Pazar, Mayıs 19, 2024

Bitcoin Nasıl Alınır?

Yeni boğa sezonunun ufukta olması ile birlikte Bitcoin Nasıl Alınır? sorusu tekrar gündemdeki yerini almaya başladı. Bu yazımızda sizlere BTC satın alma işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Fakat başlamadan, en önemli noktanın güvenilir bir borsadan alım yapmak olduğunu söyleyelim.

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli kimliği henüz tespit edilemeyen biri tarafından yayınlanan Bitcoin makalesi ile gün yüzüne çıktı. Nakamoto, sistemin nasıl işleyeceğini ve diğer detayları bu makalede anlatmıştı.

Makalenin yayınlanmasının üzerinden bir yıl kadar geçmişken, ilk Bitcoin ağı oluşturuldu. Nakamoto, ilk madenciliği yaparak BTC ağını çalışabilir hale getirdi. Ardından yine aynı yıl içinde, ağ üzerinden ilk para aktarma işi gerçekleştirildi.

Bitcoin, en başından bu yana gerçek para birimlerinin yerine geçecek bir dijital para birimi olarak tasarlanmıştı. Geliştiricileri onu tamamen bir para birimi gibi ele almışlar ve tüm geliştirmeleri buna yönelik yapmışlardı.

BTC, aradan geçen uzun yıllar sonra geliştiricilerinin amaçladığı gibi bir tür para birimine dönüşmeyi başardı. Dijital para birimi, kendi piyasasını oluşturdu ve yıllar içinde değerini katlandı. 2009’da 0 dolar iken 2021’de 60 bin dolara kadar yükseldi. Birçok uzman ise yeni değerinin 100 bin dolar seviyesinde olacağı öngörüsünü şimdiden yapmaya başladılar.

(BTC’nin 2018 yılından sonraki haftalık grafiği)

Bloomberg Intelligence’tan Mike McGlone, BTC’nin yeni zirve yapmak için hala alanı olduğunu düşünenlerden. Fundstrat Global Advisors Kurucu Ortağı Tom Lee ise 2021 sonuna kadar Bitcoin’de 100 bin doların görülebileceği tahminini yaptı. Lee yayımladığı notta “Bitcoin’in 200 günlük ortalamasını kırması durumunda güçlü bir ralliye gireceğini düşünüyoruz” demişti.

Bitcoin, kendi başına bir para birimi olduğu kadar kendi ekosistemini de yarattı. BTC sonrasında birçok kripto para girişimi gün yüzüne çıktı. Ripple gibi NEO gibi girişimler rüştlerini ispat ederek, kendilerine yer bulmayı başardılar. BTC’nin 100 bin dolar seviyesine çıkması, diğer coin ve token’ları da etkileyeceğinden, 2021’in birçok devasa sıçrayışa gebe olduğunu söylemek yanlış olmaz.

BTC’nin yükselişte olması, kripto para nasıl alınır? sorusunu da tekrar gündeme getirdi. Yeniden alevlenen BTC al sat işlemleri, yeni yatırımcıların da ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bitcoin Nasıl Alınır? Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para birimlerini satın almak için kripto para borsalarını ziyaret etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise işe BTC satın alarak başlayabilirsiniz. Fakat BTC ile birlikte birçok farklı kripto para birimi ya da token’ı olduğunu unutmamanız gerekiyor. İşe BTC alarak başladıktan sonra diğer para birimlerine de yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca kripto para borsalarını ziyaret ederek, 1 Bitcoin Ne Kadar? ve Kripto Para Kaç TL? gibi soruların cevaplarını da anında bulmanız mümkün.

Bitcoin’in çalışma mantığı sebebi ile resmi kurumlar üzerinden satın alım yapmak her zaman daha mantıklı. Bildiğiniz üzere Bitcoin, sanal bir internet ağı üzerinde çalışıyor. Bu ağ, madenci denilen kişilerin ağ üzerindeki bilgileri doğrulaması ile ayakta duruyor. Siz de BTC satın alarak, bu ağa yeni bir kayıt oluşturmuş oluyorsunuz. Ardından dünya üzerinde rastgele bir kişi bu bilgiyi onaylıyor ve bu bilgiler ağa kayıt edilmiş oluyorlar. Onaylama işleminin tamamlanmasından sonra, bu bilgi ağ üzerinden silinemez hale geliyor. Böylece satın alma işlemleriniz güvenli hale getiriliyor.

Güvenli bir kripto para borsası üzerinden BTC satın alımı yapmanız ardından, satın aldığınız BTC’leri cüzdanınızda tutmanız gerektiğini unutmayın. Güvenli olmayan bir yerden satın alırsanız, kripto para borsası bunu istediği gibi kullanabilir. Fakat Coinzo gibi yerli girişimler üzerinden yaptığınız satın alımlar, çeşitli yasalara ve kurallara tabi olduğundan, daha güvenli bir mecra oluşturuyorlar. Böylece BTC’nin değerinin yükselmesini beklerken, gönül rahatlığı ile paralarınızı burada tutabilirsiniz.

1- Kripto Para Borsasına Nasıl Üye Olunur?

Yukarıda anlattığımız gibi güvenli bir borsa seçmeniz gerekiyor. Yerli olması ise büyük avantajları beraberinde getiriyor. Bu sebeple bugün satın alma işlemini nasıl yapacağınızı göstermek için Coinzo’yu seçtik. İzmir merkezli bu kripto para borsası, BTC ile birlikte birçok kripto para birimini de bünyesinde barındırıyor.

İlk adımımız bir hesap oluşturmak olacak. Hesabımızı açmak için Coinzo.com adresine giriş yapıyoruz.

Hemen karşımızda duran Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

Ekranımızda açılan Hesap Oluştur kısmında bilgilerimizi giriyoruz.

Giriş yaptığımız e-posta adresimize gelen doğrulama e-postasına tıklıyor ve üyelik oluşturma isteğimizi onaylıyoruz.

Onay tuşuna bastıktan sonra Coinzo internet sitesine yönlendirildiğinizi göreceksiniz. Yönlendirme tamamlandığında ekranınızın sağ tarafında duran Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu ekranda, kayıt olurken belirlediğimiz kişisel bilgilerimizi giriyoruz. Bu sebeple kayıt olurken kullandığımız e-posta adresini ve şifresini bir yere kayıt etmeyi unutmayın.

Giriş işlemi tamamlandıktan sonra yukarıda gördüğünüz gibi bir ekran ile karşılaşacağız. Eğer bu ekrana ulaştıysanız, tebrikler artık bir kripto para borsasına üyesiniz!

Giriş yaptıktan sonra hesabınızın oluştuğunu ve artık işleme hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

2- Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alabilmek için ilk olarak borsaya bir miktar para göndermemiz gerekiyor. Bu işlemi tamamlamak için ana ekranda, üst menüde yer alan Yatır / Çek kısmına tıklıyoruz. Karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Bu ekranda yapacağımız ilk işlem, sağ tarafta gördüğümüz Şimdi Doğrula butonuna basmak. Bu butona bastıktan sonra hesabınızı onaylamak için bazı kişiler bilgilerimizi girmemiz istenecek. İstenen bilgiler Bakanlık tarafından resmi olarak belirtilen ve her kripto para borsasının kullanıcılardan alması gereken bilgilerden oluşuyor. Böylece hem bilgileriniz resmi olarak kayıt altına alınmış oluyor hem de bu ekrandaki bilgileri gördüğünüzde, buranın resmi bir kurum olduğunu anlayabiliyorsunuz. Eğer başka borsalarda bu bilgiler sizden istenmiyorsa, paranızı buralara göndermekten imtina ediniz.

Bu bilgileri girdikten sonra yine Yatır / Çek ekranına gelerek, Türk Lirası İşlemleri altında yer alan TRY Yatır tuşuna basıyoruz.

Tuşa bastıktan sonra kişisel banka bilgilerimizi giriyoruz ve yatırmak istediğimiz miktarı belirtiyoruz. Böylece banka hesabımızdaki yatırım amacıyla ayırdığımız parayı, Coinzo sistemine göndermiş oluyoruz.

Paranızın Coinzo hesabınızda görünmesi biraz zaman alabilir. Hesabınızda paranın belirmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir. Arada sırada kontrol ederek, paranın sisteme geçip geçmediğini görebilirsiniz. Ayrıca yatırma işlemi tamamlandığında Coinzo size çeşitli bilgilendirme mesajları ve e-postaları da gönderecek.

Para hesabınızda göründükten sonra ise artık Bitcoin satın alabiliriz.

Bunun için en üst menüde yer alan Market yazısına tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki ekranda gördüğünüz BTC yazısının üstüne tıklıyoruz.

Sağ tarafta duran Emir Ver kısmından almak istediğimiz kadar BTC değeri seçiyoruz. BTC, diğer para birimlerinden farklı olarak bütün sayılar halinde alınmak zorunda değil! İsterseniz 391 bin lira vererek 1 BTC alabileceğiniz gibi isterseniz 100 Lira vererek 0,00034500 Bitcoin satın alabilirsiniz.

Alış Emri Ver dediğimiz anda Bitcoin satın almış oluyoruz. Bitcoin ile birlikte Ripple, Neo, Link, HotCoin gibi onlarca başka altcoin’i de Coinzo güvencesiyle cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Bitcoin yatırımı yaparken, bütün birikmiş paranızı yatırmamanızı tavsiye ederiz. Yatırım olarak değerlendirebilecek ve kaybetmeniz durumunda sizi üzmeyecek miktarlarla yatırım yapmalısınız. Ayrıca bu yatırımların uzun vadeli olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Bazı durumlarda aylarca yükseliş görmeyebilirsiniz. Bu sebeple yatırım yaparken, konvansiyonel borsalara yatırım yapıyormuş gibi hareket etmeniz öneriliyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler