Cuma, Aralık 1, 2023

Başarılı İnsanların 9 Hafta Sonu Alışkanlığı

Başarılı insanlar ilgili çok sayıda makale, kitap yazılmış, bu insanların başarı hikayeleri kişisel gelişim seminerlerine konu olmuştur. Muhakkak siz de, başarıyı yakalamış insanlarla ilgili makale ve hikayeler okumuşsunuzdur. Belki de bu başarı hikayeleri sizi, belirli bir süre motive etmiş, birtakım başarıları yakalamanız için tetikleyici birer etkiye sebep olmuş olabilir.

Başarılı insanlar, hayatlarını belirli bir programa bağlamış, düzenli alışkanlıklar geliştirmiş, hayatları boyunca büyük fedakarlıklar göstermişlerdir. Başarılı insanların alışkanlıkları, onların başarıyı yakalamalarında en önemli faktör olmuştur. Şimdi bu insanların hafta sonu alışkanlıklarına şöyle bir göz atalım.

1-) Erken Kalkarlar

Başarılı İnsanlar
Disney Ceo’su, her sabah saat 04.30’da kalkma alışkanlığını hafta sonları da devam ettiriyor. Başarılı insanlar, pazar günleri bile erkenden kalkarak, diğer insanların bir adım önünde yürümeye devam ederler.

2-) Plan Yaparlar

Başarılı insanların günlük planları vardır. Pazar günlerini de planlı bir şekilde yaşarlar. Hafta sonları genellikle, hafta içi yapacakları işlerin planlamasını yaparlar.

3-) Enerji Yüklemesi Yaparlar

Doğada yürüyüş
Hafta sonları, doğada yürüyüşe çıkarak ve doğayla iç içe bir Pazar günü geçirerek, hafta boyunca ihtiyaç duydukları enerjiyi depolarlar. Bu sayede de verimliliklerini ve etkinliklerini arttırırlar.

4-) Aktif Kalırlar

Virgin Şirketler Grubu’nun Ceosu Richard Branson, hafta sonları uçurtma sörfü sporu ile, dünyanın en büyük moda dergisi Vogue’nin genel yayın yönetmeni Anna Wintour, 1 saat tenis oynayarak Pazar günlerini aktif bir şekilde geçiriyorlar. Sportif faaliyetler ve egzersiz ile gündelik streslerini atmayı tercih ediyorlar.

5-) Sevdiklerine Zaman Ayırırlar

Steve Jobs, hiçbir işin aileden ve sevdiklerinizden daha önemli olmadığının altını çiziyor. Bu nedenle hafta sonları, ailesine, arkadaşlarına ve değer verdiği insanlara zaman ayırıyordu. Başarı, her zaman tek başına kazanılabilecek bir olgu değildir. Başarı için, ailenin ve sevdiklerinin desteğini almak çok önemlidir. Bu nedenle en azından hafta sonlarını bu şekilde değerlendirmek başarı için gereklidir.

6-) Hobileriyle Uğraşırlar

başarı hikayeleri
Hobiler, insanları stresten ve psikolojik birtakım rahatsızlıklardan koruyan önemli uğraşlardır. Başarılı insanlar da hafta boyunca yoğun iş temposundan zaman ayıramadıkları hobileri için hafta sonlarını değerlendirirler. Mesela, George W. Bush ve Meryl Streep Pazar günleri yağlı boya çizimi ile stres atma yoluna giderler.

7-) Sükunet Ederler

başarı hikayeleri
Başarılı insanlar kafa dinlemek ve yoğun iş hayatından sıyrılıp rahat bir nefes alabilmek için sükuneti ve sessizliği tercih edebiliyorlar. İç muhasebe için, dinginlik ve huzur için, sessizliğin sesini dinleyerek, sakin bir hafta sonu geçirmeyi tercih eden başarılı iş adamı/kadını sayısı hiç de az değil.

8 -) Hatalarını Çıkartırlar

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Başarıyı kutlamak elbette güzeldir fakat, başarısızlığın nedenlerini tespit etmek başarıyı getiren en önemli anahtardır.” der. Başarıyı yakalamış insanların bir kısmı, hafta sonlarını başarısızlığa uğramış veya eksik kalan projelerini yeniden yapılandırmak için değerlendirirler.

Bunu da mutlaka okuyunuz: Başarılı Olmak İstiyorsanız Bunlara Mutlaka Özen Gösteriniz

9-) Yardım Faaliyetlerine Katılırlar

Richard Branson, sağlığını kaybetmiş, ihtiyaç sahibi yoksul insanlara yardım etmenin, kendini iyi hissetmenin en iyi yollarından biri olduğunun farkındadır. Bu nedenle hafta sonları yardım faaliyetlerine katılarak, hem ihtiyaç sahibi insanları hem de kendini mutlu kılıyor.

Başarı, bir tür fedakarlık ve disiplin işidir. Başarıyı yakalamak isteyenler, fedakarlıklarda bulunmayı ve disiplinli bir yaşam tarzını göze almış olmalıdırlar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. En büyük hayalim. Ama gel gör ki maalesef bu alışkanlıkların hiçbirine sahip değilim. Umarım ileride birgün böyle alışkanlıklarım olur ve hayatımı bu şekilde idame ettirebilirim.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler