Ayaz Sercan Erdem

Ayaz Sercan Erdem Biyografisi – Ayaz Sercan Erdem Kimdir?

Gezgin Ayaz Sercan Erdem

Adım Ayaz Sercan Erdem. 30 Ağustos 1987 yılında Bursa’da doğdum. İlkokul birinci sınıftan ilkokul üçüncü sınıfa kadar Ticaret ve Sanayi okulunda okuduktan sonra lise bire kadar Özel Namık Sözeri Lisesinde okul hayatıma devam ettim. Lisede ilk sene sınıfta kaldığımda maddi durumlarımız oldukça düşüktü. Ablam ve erkek kardeşimle birlikte okulu bırakmak durumunda kaldık. 1999 yılında babamızı kaybetmiştik ve annemiz bize alışık olduğumuz lüks hayatı yaşatmak istiyordu. Fakat ülkedeki ekonomik krizler buna müsaade etmedi. 2004 yılında Antalya’ya yerleştik. Orada iş hayatına atıldıktan sonra bir çok farklı alanda çalıştım ama yazmak hep içimde vardı. İlkokul yıllarımdan kalma bu alışkanlığı bana ablam günlük tutmayı öğreterek aşıladı.

Çalıştığım her farklı alanda cebimde kağıt ve kalem muhakkak bulunurdu. Her aklıma gelen sözü yada cümleyi hemen not alırdım. Şiirle başlayan maceram deneme yazılarına dönüştü. Denemelerimi çeşitli sitelerde yayımladım ve beğeni toplayan yazılarımdan artık para kazanmaya karar verdim. Tabi bu ilk etapta benim için kolay olmadı. Para kazanmak zorundaydım ve çeşitli işlerde çalışmaya devam ettim. İlk para kazanacağım yazıyı uzun öykü türünde asker olduğum zamanda (2007-2008) yazmıştım. Askerlik görevim bittikten sonra Bursa’ya, ablam ve eniştemin yanına yerleştim. Yine çeşitli işlerde çalışmaya devam ettim ve yazmış olduğum (ilk aşk hikayem -2009-) öyküyü bir internet sitesinde yayımladım. Beğenilerek okunan hikayemin ardından artık tamamen kendimi bu işe vermek istiyordum. Betimleyici türde çeşitli hikayeler yazmaya karar verdim.

Ne yazık ki şartlar benim için çok elverişli değildi. Öncelikle yarıda bıraktığım lise tahsilimi tamamladım. Sürekli çalışıp para kazanmak durumundaydım ve bu yazmama pek imkan vermiyordu. İçinde bulunduğum durumdan faydalanarak önce kendi duygularımı yazdım. Sonrasında insanların hikayelerini dinleyerek kaleme almaya başladım. 2015 yılında dağcılık sporuyla tanıştıktan sonra tırmanacağım dağlara mümkün olduğunca izin günlerimde otostopla gidip, yol hikayelerimi ve yolda tanıştığım insanların hayatlarını yazmaya çalışıyordum. İlgi alanlarım çerçevesinde çeşitli makale ve hikayeler yazmaya devam ettim. 2017 yılının nisan ayına kadar hayatımı bir şekilde devam ettirmeye çalıştım fakat artık bunu yapmak istemiyordum. “ya hep, ya hiç” düşüncesiyle çalışmış olduğum firmadan ayrılarak kendimi tamamen yola verdim. Şu anda mutlu olduğum işi yapıyorum. Geziyorum, tırmanıyorum, doğa ve kampçılıkla ilgili bir sosyal medya hesabında etkinlik yöneticiliği yapıyorum ve insanlarla tanışıp sohbet ediyorum. ilginç yada ibretlik hayat hikayelerini onlarında izni ile kaleme alıp çeşitli sanal ortamlarda yayımlıyorum.

Hedefim; yeteri kadar hikâye biriktirdiğimde bir kitap çıkartmak ve insanların bu hikayelerden kendi hayatlarına ders çıkarabileceği yada şehir hayatında bulamadıkları fırsatı yaratmaları için onları kamçılayacak bir rehber oluşturmak.

Gezgin Ayaz Sercan Erdem’in yazmış olduğu tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.