Cuma, Nisan 19, 2024

Kalp Kapağı Hastalıkları Nelerdir? – Ana Nedeni Ve Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımda sizlere “Kalp Kapakları Hastalıkları Nelerdir, Ana Nedeni Ve Belirtileri Nelerdir? Kalp kapağı hastalıkları tanısı nasıl konur?” ile ilgili bilgiler vereceğim.

Kalp Kapakları

Kalbin odacıkları arasında ya da kalp odacıkları ile ana damarlar arasında yer alarak kan akışının kalbin pompalama özelliğine göre işlem yapan kapaklardır. Kalpte dört kapak vardır. Oksijenle yüklü temiz kanın vücuda pompalandığı kalbin sol tarafında aort ve mitral kapaklar, kirli kanın akciğere pompalandığı sağ tarafında trikuspid ve pulmoner kapaklar bulunur. Mitral ve trikuspid kapakların lifletleri “korda” adı verilen kirişlerle odacıkların duvarlarına tutunmuştur. Aort ve trikuspid kapaklar, üç yaprakçıklı, mitral ve pulmoner kapaklar ise iki yaprakçıklıdır.

kalp kapağı hastalıkları

Cerrahi Kapak Hastalıkları

Dünyada tüm ölümlerin %1-2’sini kalp kapak hastalıkları oluşturmaktadır. Son yıllarda yapay kapak teknolojisindeki hızlı gelişmeler sayesinde kalp kapak ameliyatlarında etkin ve kalıcı cerrahi tedavi olanakları geliştirilmiştir.Kapak yetmezliği oluşturan patolojiler, belli bir aşama sonrasında cerrahi düzeltme gerektirir. Kapakların etrafındaki anulus (yüzük – kapak alanı) dokusunda, kapakçıklarda ya da kirişlerde oluşabilecek hasarlar kapak hastalıklarına yol açar. Hastalık, tek bir kapakta olabildiği gibi birden çok kapak da aynı anda etkilenmiş olabilir. Bu durumda hastalık genellikle bir kapakta başlar ve daha sonra kalbin çalışma prensipleri gereği diğer kapakları da bozar.

Kalp kapak bozuklarının ana nedenleri; doğumsal, romatizmal ateş, enfeksiyonlar, yaşlılığa bağlı bozulmalar, koroner kalp hastalıkları ve aort anevrizmasıdır.

Kapak hastalıkları cerrahi aşamaya geldiklerinde, çoğu kez hem stenoz (darlık) hem de yetmezlik oluşmuştur.

Stenoz (darlık): Kapakçıkların (Lifletlerin) kalınlaştığı, deforme olduğu ya da birbirine yapıştığı durumlarda kanın yeterli miktarda geçişine engel olan patolojiyle karakterizedir. Darlık kritik bir seviyenin altına inerse cerrahi girişim yapmak gerekir.

Yetmezlik: Anuler dokuda genişleme, lifletlerde deformasyon ya da kordalarda uzama sonucunda kapağın kapanması tam olarak gerçekleşemez ve bir miktar kan geriye kaçar. Yetmezlik kritik bir seviyeyi aştığında cerrahi girişim gerektirir.

Bunu da okumanızı tavsiye ederim: Kalp Hastalıkları Riskini Azaltmanın 8 Yolu
Kapak Hastalıklarında Belirtiler

Nefes darlığı, çarpıntı, ritim bozukluğu, göğüs ağrısı, bayılma, bacaklarda şişlik, kanlı balgam tükürüğü, sırt üstü yatamama bir kalp kapak hastalığı belirtisi olabilir. Bu belirtilerin bir kaçı genellikle aynı anda bulunur. Kalp kapak hastalıklarında belirtilerinin belirginleşmesi, cerrahi karar aşamasında önem taşır.

kalp kapağı hastalıkları

Tanı Yöntemleri

Yakınmaları nedeni ile bir kardiyologa başvuran hastaya çekilecek ekokardiyografi ve anjiyografi ile kapak hastalığı anlaşılabilir. Cerrahi gerektirmeyen kapak hastaları, periyodik ekokardiyografik incelemeler ile takip edilirler. Kimi zaman da başka bir kalp hastalığının araştırılması sırasında tesadüfen kapak hastalığı tanısı da konabilir.

Umarım “Kalp Kapakları Hastalıkları Nelerdir, Ana Nedeni Ve Belirtileri Nelerdir? Kalp kapağı hastalıkları tanısı nasıl konur?” adlı makalemi beğendiniz. Ayrıca dilerseniz aşağıya yorum bırakıp sizlere dönüş yapmamı sağlayabilirsiniz. Ek olarakta profilime girip diğer yazılarıma da bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler