Cuma, Aralık 8, 2023

5 Adımda Evinizin Mimarı Siz Olun

Yeni evlendiniz ya da yeni bir eve çıkmaya karar verdiniz. En büyük sorunlardan biri ne yapacağınıza karar verememek. Aklınızda belki bir sürü fikir var ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz, o zaman gelin bakalım bir evi en baştan nasıl yapıyoruz? Kendi evinizin iç mimarı olmak istiyorsanız okumaya devam edin;

Peki, Nereden Başlamalısınız? 

  • Liste Yapın

Elinize bir kâğıt kalem alın ve hangi odadan başlamak istiyorsanız yazın. Sırasıyla tüm odaları yazın. Gerekli malzemeleri sıralayın. Örneğin; salon. Salonu yazdıktan sonra odada bulunması gerekenler listesini tamamen kendi tarzınıza göre belirleyin. Mesela köşe koltuk, Tv ünitesi, kitaplık vs.  Bol bol araştırma yapın. Dergi ve gazetelerden kâğıt toplayın, beğendiğiniz zevk duyduğunuz objeleri bir arada görmek daha faydalı olacaktır.

  • Plan Oluşturun

Evet, şimdi geldik plan oluşturmaya. Araştırmanızı yaptınız, tarzınızı belirlediniz. Şimdi sırada bunları gerçeğe uygun şekilde yerleştirmek var. Kabaca bir plan oluşturun. Odanızın planını çizin. Hiç yapamazsanız, işi bilen bir arkadaşınızdan, mimarlardan yardım alın. İçtenlikle yardımcı olurlar. Listenizi yanınıza alın. Her şeyi birlikte düşünürseniz, işin içinden çıkamazsınız. Tek tek bir oda için düşünün.

  • Ölçü Alın

Evet, kulağa basit gelse de, her şey aslında ölçü. Her şey insanoğlunun ölçüsüne göre tasarlanıyor. Koltuklar, sandalyeler, masalar… Her şeyi bizim ölçümüz belirler aslında. Odada yer kaplayacak alanları not edin. Örneğin; 250-300 cm aralığında koltuk olmalı. 7-8 sandalye, şu kadar alan kaplar gibi.

  • Alışveriş

İşte işin en keyifli, en güzel kısmına geldik: Alışveriş. Alışverişi kim sevmez ki. Bütün kadınlar, aslında sadece kadınlar değil artık erkekler de, dekorasyona özellikle de evine eşya almaya bayılıyorlar. Yanınıza fikirlerine önem verdiğiniz, güvendiğiniz bir arkadaşınızı alın birlikte çıkın. Daha önceden gezmek istediğiniz mağazaları not alın ki, sonra her şey karışmasın. Tüm beğendiğiniz eşyaları çekin, fiyatları not alın. Kısaca ön gezi gibi, bir araştırma yapın. Bir günde zaten tüm her şeyi seçip alamazsınız. Adım adım ilerleyin. Daha önceden karar verdiğiniz ürünlerin numunelerini isterseniz, daha kolay uyum sağlarsınız. Örneğin; cila, boya numarası, kumaş rengi gibi.  Burada önemli nokta, birbiri içinde uyumlu bir tarz yakalamanız.

  • Tabi ki Aksesuar

Tabii ki aksesuar. Aksesuarsız bir ev asla düşünülemez. Düşünülse bile bomboş ruhsuz bir ev olur. İşin en keyifli kısmına geldik. Perdeden halıya, aydınlatma ekipmanları vb. birçok şey alabilirsiniz. Öncelikle mobilya alışverişinizi bitirdikten sonra, aksesuara karar verin. Çünkü mobilyalar belli olduktan sonra, birbiriyle uyumlu olacak şekilde yerleştirmeleri yapmak daha kolaydır.  Almak istediğiniz aksesuarların listesini yapın ve kendinize belli rotalar oluşturarak tek tek gezin. Şimdiden iyi alışverişler! Dilerim istediğiniz en güzel evi yine siz yaparsınız.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sultan Budak
İç Mimar Sultan Budak
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler