Pazar, Nisan 14, 2024

Ramazan’da Diş Sağlığına Dikkat!

Ağız ve diş sağlığı ramazan ayında daha çok önem kazanıyor. Sahur ve iftar arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler ağız sağlığı için büyük riskler oluşturuyor. Uzun süre boyunca fırçalanmayan dişler ağızda kolayca üreyen bakterilerin, çürüklerin artmasına neden oluyor. Oruçlu olduğumuz gün içerisinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi  azalır bu nedenle  ağız kokusu sorunu da ortaya çıkar.

Özellikle iftarda ve sahurda yenilen yemeklerden sonra ağızdaki asitbaz dengesi tamamen bozulur, asit oranı artar. Yemek yenildikten sonra  hemen yatıldığı için ağız içi harareti artar ve daha çok bakteri üreyebilir. Oruç tutulmayan zamanlarda  ara öğünler sayesinde ağız ortamının asit oranı düşebilmektedir. Fakat oruçlu iken ara öğün şansı olmadığı için ağız ortamının asit oranı artabilir. Bunun içinde gün içerisinde ağız su ile çalkalanabilinir.

Oruçluyken diş fırçalamanın aslında hiçbir mahsuru yoktur. Ağız ve diş temizliğini gündüz yapmamayı tercih edenler, bunu mutlaka sahurdan sonra yapmalıdır. Macunun kaçması sonucu orucun bozulacağından endişe edenler, dişini süpürge görevi üstelenecek macunsuz fırçayla temizleyebilirler. Yine de dişinizi fırçaladığınızda içiniz rahat etmeyecekse, gün içinde ağzınızı bir kaç defa su ile çalkalayabilirsiniz. Ayrıca sahurda şekerli, karbonhidratlı yiyeceklerin de az tüketilmesi rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler