Cuma, Aralık 8, 2023

Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

Karıncalar, farklı türlerde olup dünyanın her yerinde  ve farklı şekillerde yaşarlar. Toplamda 35.000’e yakın karınca türü vardır ve bunların sadece 9.000’e yakını keşfedilmiştir. Karıncaların soylarının, yaklaşık 100 milyon yıl kadar önce yaşayan yaban arılarından geldiği düşünülmektedir. Karıncaların, arılar gibi iğneye sahip oldukları ve sonradan evrimleştikleri düşünülmektedir.

– Karıncaların uzunlukları, türlerine göre değişiklik göstermektedir. En küçüğü 0.1 mm iken, en büyüğü 2.5 cm’dir.

– Karıncaların bildiğimizden daha çok renkleri vardır. Sadece siyah veya kahverengiyle sınırlı olmayıp mavi, mor, sarı, kırmızı gibi renkleri de vardır.

– Karıncalar, koloni halinde yaşarlar ve her bir karıncanın farklı bir işlevi vardır. İşlevlerine göre; işçi karınca, köle-yapıcı karıncalar, kraliçe karınca, erkek karınca, ahşap karıncalar, yaprak-kesen karıncalar, petek karıncaları gibi isimler alırlar. Kolonin merkezinde kraliçe karınca yaşar. Kraliçe karınca, diğer karıncalara oranla daha büyüktür. Ayrıca, dünyadaki bütün karıncaların toplam ağırlığı, insanlarınkinden daha fazladır.

– Bir karınca kolonisi, 1 yıl içinde 10 milyondan fazla böceği katledebilir. Aslında karıncalar, bildiğimiz tüm yırtıcı hayvanlardan daha fazla et tüketirler. Karıncalar, besinleri bireysel değil ortak bir şekilde tüketirler. Sıvı besinleri kursaklarında saklayarak yuvalarına götürürler. Karıncalar; kendilerine göre hafif olan besinleri tek başlarına taşıyabilirken ağır olan besinleri toplu halde yardımlaşarak taşırlar.

– Karıncaların yuvaları, karmaşık bir sistemden ve tünellerden oluşur. Bazen geçici olarak boşluklardan faydalanırlar. Bir karınca yuvasında; yumurtaların bırakıldığı odalar, yemek depoları, çöp biriktirme odaları, havalandırma sistemleri, acil çıkışlar, köprüler, bağlantılar, kavşaklar yer almaktadır. Yaşadığımız çoğu şehirden daha düzenli bir şekilde tasarlamışlardır.

– Karıncalar kış uykusuna yatarlar. Kasım ayında uyumaya başlayıp, mayıs ayında uykudan uyanırlar.

– Karıncaların ömürleri 45 ile 60 gün arasındadır.

– Tüm böcekler arasında en iyi beyin onlarınkidir.

– Kendi ağırlıklarının 30 katı fazla ağırlık kaldırabilirler.

– Baş aşağı durabilirler.

– Çok büyük miktarda besin tüketip çok uzun mesafe yol gidebilirler.

– Karıncalarda sadece kraliçe karınca yumurtlayabilir. Dişi(işçi) karıncaların yumurtlaması yasaktır.

– Karıncaların çiftleşmelerinin bazıları havada gerçekleşirken, bazıları yerde gerçekleşir. Erkek karıncalar bütün spermlerini kraliçe karıncaya aktarırlar. Kraliçe karınca hayatı boyunca bu spermi kullanarak yumurtlayabilir. Çiftleşmeden sonra erkek karıncalar ölür.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Kevser Türkay
Kevser Türkay
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Çalışmaları konusunda çok söz söylenmiştir. Nesillerdir en çalışkan hayvan olarak biliyoruz. Ancak yazıyı okuyanca havalandırma delikleri, özel depo alanları, yeminle muhteşem bir ayrıntı. Bu kadar şeyi şu küçücük karıncalar nasıl yapıyor sizce

  2. Yağmur Zeytingöz

    Bence çok güzel bilgiler vardı.Ödevimi yapmamı kolaylaştırdı.
    Şu kitabı okuyabilirsiniz.Çiftçi karıncalar köleci karıncalara karşı.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler