Holistik Terapi Nedir? Nasıl Yapılır?

1437
Holistik Terapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok tedavi yöntemi insanlığın kullanımındadır. Bu tedaviler ile insanlar daha rahat, daha uzun ve daha verimli bir hayat yaşamaktadır. Neticede içinde bulunduğumuz dönem bir bilim dönemidir. Bilimin önemi ise aklı merkeze almasından gelmektedir. İnsanlar bugün uzaya dahi gidebilecek kabiliyettedir. Neticede tıbbi tedaviler de ilerlemeler kse artık basit olmaktadır. Bilimin her dalı bir diğeri için bir aracıdır. Nitekim bilim ve gelişmek ise bir bileşkedir. Bu kapsamda dünyada meydana gelen her bir yenilik bir diğerini etkileyici kapasiteye sahiptir. Neticede her şey insanlar içindir. Bir insanın en önemli ve en dikkat etmesi gereken sahip olduğu şey ruh ve düşünsel sağlığıdır. Bu durumun iyi derecede korunamaması diğer tüm olumsuzluklar için ortam sağlar. Nitekim her şey bir düşüncede başlar. Vücudumuza olumsuzluk ve kötü niyetleri enerji olarak yolladığımızda bize fiziksel birçok rahatsızlığı verecektir. Kısaca insanların fiziksel ve mental sağlığı birbiriyle etkileşim içindedir. Bu etkileşimi araştıran tıbbi bilim dalı ise holistik terapi olmaktadır.

Bütünsel Terapi

Bir psikosentez dalının geniş içerikli uzantısı olan holistik terapi daha karışık ve çözümlemesi daha zor bir alandır. Bu kapsamda en çok merak edilen holistik terapi nedir? Nasıl yapılır? Sorusu olmaktadır.

Holistik terapi mental ve fiziksel sorunların birarada ele alınması olmaktadır. Bir bütün olarak değerlendirme çalışması yapan holistik tedavi daha çok duygusal durumların kişiye getirdiği durumları ele alır. Nitekim holistik terapi sinir, endişe ve stres durumlarının yol açtığı fiziksel hastalıkları inceler.Holistik Terapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Holistik Terapi Özellikleri

En başta psikoloji ve onun dalları bir analiz neticesinde sonuç veren tedavi yöntemidir. Bu kapsamda holistik terapinin özellikleri arasında;

  • Bir analiz neticesinde kişilere uygulanır.
  • İlgi ve istekler neticesinde bir tedavi uygulanır.
  • Birçok alt başlık ve disiplini içine alarak çalışır.
  • Kişilerin iç dünyalarına yapılan yolculuklar neticesinde kişilere kendileri anlatılır. İlgi alanları ve ne yapması gerektiği bilgisi kişilere anlatılır.
  • Duygusal boşlukların hangi yöntem ile atlatılması ve ne olduğu bilgisi sunulur.

Gibi özellikler yer alır. Bu özellikler neticesinde kişiler daha verimli ve daha olgun bir hale gelmektedir. Tüm psikolojik bilimde olduğu gibi holistik terapi de bir öğrenme sürecidir.

​​​Holistik Terapi Nasıl Uygulanır?

​​​Özellikle ülkemizde psikolojik durumlar bir hastalık olarak kabul edilmemekte ve delilik olarak adlandırılmaktadır. Nitekim hal böyle olunca toplum ve ülke olarak bu bilim dalından yararlanma oranımız daha düşük olmaktadır.

Neticede bir toplumsal baskı olarak bilinçaltında görülen bu durum bile toplum olarak psikolojik sorunlarımız olduğunu gösterir. Bu kapsamda holistik terapi nasıl yapılır sorusuna bu alan birden fazla yöntem sunar. Bu yöntemler arasında ise,

  • Bilinçaltı temizlik ile
  • Karmik ilişkilerin sentez edilmesi ile
  • Ezoterik yöntem ile
  • Fiziksel ve ruhsal enerji boşalması ile
  • Şamanik doğu uygulamaları ile yer alır.

Tabiki daha önceden belirtildiği gibi holostik terapi bir analiz, ilgi ve istek üzerine uygulanan yöntemdir. Nitekim holistik terapi alma ile buna başvuran kişinin arzuları en değerli dinamik olmaktadır.

Holistik Terapi Faydaları

Birçok faydası olan bu tedavi yönteminde ilk etapta kişi ruh ve bedeni arasındaki ilişkiyi ve dinamiği ortaya çıkartarak hayatı ve kendisini anlamlandırma sürecini öğrenir ve uygulamaya başlar.

Nitekim holistik terapi yöntemine ilk etapta kişi kendi kafasında başlar. Neden, niçin, ben kimim ve neyim gibi sorular sorarak başlar. En önemli faydalarından bir tanesi de kişiyi hayatında sabote eden durumları, kişileri, davranışları ve düşünceleri yeniden ele almasını sağlar. Bir nevi bir cesaret ve yüzleşme sağlar.Bütünsel Terapi

Holistik Enerji Terapisi Yöntemi

Bu enerji tedavisi yöntemi bir ruhsal boşalımı gösterir. Fiziksel ve psikolojik sorunları hedef alarak özellikle de psikolojinin bedeni etkilememesi için gerekli olan enerjiyi almayı sağlar.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz