Çarşamba, Nisan 24, 2024

Daha İnce Bir Bel! Görüntüsü Güçlü Sıkı Karın Kasları!

Yağ, Kas, Sıvı Miktarı

     Günümüzde bireylerin, kişisel olarak şikayetleri ve istekleri bulunmakta… Bu şikayetler  genel olarak fiziksel görünümle alakalı olup , kimi zamanda o görüntünün altında yatan gücü  yaşayıp deneyimlemek istemekteler.

Bu istekler doğrultusunda etkili olan bazı unsurlar var ve bunlar fiziksel olarak dönüşümü sağlanılabilen, insanlığın varoluşunda ve doğasında olan yaşamsal etki unsurları; yağlar, kaslar ve sıvı vb diğer yaşam etkenleridir.

Yağ, kas, sıvı ve diğer etkenler insan vücudunda sürekli bulunmak zorunda, bu yaşamsal sistemin bir döngüsüdür.

Bireyleri kişisel olarak değerlendirdiğimizde ve yağ, kas, sıvı miktarlarının hangi düzeylerde olması gerektiğini yapılacak test ve ölçümlerle belirleyebiliriz.

Bireylerde bu durumlar istek ve şikayetlere göre olması gereken düzeyleri belirleyip gerçekleştirmek için de gerekli çalışma planı ve programı dizayn edilmelidir.

Kimine göre yağ oranı yüksek seviyelerdeyse bu oranı düşürmek için bir çalışma programı dizayn edilmeli, kimine göre de kas miktarı düşük düzeyde ise kas miktarını olağan düzeyden daha yukarı seviyelere çıkarmak için kapsamlı ve profesyonel bir çalışma-gelişim programı dizayn edilmelidir.

Sıvı miktarı, her bireye göre kişisel olarak amaç doğrultusunda değiştirilebilir ve geliştirilebilir şekilde dikkatle planlanmalıdır.

İnsan vücudunun 3’te 1’i sudan oluştuğundan su yani vücuttaki sıvı miktarı çok önemlidir. Gün içerisinde su ihtiyacı duymadığımız halde de kendimizi su içmek ve vücuttaki dengeyi korumak, kayıp yaşamamak amaçlı küçük alıştırmalıyız.

Yağ Miktarı Fazla olanlar İçin

     Yağ miktarı fazla olan bireyler, genel olarak beslenme ve gün içi hareket etme seviyelerinde değişim yapmaları gerekebilir. Bu tip değişimler için kişisel uğraşların sonuç vermediği yada yeteri kadar arzu edildiği düzeyde sonuçlanamaması durumunda profesyonel destek almaları durumunda daha hızlı sonuca odaklı ilerleme katedebilir.

Yağ oranları %20 – %40 ve üzeri olan bireylerde risk faktörleri sağlık açısından önemsenmesi gereken ve bir an önce harekete geçilmesi gereken durumlardan bir tanesidir.

Bu yüksek oranların yanında, görsel açıdan %20 ve aşağısındaki düzeylerde çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu oranlar bay ve bayanlarda akademik olarak belirlenmiş durumda, bireylerin yaşına, boyuna ve kilosuna göre yağ oranları belirlenmektedir.

Yağ oranlarının değişimlerinde, bireylerin hedefledikleri rakamsal sonuçlar çoğu zaman yalnız başlarına ulaşabilecekleri bir durum olmayabilir. Bu gibi kapsamlı hedeflerin daha kısa sürede hedefe ulaşması ve gelişimin kalıcılığı için bireyler uzman kişilerden ( Personal Fitness Trainer ) profesyonel destek almaları daha etkili ve sağlıklı olacaktır.

%15 ve altı oranları bu şekilde alınan destekle gerçekleştirmek daha kolay hale gelecektir.

Yağ oranlarının düşmesinde sınır nokta olan bazı sağlıksal faktörler vardır, örnekle bay ve bayanlar arasındaki olması gereken yağ oran miktarları aynı değildir.

Kas Miktarı Düşük Düzeyde Olan Bireyler İçin

Günümüzde tüm toplumlarda trend haline gelen, bilimle gelişen ve hala gelişmekte olan fitness; bireylerin yaşantılarında ve gündelik hayatlarında önemli bir yere sahiptir.

Bu önem, bireylerin sağlık durumu ile ilgili olup bireylerin kişisel hedefleri haline gelmiş durumlar olabilir.

Kas miktarı düzeyi, günümüzde sağlıksal önemin dışında bireylerin görsel amacı haline gelmiştir.

Erkek ve Kadınlarda olması gereken veya belli bir fitness seviyesinden sonra o düzeydeki kas miktarını koruması gereken çalışma ve beslenme düzeni gerekmektedir.

Kas miktarı düşük düzeyde olan bireyler için yapılması gereken çalışma, olağan düzeylerindeki çalışma sistemlerini kasın kütlesel ve hacimsel gelişimine katkı sağlayacak olan çalışma sistemini devreye sokması gerekmektedir.

Bu kütlesel ve hacimsel gelişim sistemi, bireylerin deneyimleyerek yapabilecekleri bir çalışma olarak bulunmaktadır. Çalışmanın daha kısa sürede ve ‘minimum risk maksimum performans’ ilkesi ile profesyonel şekilde gerçekleştirmiş olabilirler.

Kadınlar için bu tip çalışmaların önemi genel olarak daha çok görsel amaçlı kullanılsa da sağlık açısından önemi daha çok bulunmaktadır.

Kadınlar için önemli olan durum; osteoporoz’un  (kemik erimesi)  kadınlarda erkeklere göre daha erken ve daha sık görülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, antrenman sistemlerinden faydalanıp kas gelişimi ile birlikte kemik yapının kuvvetlenmesini sağlayıp osteoporoz’un ilerlemesini durdurabiliriz.

Genel olarak uzman kişi desteği ile çalışma sistemini bireylere uygun şekilde düzenleyip, kas gelişimini istenilen noktaya getirebilmek mümkündür.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler