Ana Sayfa Kendini Geliştir Meslekler Diyetisyen Olma Maceram

Diyetisyen Olma Maceram

Diyetisyen Olma Maceram

Merhaba! Bugün size Diyetisyen Olma Maceram’a yol açan Beslenme ve Diyetetik bölümünden bahsetmek istiyorum. Macerama lise dönemimden başlamam lazım sanırım. Açıkçası lisede çalışkan bir öğrenci olduğum söylenemezdiJ Ergenliğin verdiği asilikle de okuduğum bölümden ziyade derdim sadece üniversite okumaktıJ Sonrasında Başkent Üniversitesi Diyaliz bölümünü kazandım. Okulu bitirdikten sonra 2 yıl diyaliz hemşireliği yaptım. O dönem anladım ki eğer sevdiğin mesleği yapmazsan hayattan zevk alman söz konusu bile olmuyor. 2 yılın sonunda dayanamadım işten ayrıldım. Benim kurtarıcımın KPSS’yi kazanmak olduğunu düşündüm. Üniversite sınavına da ‘’Açık öğretim’’ okumak amaçlı girmiştim. Çünkü sınava sadece 2 ay vardı. Her iki sınavdan kendimce yeterli puanlar alınca iyice kararsız kaldım. Ya biraz daha okuyup sevdiğim mesleği yapacaktım ya da sevmediğim bir mesleği yapmaya devam edecektim. Ve yönümü Beslenme ve Diyetetik bölümüne çevirdim. Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanarak yeni bir hayatın kapılarını araladım.

İçerik gizle
1 Şimdi Gelelim Beslenme ve Diyetetik Okumaya (Diyetisyen Olma Maceram)
1.1 Öncelikle genel hatlarıyla eğitim programından bahsetmek istiyorum. Her üniversitede farklı bir program vardır. İlk Sene Temel Ders Beslenme İlkeleri; Bu dersin laboratuarı da vardır ve biz ona Mutfak diyoruz. Diyetisyenliğin temeli bu derste atılıyor diyebilirim. Bu derste temel karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral vb. bilgiler öğretilir. Mutfakta da bunun uygulaması yapılır. Bu bölümün zemin taşlarından bir diğeri de Temel Kimya diyebilirim. Hem ders hem de laboratuar olarak işlenir. İkinci Sene Temel Sağlık Dersleri; Anatomi, fizyoloji, biyokimya gibi temel dersler öğrenmeye devam edilir. Anatomide; vücudun fiziksel yapılarını, fizyolojide; vücuttaki sistemlerin nasıl işlediğini, beslenme biyokimyasında; besinlerin vücuttaki metabolizmasını öğrenirsiniz. Bu derslerde bir diyetisyenin, temel bilgileri edinmesi ve doktorla anlaşabilecek kadar eğitim almasını sağlıyor diyebilirim. Tıp öğrencisi gibi anatomi kitabını yalayıp yutmanız gerekmiyor ancak meslek hayatınızda anatomi, fizyoloji, biyokimya önemli yerler kaplıyor. 3. Sınıf Artık Olayın Başladığı Sınıf; Yetişkin Hastalıkları ve Beslenmesi, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Toplu Beslenme Sistemleri (Kurumlarda beslenme), Toplum Beslenmesi gibi dersler almaya başlanır. Bu derslerde hastalıklar anlatılır ve bu hastalıklara diyetle tedavinin nasıl yapılacağını öğretilir. 3. Sınıf biraz ağır geçse de (en azından Haliç’te öyleydiJ) en önemli sene diyebilirim. 4.sınıf Tamamen Staj Diyebiliriz; Haftanın 4 günü çeşitli hastanelerde staj yapılır. Öğrendiklerinizle ilgili yazılı ve sözlü sınavlar oluyorsunuz. 3.sınıfta öğrendiğiniz teorik bilgileri stajda deneyimleyerek öğrenirsiniz.

Şimdi Gelelim Beslenme ve Diyetetik Okumaya (Diyetisyen Olma Maceram)

Öncelikle genel hatlarıyla eğitim programından bahsetmek istiyorum.
Her üniversitede farklı bir program vardır.
İlk Sene Temel Ders Beslenme İlkeleri;
 Bu dersin laboratuarı da vardır ve biz ona Mutfak diyoruz. Diyetisyenliğin temeli bu derste atılıyor diyebilirim. Bu derste temel karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral vb. bilgiler öğretilir. Mutfakta da bunun uygulaması yapılır. Bu bölümün zemin taşlarından bir diğeri de Temel Kimya diyebilirim. Hem ders hem de laboratuar olarak işlenir.
İkinci Sene Temel Sağlık Dersleri; Anatomi, fizyoloji, biyokimya gibi temel dersler öğrenmeye devam edilir. Anatomide; vücudun fiziksel yapılarını, fizyolojide; vücuttaki sistemlerin nasıl işlediğini, beslenme biyokimyasında; besinlerin vücuttaki metabolizmasını öğrenirsiniz. Bu derslerde bir diyetisyenin, temel bilgileri edinmesi ve doktorla anlaşabilecek kadar eğitim almasını sağlıyor diyebilirim. Tıp öğrencisi gibi anatomi kitabını yalayıp yutmanız gerekmiyor ancak meslek hayatınızda anatomi, fizyoloji, biyokimya önemli yerler kaplıyor.
3. Sınıf Artık Olayın Başladığı Sınıf; Yetişkin Hastalıkları ve Beslenmesi, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Toplu Beslenme Sistemleri (Kurumlarda beslenme), Toplum Beslenmesi gibi dersler almaya başlanır. Bu derslerde hastalıklar anlatılır ve bu hastalıklara diyetle tedavinin nasıl yapılacağını öğretilir. 3. Sınıf biraz ağır geçse de (en azından Haliç’te öyleydiJ) en önemli sene diyebilirim.
4.sınıf Tamamen Staj Diyebiliriz; Haftanın 4 günü çeşitli hastanelerde staj yapılır. Öğrendiklerinizle ilgili yazılı ve sözlü sınavlar oluyorsunuz. 3.sınıfta öğrendiğiniz teorik bilgileri stajda deneyimleyerek öğrenirsiniz.

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik BölümüDiyetisyen Olma Maceram

Ayşe Baysal bizim mesleğimizin duayenidir. Hacettepe üniversitesinde hocalık yapmış, severek takip edip okuduğunuz çoğu diyetisyenin de hocasıdır. Haliç üniversitesi diyetetik bölümünü kuran hocalar Ayşe Baysal’ın öğrencileridir. Ve hala mesleklerine Haliç Üniversitesinde devam etmektedirler.

Biraz da Meslekten Bahsedelim

Diyetisyen olmak için sağlık bilimleri Beslenme ve Diyetetik Eğitim ve Öğretim programını  tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” almalısınız. Akabinde Diyetisyen unvanını kazanırsınız. Diyetisyen, kişilerin beslenmesi ve bu besinlerle ilgili uzmanlık bilgisine sahip olan kişilere denilmektedir. Diyetisyenler, sağlıklı ve hasta kişiler için uygun bir beslenme programı belirler. Bu doğrultuda özellikle kişilerin yaşam standartları ve fiziksel özelliklerini bir arada baz alarak kişilerin beslenme şekli üzerinde yoğunlaşır.
Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler.
Toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit eder. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,
Besin analizlerini gerçekleştirir,
Diyet ürünleri geliştirir,
Çeşitli hastalık durumlarında bireyler veya gruplar için hastalıklarına uygun olarak diyet programı yapar,
Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun hizmetin verilmesini sağlar.
Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme konusunda eğitim materyallerini hazırlar.
Üzülerek söylüyorum ki, piyasada birkaç besinin kalorisini bilen herkes diyetisyencilik oynamakta. Eğer bu mesleği okumayı düşünüyorsanız mesleğinizi koruma adına ciddi efor sarf etmeye hazır olun.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz