Salı, Şubat 27, 2024

Rotamız Yağ Yakımı! Yaz’a Daha Formda Girmek İsteyenlere

Yağ Yakımı Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerindeki toplumsal kitlelerin, yaşantılarının içinde var olan  çağımız gereği trend olmuş yaşam tarzları bulunmaktadır. Bu yaşam tarzlarına bazı bireyler düzenli ve kaliteli şekilde erişebilmekte, bazı bireylerde olabildiğince gerçekleştirebilmektedir.

Dünya toplumlarında trend olan fitness, bireylerin yaşam biçimleri olmuş durumda ve bazı bireyler fitness ile yaşamlarını oldukları düzeyden daha yukarıdaki düzeylere yükseltmiş durumdadır.Fitness , küçük bir kelimenin ötesinde olan bir etkidir. Sağlıklı yaşamın ruhsal, zihinsel ve fiziksel olarak gelişimi ve yansıtılmasıdır. Sağlıklı bir etkinin dışında trend olmasından kaynaklanan ve profesyonellik gerektiren yönleri göz kamaştırmaktadır.

Yağ yakımı ile vücuttaki görsel parıltının artmasının, yine yağ yakımı ile bireylerin kendilerini daha kaliteli fonksiyon haline getirebilmeleri, yeniden yağ yakımı ile bireylerin fiziksel görüntü ve motorik özelliklerinin gelişmesi dışında ruhsal olarak iyi ve zinde hissetmelerini sağlayacaktır.

Tüm bunların dışında yağ yakımının en önemli etkisi, vücuttaki dış hareket fonksiyonlarının gelişmesinin yanında iç fonksiyonların da ( iç yağlanma rahatsızlıkları ( karaciğer – böbrek ) , aerobik kapasite artışı, kalp-damar dolaşımında gelişim, herhangi hormonel hastalıkların kontrolü ve bu kontroldeki düzenli iyileşme durumu vb. işlevleri iyileştirmede etkili olacaktır.

Vücudumuzdaki Yağ Miktarını Azaltmak İçin İzlenilmesi Gereken Yol?

Vücudumuzdaki yağ miktarını azaltmak için en çok başvurulan yol kardiyovasküler sistem, fitness egzersiz programı ve beslenmede yapılacak değişimlerle en kısa sürede maksimum verim alınabilir.

Bu program uygulanırken, her birisi için bir planlama yapılmadan önce bireylerin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı ve egzersizler için uygun hazırlıkta olması gerektiği ve bireylerin genel geçmişlerindeki spor kariyer raporlarını belirleyip ona göre reçete dizaynı yapılmalıdır.

Yağ Yakımı İçin Kullanılacak Antrenman Metodu Nasıl Olmalı?

Bireylerin tüm ölçümleri ve analizleri belirlendikten sonra rapor doğrultusunda fitness egzersiz programı dizayn edilir.

Bu rapor sonucunda oluşan antrenman methodu , bireyin işlevleri ile doğru orantıda olmalı ve yağ yakımı amacı olduğundan ağırlık antrenmanı iki kas grubunu aralıksız dinlenmeden çalıştırabilecek şekilde yapılabilir.Sadece ağırlık antrenmanın sağladığı kas , eklem ve sinir sistemi uyumunu makina ekipmanları ile değil kendi vücut ağırlığımız ile de daha fonksiyonel hale getirip verimi daha yüksek seviyede sağlayabliriz.

Antrenmanın süresi 35-40 dakika’yı geçmeycek şekilde ve tüm kas gruplarını çalıştıracak şekilde dizayn edilmelidir.Antrenmanın çeşitliliği ve daha verimli geçmesi açısından , farklı ekipmanlar ve daha çeşitli egzersiz hareketleri hedeflenen yolu daha da zenginleştirecektir.

SADECE KARDİYO PROGRAMI İLE AMACA ULAŞILABİLİR Mİ?
Sadece Kardiyo Programı İle Amaca Ulaşılabilir Mi?

Sadece kardiyovasküler egzersiz programı ile çalışılabilir faydalıda olabilir.Ancak kardiyovasküler kapasite gelişirken ,  ‘kassal gelişimin yerinde sayması durumu’ halini alabilir.

Kardiyovasküler egzersizin yanında kas-kemik gelişimine katkı sağlayacak bir egzersiz programı gerçekçi bir fayda sağlar.Özellikle yağ yakımı hedefleyen bireyler için kardiyo ve kas gelişimini sağlayan ağırlık ve vücut ağırlığı egzersiz programı aynı antrenman programı içerisinde olursa hedefe daha hızlı ulaşılır.

Fitness Egzersiz Programı Yağm Yakımının Neresinde?

Fitness egzersiz programı yağ yakımının en merkezi yerinde , adından da feyz alınacağı üzere tüm bireylerin ortak amacı fitness çalışmaları sonucunda yağ oranlarının ideal olması gereken düzeylere düşürülmesi için çaba sarfederler.

Bu yüzden fitness egzersiz programlarının bireye göre belirlenen düzeyde ve bu düzeyin gelişimi sağlanacak şekilde haftada en az 3 gün ile başlanılması gerekmektedir.

Beslenme Ve Yağ Yakımı!

Beslenme , yaşamımızın en temel yapı taşıdır.Canlılığın gerekli işlevlerini sağlığı korumak , geliştirmek ve yaşam kalitesini olağan düzey üstüne taşımak için dengeli yapılması gereken eylemdir.

Beslenme ve yağ yakımına etkisi ile ilişkisine gelecek olursak ; yapılan çalışmaya katkıda bulunacak şekilde beslenme düzenine geçilmelidir.

Bunu yapılan antrenman programının sonucunda yakılan kalori hesabına göre de ayarlayabiliriz.Bunun dışında antrenmandaki hedef yağ yakımı olacağından, yağ yakımına katkı sağlayacak gıdaları beslenme programında bulundurarak küçük kıpırdanmalar sağlanabilir.

Bireyler bu tip gıdalar ile deneyim kazanıp sonuca da ulaşabilirler veya sonuca ulaşmakta zorlananlara yönelik başka şekilde yapılan çalışmaya yönelik bir beslenme sistemi düzenlenebilir.

Bu beslenme , bireyin gerçekleştirmiş olduğu fonksiyonlar sayesinde yağ yakımını gerçekleştirirken bireyin tekrar yağlanmaması gerekir.Beslenmesinde dikkat etmesi gereken etkenler olacaktır.Bunlar; hamur işi, şeker, un, tuz vb.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler