Çarşamba, Nisan 24, 2024

Florance Nightingale Kimdir?

Modern Hemsireliğin Kurucusu Florance Nightingale

Modern hemşireliğin temellerini atan Florance Nightingale 1820 yılında Italya’nın Floransa şehrinde doğdu. Zengin ve asil bir ailesi olan Nightingale babası tarafından eğitildi, Yunanca, Latince, Almanca, Italyanca, Fransızca, matematik ve tarih konularında bilgili, aydın ve eğitimli bir kadın olarak yetişti. 1851 yılında Almanya’da bir kuruluşun kursuna katılan Nightingale, iki yıl sonra ailesinin karşı çıkmasına rağmen, Londra’da kadın hastaların bakıldığı bir hastanede yönetici oldu.

Eğitimli kadınların yaşamlarını hemşireliğe adayacağı Protestan rahibeleri grubu oluşturdu. 1853 yılında Osmanlı Devleti ile Rusya arasında başlayan Kırım Savaşı’na 1854 yılında Ingiltere, Fransa ve Sardunya da Osmanlı Devleti’nin müttefiki olarak dahil oldu. Hemşireliğe yeni başlayan Nightingale, gazeletelerin savaşta gazetelerin savaşta birçok askerin kolera ve sıtmadan öldüğünü yazması ve The Times gazetesinin 1854 Eylül’ünde okurlarına, “Aramızda Üsküdar’daki hastanelerde yatan çaresiz ve hasta askerlemize yardıma gidecek yok mu? Ingiltere’nin kızları bu merhamet gerektiren görev için hazır değil mi?” diye sormasıyla birlikte hemen Üsküdar’a geldi. Osmalı Devleti yardım için bazı kararlar almış ve hastane olarak kullanmaları için başta Selimiye Kışlası olmak üzere birçok kışlayı boşaltıp müttefiklere vermişti. Fakat çok bakımsız ve harap durumdaydı.

Bir hastanede olması gereken en temel malzemeler yoktu. Lamba dahi olmadığı için hemşireler, doktorlar ay ışığında çalışıyordu. Nightingale, Selimiye Kışlası’nda göreve başlar başlamaz çok radikal değişiklikler yaptı. Selimiye Kışlası’ndaki koşulların iyileştirmesinin ölüm oranlarını düşürdüğünü ispatladı.
Nightingale Ingiltere’ye döndüğünde artık bir kahramandı.Gücünü ve istatistiki verilerini kullanarak orduda bir sağlık komisyonu kurulması için bastırdı ve başarılı da oldu. 1860 yılında Nightingale, Londra’ da bulunan St. Thomas Hospital’da kendi hemşirelik okulunun kurulması ile birlikte profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atmış oldu. Böylece şu anda King’s Collage London’in bir parçası olan dünyanın ilk sivil hemşire okulu açılmış oldu. Adını altın harflerle kazıyan Florance Nightingale, 13 Ağustos 1910’da Londra’da hayata gözlerini yumdu.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Büşra Günay
Büşra Günay
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler