Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

1268
Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Bilimsel gelişme günümüzde her alanda kendisini göstermektedir. Nitekim bilimsel akıl bu çağa damga vuran bir durumdur ve nitekim her alanda kendisini gösteren bilimsel akıl birçok yeniliği beraberinde getirir. Bu yenilikler insan hayatını kolaylaştırıcı olmaktadır. Nitekim bilimsel gelişmelerin kendisini en çok gösterdiği ve yine insanlara en çok yarar sağlayan alan tıp alanı olmaktadır. İnsanların çoğu fiziksel hastalıklarının ana nedeni düşünce dünyaları olmaktadır. Yani psikolojik durumlar tüm insan bedeninde belirleyici bir nitelikte olmaktadır. Bu şekli ile psikoloji bilimi de her geçen gün kendisini geliştirmektedir. Bu kapsamda günümüzde kendisini en çok gösteren psikolojik travmalardan bir tanesi de cinsellik olmaktadır. Cinsel travmalar ile insanlar cinsel hayatlarında mutsuz olmakta ve bu insani durumu gerçekleştirememektedirler. Nitekim psikolojik bir tedavisi olan bu durumun cinsel terapi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmesi imkanı günümüzde mevcuttur. Peki, Cinsel Terapi nedir?

Cinsel Terapi Nedir?

Bir psikolojik travma biçimidir. Psikoloji alanına giren bu travmanın alanında yetkin psikolog ve psikiyatristler tarafından tedavi edilebilme imkanı mevcuttur. Bu travma bireysel ya da çiftler arasında oluşan bir durumdur. Neticede bu çok özel bir alandır ve tedavi imkanı sağlayan kişilerin psikolojinin cinsellik dalında eğitim almaları gerekir.

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel sorunların ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Nitekim özellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan bu durumun sonraki dönemlerde de bazı durumlar neticesinde ortaya çıktığı görülür. Nitekim bu duruma;

 • Yetişilen ortam
 • Dışa vurulamayan duygular
 • Temas edilen insanlar
 • İkili özel etkileşimler
 • Kişi ya da çiftlerin bedensel ve karakteristik sorunları yol açabilir.

Tabiki daha birçok nedeni vardır cinsel tedavinin. Ancak burada üzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken olayın sadece cinsel organlar ile ilgili olmaması ve bunun yanında büyük oranda hayatın kendisi olmasıdır.

Tedavi neticesinde halledilebilecek bir sorun olan cinsel sıkıntının alanında uzman kişiler tarafından uygun seanslar ve tanılar neticesinde kısa sürede ortadan kalkabilmesi ihtimali vardır.

Nitekim cinsel terapi nasıl yapılır sorusuna en uygun cevap en uygun tanının konulması neticesinde olmasıdır. Buna göre ilk etapta kişi ya da kişileri ile derinlemesine bir sohbet yapılmalı ve tüm dinamikler belirlenmelidir.

Bilimsel veriler eşliğinde hareket etmesi gereken uzman kişi uzun bir bu terapiyi uzun bir sürece yaymalıdır. Nitekim erken boşalma, isteksizlik ve herhangi bir etkileşim alamama gibi durumları olan cinsel rahatsızlığın tedavisi de yine bir öğrenme biçimidir.

Özellikle son 50 yılda bu alanda önemli gelişmeler olmuştur. Nitekim genel geçer bir kural olan eğer kişi öğrenmemiş ise henüz yükümlü değildir anlayışını buraya uyguladığımızda cinsel terapi kısaca bir öğrenme biçimidir.Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Neden Alınır?

Cinsel terapi kesinlikle bir uzman tarafından yardım alınarak halledilmesi gereken bir süreçtir. Nitekim cinsel terapi neden alınır sorusuna en uygun cevap cinsel problemin bir tür rahatsızlık olduğudur ve bu durumun tıbbi çözümlemelerinin mevcut olduğudur.

Cinsel Terapinin Alımı

Cinsel terapi uzmanlık isteyen bir durumdur. Nitekim çoğu insan bu destek alımından çekinirler. Çekinmeleri de gayet doğal ve insani bir durum olmaktadır. Nitekim cinsel terapiyi alma durumunda uzmanların genelde çekingen ve konuşmak açısından açılmak istemeyen kişilere yönelik ilk olarak ele aldıkları durum bu terapinin bilimsel bir durum olduğu ve gayet insani olduğu yönündedir. Nitekim ilk etapta bunun bir sorun olduğu aşaması kişi ya da kişilere kabul ettirilir ve ardından asıl tedavinin ikinci aşamalarına geçilir.Cinsel Terapi Nasıl Yapılır

Eşler İçin Cinsel Terapi

​​​​​Cinsel terapi yöntemi bireysel olarak ya da eşler arasında olarak yapılır. Genellikle evli çiftlerin başvurduğu ve gidermek istediği bu durum için uzmanlar mevcuttur. Bu aşamada çitfler genelde şu sorunlarda cinsel terapi alırlar:

 • Orgazm sorunları
 • Ereksiyon sorunları
 • Değerlerde problem
 • Bağımlılık
 • Erken boşalma
 • İsteksizlik
 • Acı veren birliktelik
 • Birliktelik anında yetersiz kalabilme düşüncesidir.

Nitekim eşler için cinsel terapi tedavisine genelde bu konularda başvurulur.

Cinsel Terapi Çözümleri

Bu kapsamda travmatik durumların aşılabilmesi adına genellikle çiftlerin çocukluk dönemlerine iniş yapılır. Etkileyici psikoterapiler ile sorun halledilmeye çalışılır. Genelde psikologlar bilişsel davranışçı yöntemi ile bu sorunu halletmeye çalışırlar.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz