

Diyetisyen olmak isteyenler veya merak edenler size diyetisyen kimdir, ne iş yapar, görevleri nelerdir? Diyetisyen olmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim bu güzel mesleği benim sayemde sevip meslektaşım olursanız çok sevinirim. Önümüzde uzun bir süreç oluyor ama öncelikle güç sizin elinizde ve eğer gerçekten isterseniz başarabileceğinize eminim.

Uzun bir eğitim hayatında en önemlisi lise yıllarımızdır. O zamanlarda pek farkında olmasak da gelecekteki hayatımızın temellerini atacak büyük adımlar atarız. Üniversite sınavına iki kez giren biri olarak en büyük tavsiyem hedeflerimizi önceden belirleyip onlar için çalışıp çabalamamız olsun.İlk hedefimiz güzel bir puan alıp istediğimiz üniversitede Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanmak ama bir sorunumuz var artık çok üniversite ve çok bölüm var bizim geleceğimiz için hangisi faydalı olacaksa hangisinde beslenme ve diyetetik alanında önemli Profesörler varsa onu seçmenizi öneririm. Çünkü üniversite 4 yıl sürüyor ama orada öğrendiğimiz bilgileri tüm çalışma hayatımızda kullanacağımızı unutmamız gerekiyor. Üniversiteyi kazandık sıra derslerimizde düzenli çalışmayla yüksek bir ortalamayla mezun olabiliriz önemli olan bizim kendimizi geliştirmemizdir.

Diyetisyen Meltem Hanım’ın yazmış olduğu bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Diyetisyen Olma Maceram

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen denilince ilk akla gelen zayıflatan kişidir. İlk önce insanlar üzerindeki bu algıyı düzeltmemiz gerekir eminim ki tüm akrabalarınız, komşularınız ilk beni zayıflatıcaksın diye sözler alacaklardır sizden. Diyetisyen dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğreten kişidir. Sadece kilo verme, kilo alma konularında değil diyabet, onkoloji, toplu beslenme sistemleri alanlarında da çalışabilir. Hangi alanda kendimizi geliştirmek istiyorsak bu konuyla ilgili yayınları takip edip kongrelere katılabiliriz. Bu kongrelere katılarak mesleğimizdeki önemli akademisyenler ve diyetisyenlerle iletişim kurabiliriz bu bizim için çok önemlidir çünkü ne kadar çok hasta potansiyeli olan yerlerde staj yaparsak o kadar çok yeni bilgi öğreniriz ve kendi danışanlarımıza daha iyi yardımcı olabiliriz.

Diyetisyenliğin İncelikleri Nelerdir?

Diyetisyenler; koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak halk sağlığı hizmetlerinde, klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında , toplu beslenme yapan kuruluşlarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler. Mesleğimizin güzelliğini işe başladığımızda insanların hayatlarına dokunarak sizin sayenizde daha sağlıklı bireyler olduklarını gördüğünüzde hissedeceksiniz.Gerçekten tarif edilemez bir duygu bu. Ama her zaman ki gibi kendimizi geliştirerek daha çok yardımcı olabiliriz danışanlarımıza bunu da üniversiteye başladıktan sonra bir yüksek lisans programına kayıt olarak bilgilerimize daha yeni bilgiler ekleyip Uzman sıfatını da adımızın başına ekleyebiliriz. Yazımı bir Çin atasözüyle sonlandırmak istiyorum. Bir saat mutlu olmak istiyorsan şekerleme yap. Bir gün mutlu olmak istiyorsan balık tut. Bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile çık. Bir ay mutlu olmak istiyorsan evlen. Bir yıl mutlu olmak istiyorsan servete kon. Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan sevdiğin işi yap..

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Dilara Terzi
Diyetisyen Dilara Terzi
1993 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimine Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda başladı. Lise öğrenimini Oğuzkaan Koleji’nde tamamladı. Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Onur Öğrencisi olarak tamamladı. Lisans tezi olarak 'Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmeye Bağlı Komplikasyonlar' üzerinde çalıştı. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nde, Bahçelievler Medikal Park Hastanesi'nde, Fatih Toplum Sağlığı Merkezi'nde, Türk Hava Yolları Do&Co Şirketi'nde ve Metabolik Cerrahi Merkezi'nde Stajyer Diyetisyen olarak görev aldı. Okan Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimi almaya devam etmektedir. Ekim 2018’den beri Dr. Sadık Ahmet Hastanesinde çalışmaktadır.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler