Çarşamba, Aralık 6, 2023

Charles Darwin Kimdir?

Ortaya koyduğu ilk evrim teorisi ile yüzyıllardır sırrı çözülemeyen yaratılış ve varoluş sırlarının ilk çözümünü açıklayan Charles Darwin, yaptığı çalışmalar ile insan vücudunu bir maymunla eş düzey de tutması ile eleştiride toplamıştır. Ancak ortaya koyduğu evrim teorisi tam anlamıyla anlatılamamakta olup yanlış anlamalara sebebiyet vermektedir. Peki, Evrim araştırmalarının babası Charles Darwin kimdir?

Charles Darwin Hayatı

1809 yılında Birleşik Krallık’ta doğdu. Babası Robert Darwin, İngiltere nin en ünlü doktorlarından biriydi. Aynı zaman da modern eğitimin kurucularından Erasmus Darwin’in torunudur. Sekiz yaşındayken annesini kaybeden Darwin, aynı yıllarda Shrewsbury okulunda yatılı eğitime başladı.

Mezun olduktan sonra babası yanında stajer doktor olarak çalışan Darwin burada yapamayacağını anlayıp Edinburgh Üniversitesi Tıp bölümüne kayıt oldu. Cerrahlığı sevmeyen ve derslere gitmeyen Darwin okulda hizmetli olarak çalışan azledilmiş guyana’lı köleden hayvan doldurma sanatını öğrendi.

Bu dönem de doğa ve hayvan hücreleri ile yakından ilgilenmeye başladığını farkeden Darwin doğa tarihçileri klubü Plinius Topluluğuna üye oldu. Edmunt Grant’tan evrim teorisini öğrendi ve deniz canlıların vücut yapısını incelemeye başladı.

Özellikle denizanalarının yapılarını hayret ve hayranlıkla takip eden Darwin hayvan bilimlerine yöneldi. Homoloji teorisine göre hayvanların aynı ırktan başka bir ırka yıllar sonra evrildiğini keşfetti.

Doğaya olan merakı dinmeyen Evrimci teorist Jameson’dan jeoloji ve bitki dersleri almaya başladı. Darwinin bu durumundan hoşlanmayan babası Edinburgh okulundan alıp Christ College tıp bölümüne yazdırdı. Babası oğlunun bir teolog olmasını istiyordu. Darwin esasen teoloji de daha başarılı olsa da hala doğa bilimine meraklıydı.

Kuzeni fox ile beraber böcek toplamaya başladı bu ilgisi sayesinde zoolog John Henslow ile tanıştı. Henslow ile dost olup derslerine katılan darwin, 170 kişilik öğrenci içinden 10. olarak mezun oldu. 1831 yılında Henslow onu Beagle gemisi kaptanı Fitzroy ile tanıştırdı. Bu sayede iki yıllık bir güney amerika gezisine çıkan Darwin babasının itirazlarına rağmen seyahate çıktı.

Kariyeri

Beale seyahatı 2 yıldan 5 yıla çıktı bu sürede Darwin birçok canlı türü keşfedip fosil kalıntılarına rastladı. Topladığı örnekleri Cambridge üniversitesine mektuplayan Darwin çalışmalarının ilk aşamasını buradan başlatmış oldu. Yolculuk boyunca sadece jeolojik değil karşılaştığı farklı kültür ve insanlarla ilgili günlük tuttu.

Kendisi uzakta olmasına karşın ünü İngiltere’de aldı başını gitti. Bu yolculukta sürekli omurgasız hayvanlarla ilgili not tutan Darwin karşılaştığı ilk hayvan olarak bir Plankton kümesini kayıt etmiştir. Yolculuk boyunca Darwin Fitzroy’un kendisine hediye ettiği Jeoloji Prensipleri adlı kitabından evrim sürecinin bir anda değil çağlar boyu devam ettiğini keşfetti.

Darwin gezi boyunca Güney Amerika’da nesli tükenmiş dev memelilere ait fosiller buldu. Darwin bu fosillerin büyük bir tufan sonucu yok olduğunu düşünüyordu ayrıca buzul kayalarının kayması sonucu Avrupa ve Amerika kıtalarının birleşip ortak atalara sahip hayvan fosillerini oluşturduğunu savundu. Yolculuk Darwin için hayatının dönüm noktası olmuş ve bilim dünyasına çok önemli katkıları olmuştur. Geçmiş çağlarda yaşamış canlıların varlığını araştırmanın yollarını açmıştır.

Aziz Sancar Kimdir?

Evrim Teorisi

Darwin, büyük seyahatinden sonra İngiltere ye yolladığı doldurulmuş hayvan ve fosiller ile adı saygın bir doğabilimcisi olarak anılmaya başladı. Tarihte ilk defa böylesine geniş çaplı ve farklı canlıların keşfi yapılıyordu. İngiltereye dönen Darwin tuttuğu günlük ve edindiği tecrübeler ile uzman zoologlar bulup çalışmalara başlamıştı.

Darwin bunca yaşamını bu çalışmalara adayıp öğrendiği genel bir ders vardı ona evrim adını verdi. Evrim teorisi yıllar önce ölen örneğin karidesin büyük ve kancalı atası zararlı olduğu için insan ve deniz hayvanlarına zarar verebilirdi.

Tufan ve baskınlar ile evrilip bugün ki karides ortaya çıktı. İnsan ırkını da bu şekilde tanımlayan darwin, örneğin ilk insanlar 2 metre boyuna ulaşıp 200 yıl kadar yaşarken günümüzde en uzun insan boyu 2 metre olarak incelenir.

Yani insan evrimini vücut ve gelişim olarak tanımlayan darwin aslında tum bu gizemlerle dolu doğayı yaratan insanoğlunun kavrayamayacağı zeka da bir varlığın olduğunu kabul ediyor ve bu kadar olağanüstü yaratıkların asla ama asla tesadüf eseri oluşacağını düşünmüyor reddediyordu.

Ödüller

  • İngiliz Kraliyet Madalyası
  • Copley Madalyası
  • Wollaston Madalyası

Umarım “Charles Darwin Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, bilim alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler