Perşembe, Mayıs 16, 2024

Çocuklarda En Sık Görüler Korkular

Onları korkuları ile sevelim, sabredelim..
Çocuklarda korku, normal gelişimin bir parçasıdır. Çocuğun kendini tehlikelerden kurmasını sağlar. Çocuk, beden güçlü ve bilişsel kapasite geliştikçe, yani büyüdükçe korkularının da azalmasına bekleriz ama ne yazık ki korkular, anne babanın yanlış eğitim tutumları ile uzun yıllar devam edebilir ve fobiye dönüşebilir.
İçerik gizle
4 -Çocuğunuzu korkutmayın. Korkutmasak nasıl terbiye edeceğiz? Doğru disiplin yöntemleri ve sevgiyle bunu başarabilirsiniz. – Sakinleştirin, onlarla konuşun. Yaşlarına göre yaşamaları doğal olan korkulara karşı bilinçli ve duyarlı olun, sabırlı olun, onların korkularını anlamaya çalışın. Unutmayın, dinlenildiğini ve anlaşıldığını hisseden çocuk rahatlayacaktır. Ve zamanla da çocuk büyüdükçe, korkusu geçecektir. – Asla korktuğun nesneyle onu yalnız maruz bırakmayın. Bu tekniğiniz yetişkinlerde işe yarayabilir ama çocuklarda ileriye dönük yaralar açar. Sudan korkan çocuğunuzu havuza atmayın. Karanlıktan korkan çocuğu karanlıkta yalnız bırakmayın, alışır diye düşünmeyin. Bu çocuğun korkusunu daha da arttıracak belki de bir davranış bozukluğunun yerleşmesine sebep olacaktır. (parmak emme tırnak yeme altı satma gibi) – Korkular üzerine kademeli yaklaşım uygulayın. Çocuğu korktuğu şeye yavaş yavaş maruz bırakın. Örneğin; Kediden korkan çocuğa kedi resimleri çizdirin, sonra oyuncak bir kedi alın ve onunla birlikte oynayın, sonra gerçek kedileri siz sevin onun yanında, sonra onun elinden tuttun kediyi birlikte sevin ve besleyin, sonra bırakın o kediyi sevsin ve ona süt versin. Kedi kokusu geçene kadar bu basamakları devam ettirin.. – Çocuğunuzun bireyselleşmesine izin verin. Aşırı koruyucu kollayıcı, tedirgin, evhamlı davranmayın. Yolda tek başına yürümek isteyen çocuğunuzun elini zorla tutmayın ama onu takip edin mutlaka. – Yaşlarına uygun TV programları izlemesini sağlayın. Saldırganlık ve vahşet içeren (çizgi filim dahi olsa) filmleri izletmeyin. – Ev ortamlarınızın huzurlu olmasına dikkat edin. Çok sık tartışmaların ve gerginliklerin yaşandığı bir ev çocuğun korkularını arttıracaktır. – Çocuğunuzun yanında korku belirtileri göstermeyin. Çünkü çocuk korkuları model ve taklit yoluyla da öğrenebilir. Aynı fobik davranışları çocukta taklit eder ve içselleştirir – Eğer çocuğunuzdaki korku, gelişiminde beklediğimiz bir korkuysa çok fazla endişelenmeyin ve bu korkuların geçici olduğunu kendinize hatırlatın

Yaşlara Göre Çocuklar Nelerden Korkarlar?
Bebeklikten itibaren her yaş gruplarında farklı korkular görülüyor. Bu gelişim aşamalarında görülen korkular çocuğun günlük yaşamına engel olmadığı sürece doğal karşılanmalıdır. Anne baba tarafından pekiştirilmediğini de ve uygun davranıldığında kendiliğinden kaybolacaktır.

0-6 ay: ses, gürültü, ani hareket eden nesneler
7-12 ay: yabancı kişiler
1-5 yaş: Anne babadan ayrılma, karanlık, hayvan, yüksek sesler
3-6 yaş: Hayalet, canavar, su
6-12 yaş: Hırsız, cezalandırılma, yaralanma, başaramama korkusu

Çocuklarda görülen fobiler: Hayvan, kan ve yara, yabancı insan, karanlık, kapalı bir mekanda bulunma, şimşek, gök gürültüsü.

Bu Fobilerden Korunma Yolları

– Çocuklarımıza ne olursa olsun korkutmayalım, disiplin aracı olarak korkuya kullanmayalım. (yaramazlık yaparsan doktor gelir iğne yapar gibi)
– Çocuklarımıza karşı aşırı koruyucu, kollayıcı, tedirgin, evhamlı davranmayalım. Onlara güvenelim, bireyselleşmelerine izin verelim. (yolda tek başına görmek isteyen çocuğunuzun eline zorla tutmayın ama onu takip edin)
– Korkularını anlamaya çalışalım,anlatmalarına izin verelim.
– Korkuya yol açan nedenleri ortadan kaldıralım.
– Ev ortamımızın huzurlu olmasına dikkat edelim.
– Korku hikayeleri okumayalım, anlatmayalım
– Korku içeren televizyon programlarını izlemelerine müsaade etmeyelim.
– Küçük adımlarla korktukları şeylere maruz bırakalım, istemezlerse zorlamayalım.
– Onların her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirelim.
– Onları korkuları ile sevelim, sabredelim.

Çocuklarımızın Doğum Gelişimsel Korkularını Fobiye Dönüştürmemek İçin
-Çocuğunuzu korkutmayın. Korkutmasak nasıl terbiye edeceğiz? Doğru disiplin yöntemleri ve sevgiyle bunu başarabilirsiniz.
– Sakinleştirin, onlarla konuşun. Yaşlarına göre yaşamaları doğal olan korkulara karşı bilinçli ve duyarlı olun, sabırlı olun, onların korkularını anlamaya çalışın. Unutmayın, dinlenildiğini ve anlaşıldığını hisseden çocuk rahatlayacaktır. Ve zamanla da çocuk büyüdükçe, korkusu geçecektir.
– Asla korktuğun nesneyle onu yalnız maruz bırakmayın. Bu tekniğiniz yetişkinlerde işe yarayabilir ama çocuklarda ileriye dönük yaralar açar. Sudan korkan çocuğunuzu havuza atmayın.  Karanlıktan korkan çocuğu karanlıkta yalnız bırakmayın, alışır diye düşünmeyin. Bu çocuğun korkusunu daha da arttıracak belki de bir davranış bozukluğunun yerleşmesine sebep olacaktır. (parmak emme tırnak yeme altı satma gibi)
– Korkular üzerine kademeli yaklaşım uygulayın. Çocuğu korktuğu şeye yavaş yavaş maruz bırakın. Örneğin; Kediden korkan çocuğa kedi resimleri çizdirin, sonra oyuncak bir kedi alın ve onunla birlikte oynayın, sonra gerçek kedileri siz sevin onun yanında, sonra onun elinden tuttun kediyi birlikte sevin ve besleyin, sonra bırakın o kediyi sevsin ve ona süt versin. Kedi kokusu geçene kadar bu basamakları devam ettirin..
– Çocuğunuzun bireyselleşmesine izin verin. Aşırı koruyucu kollayıcı, tedirgin, evhamlı davranmayın. Yolda tek başına yürümek isteyen çocuğunuzun elini zorla tutmayın ama onu takip edin mutlaka.
– Yaşlarına uygun TV programları izlemesini sağlayın. Saldırganlık ve vahşet içeren (çizgi filim dahi olsa) filmleri izletmeyin.
– Ev ortamlarınızın huzurlu olmasına dikkat edin. Çok sık tartışmaların ve gerginliklerin yaşandığı bir ev çocuğun korkularını arttıracaktır.
– Çocuğunuzun yanında korku belirtileri göstermeyin. Çünkü çocuk korkuları model ve taklit yoluyla da öğrenebilir. Aynı fobik davranışları çocukta taklit eder ve içselleştirir
– Eğer çocuğunuzdaki korku, gelişiminde beklediğimiz bir korkuysa çok fazla endişelenmeyin ve bu korkuların geçici olduğunu kendinize hatırlatın

Ne Zaman Klinik Destek Almalıyız?

Çocuğunuzun korkuları çok yoğun ise, korktuğu durum veya mesleğinden kaçınma davranışında bulunuyor, titriyor, ağlıyor, huysuzlanıyor, korkuları onun ve sizin günlük yaşamınızı etkiliyorsa klinik destek almanız gerekir. Tedavide bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanılır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm. Klinik Psikolog Berat Yağmur Beyarslan
Uzm. Klinik Psikolog Berat Yağmur Beyarslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler